2019 m. sausio 16 d. 18:02 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

 nuotrauka, foto

Sveiki, mielieji. Dėkoju visiems už išsakytas nuomones bei pareikštus pageidavimus, kurių sulaukiau praėjusį šeštadienį pasirodžius pirmajam mūsų sumanyto projekto puslapiui. Tiek man, tiek "Vakarų ekspreso" kolektyvui svarbu žinoti, kad šis sumanymas naudingas. Dėkoju ir už visus man parašytus laiškus, nes juos skaitydama galiu suprasti, kas Jus domina ir jaudina labiausiai.

Norėčiau pacituoti vieno laiško ištrauką: "Prieš porą metų ir aš gyvenau su bulimija. Trejus metus kankinausi ir niekaip negalėjau išsikapstyti iš jos liūno. Net norėjau, kad mama pastebėtų mano problemą ir nuvestų pas specialistus, nes pačiai buvo gėda."

Džiaugiuosi, kad šio laiško autorė apie nervinę bulimiją parašė būtuoju laiku. Iš tiesų, kaip gali sulaukti artimųjų pagalbos, jeigu slepi savo ligą? Kita vertus, ar šeima tau gali įrodyti, kad tau reikia pagalbos, jeigu pati to dar nesuvoki ir neprisipažįsti net sau?

Ne vienerius metus man pavyko nuslėpti, kad sergu nervine bulimija, ir tai nebuvo sunku. Skirtingai nei nervinė anoreksija, ši liga išoriškai nekeičia kūno. Didžiausi pokyčiai vyksta viduje.

Aš be jokios priežasties nuolat jaučiausi nelaiminga. Atrodė, jog mane supančiame pasaulyje nebeliko spalvų. Net sunku papasakoti, kiek turėdavau įdėti pastangų, kad priversčiau save rytais išlipti iš lovos. Jeigu ne tuometinė grupės "Mango" veikla, tikriausiai būčiau galėjusi ištisą savaitę neišeiti iš namų, nes nejaučiau jokio poreikio bendrauti su žmonėmis.

Kaip supratau, jog sergu nervine bulimija? Aš paguodos ėmiau ieškoti... maiste. Būtent supratimas, kad mano požiūris į maistą pasidarė kažkoks nenormalus ir varginantis, paskatino mane ieškoti pagalbos. Tada tikriausiai pirmą kartą padėkojau Dievui, kad žmogus sukūrė internetą. Būtent čia aptikau pirminę informaciją apie Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centrą.

Tik paauglystės bėdos ar jau liga?

"Mano paauglė dukra, 14 metų, nepatenkinta savo svoriu. Kai valgo, matau, kad savęs už tai nekenčia. Kiekvieną dieną lipa ant svarstyklių. Mano akimis žiūrint, ji yra normali. Na, gal ne tokia plona, kaip tos manekenės ant podiumų, bet tikrai ne per stora. Kaip man suprasti, ar tai ligos požymiai, ar tiesiog praeinantis paauglystės kvailiojimas?" - paklausė "Vakarų ekspreso" skaitytoja Nadežda.

Šį klausimą taip pat pateikiau psichologei psichoterapeutei Ilonai Kajokienei.

"Atsakomybė už suformuotas vaiko vertybes tenka tėvams, - sakė ji. - Visuomenės normos į vaiko galvelę ateina per šeimos filtrą. Todėl nereikia laukti, kol vaikas susirgs vienu iš valgymo sutrikimų, būtina ugdyti sveiką vaiko požiūrį į savo ir kitų kūnus. Reikia išmokyti jį priimti save ir kūno vaizdą teigiamai."

Kaip pasikeičia žmogaus elgesys, kai jis suserga?

Psichologė psichoterapeutė Ilona Kajokienė: "Žmogus pradeda išsisukinėti nuo valgymo kartu su šeima. Jis nenori būti su draugais, skundžiasi, kad yra pavargęs, neturi nuotaikos. Taip pat jis kritiškai kalba apie savo išvaizdą. Nuotaika greitai keičiasi. Jeigu liga jau pažengusi, akivaizdu, kad netenkama svorio.

Sunkiau pamatyti bulimijos požymius. Žmogus labai nepasitiki savimi, tačiau jo svoris nekrinta. Jį galima užtikti slapčia persivalgant ir vemiant. Pavalgęs jis iš karto lekia į tualetą."

Akvilė savo laiške parašė du įdomius klausimus - "Ar valgymo sutrikimai paveldimi? Ar jais galima užsikrėsti?"

Taip, pasirodo, tai iš tiesų susiję su genetiniu paveldimumu. (Tačiau tai nereiškia, kad tie genai turi būtinai pasireikšti.) Anoreksija ir bulimija dažniau pasitaiko tarp dvynių bei šeimose, kur bent vienas narys yra turėjęs ar turi panašių bėdų.

JAV, Virdžinijos valstijoje, buvo atliktas dvynių tyrimas, apklaustos 1033 dvynukių poros. Paaiškėjo, kad kad jei viena iš identiškų dvynių sirgo nervine bulimija, tai jos sesuo (kurios genų rinkinys toks pats) buvo daug labiau linkusi į šią ligą, nei tai pasitaikė tarp neidentiškų dvynių (t.y. dvynukėms, kurios genetiškai panašios ne labiau nei paprastos seserys).

Taip, šeimos nariai gali "užkrėsti" vienas kitą valgymo sutrikimu. Pavyzdžiui, aš žinau vieną šeimą, kurioje motina verčia abi savo dukteris kartu su ja laikytis dietos.

Klaidingi įsitikinimai apie išvaizdą

Psichologas Thomas F. Cash, remdamasis tyrimais ir klinikine praktika, nustatė dešimt dažniausiai pasitaikančių klaidingų prielaidų apie išvaizdą, kurios iškraipo normalų bei sveiką požiūrį į savo kūną.

1. Fiziškai patrauklūs žmonės gauna viską.

Šią prielaidą paneigia gausybė atliktų tyrimų. Juk geri ir įdomūs žmonės pabendravus imami vertinti labiau nei gražesni. Žmogaus veikla daro didesnį įspūdį nei išvaizda. Draugiškumas, inteligentiškumas, pagarba, humoro jausmas nepaisant išvaizdos yra labai vertinamos žmogiškos savybės. Beje, grožis sukelia pavydą ir pavyduliavimą.

2. Pirmas dalykas, kurį žmonės pastebi, yra mano išvaizdos trūkumai.

Ši prielaida yra teisinga tik iš dalies. Jei jūs būsite pasidaręs pankišką šukuoseną ar įspūdingą tatuiruotę, natūralu, kad žmonės spoksos į jus ir galbūt ne visi sugebės tolerantiškai reaguoti į netipinę išvaizdą. Tačiau ne fizinė išvaizda lemia bendravimo su žmonėmis kokybę, o Jūsų, kaip asmenybės, bruožai.

3. Žmogaus fizinė išvaizda yra vidinės asmenybės atspindys.

Šią prielaidą geriausiai iliustruoja labai populiarus mitas, kad visos blondinės - kvailos ir naivios. Bet nejaugi nepažįstate protingų ir visiškai nelengvabūdiškų moterų šviesiais plaukais?! Veiksmai, o ne išvaizda atskleidžia žmonėms, koks jūs esate iš tiesų.

4. Jei galėčiau atrodyti taip, kaip noriu, mano gyvenimas būtų daug laimingesnis.

Jaustis nelaimingą jus verčia ne jūsų išvaizda, kuria esate nepatenkintas, o jūsų noras atrodyti idealiai. O idealių, deja, nebūna'85 Vadinasi, jūsų noras yra neįgyvendinamas. Tad kam save kankinti, kai galima tiesiog priimti save ir išmokti pamėgti savo išvaizdą. Tada ir gyvenimas taps laimingesnis.

5. Jei žmonės žinotų, kaip iš tiesų atrodau, aš jiems mažai patikčiau.

Daugelis moterų bijo pasirodyti be makiažo ar gėdijasi nuogo savo kūno paplūdimyje ar prieš vyrą. Joms atrodo, kad žmonės, pamatę natūralią jų išvaizdą, nustos bendrauti. Žmonės priima vieni kitus su trūkumais. Jausmas, kad esi priimamas, yra daug geresnis nei slapstymasis ar gėda.

6. Kontroliuodamas savo išvaizdą, galiu kontroliuoti savo socialinį ir emocinį gyvenimą.

Išvaizdai žmonės skiria labai daug priemonių: drabužiai, kosmetika, šukuosenos, sveika mityba, sportas. Šios priemonės gali pagerinti išvaizdą, suteikti patrauklumo pojūtį, tačiau jei jūs, rengdamiesi stilingai, nesijausite patenkinti savo išvaizda, slėpsite savo trūkumus, šios priemonės bus tik laikina pagalba. Reikia susitelkti ties minčių, o ne išvaizdos keitimu.

7. Kaltinu savo išvaizdą dėl daugelio savo gyvenimo įvykių.

Istorinės asmenybės yra geriausi šios prielaidos neigėjai. W. Churchillis, M. Gorbačiovas, M. Thatcher ir kt. tikrai negali būti apibūdinti kaip gražuoliai. Vadinasi, patrauklumas nėra būtina sėkmės sąlyga.

8. Visada elgsiuos taip, kad atrodyčiau kuo geriau.

Visada atrodyti gerai - skamba kaip pareiga. Tačiau perfekcionizmas veda į nesėkmę, nes visada atrodyti tobulai neįmanoma.

9. Dėl žiniasklaidos skleidžiamo požiūrio negaliu jaustis patenkintas savo išvaizda.

Žiniasklaida perša išvadą, kad yra tik du galimi būdai jaustis laimingiems: arba turite gimti gražūs, arba turite pirkti visus produktus ir paslaugas, kurios jus (kaip skelbia reklamos) padarys tobulus, idealius, pačiu gražiausius'85 Tačiau, niekas nesako, kad, jei nepirksite reklamuojamų produktų, būsite negražūs. Viskas priklauso tik nuo jūsų pačių. Nebūtina sudaužyti televizorių ar nebeskaityti spaudos, reikia tiesiog nesiimti aukos vaidmens.

10. Vienintelis būdas, kaip galėčiau pamėgti savo išvaizdą, tai pakeisti ją.

Blogas savo išvaizdos vertinimas griauna žmogaus vidinę ramybę. Kritiškas savęs vertinimas labai smukdo savivertę. Todėl reikia mesti iššūkį senoms prielaidoms, nors tai padaryti ir nėra lengva. T. F. Cashas siūlo seną kritišką asmeninę kūno kalbą keisti nauju vidiniu balsu, kuris padės suprasti, kad esate teisingi, tolerantiški, realistiški ir pasitikintys savimi. Naujam vidiniam balsui nesvarbu kitų požiūris į jūsų fizinį patrauklumą. Jam rūpite tik jūs!

Rašykite man elektroninio pašto adresu atvirai@ve.lt , pasidalykite patirtimi, pateikite klausimus. Iki kito šeštadienio!

Nuoširdžiai - Rima PETRAUSKYTĖ

Žymos: mango

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Vakarų ekspresas" tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė sausio 16-ajai, trečiadieniui: AVINAS. Gana palanki diena verslo, nuosavybės...

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

AVINAS. Nepraleiskite progos užsidirbti pinigų, net jei tai tebūtų trumpalaikė galimybė....

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė sausio 14-ajai, pirmadieniui AVINAS. Diena bus kupina įvykių ir...

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Šauktinių sąrašai: garsūs sportininkai prašys atidėti tarnybą nuotrauka, foto

Sportas, Į šauktinių sąrašus šiemet įtrauktas būrys garsių sportininkų – NBA krepšininkas...

Pensijų kaupimo pokyčiai: ką būtina žinoti? nuotrauka, foto

Euras, Nuo šių metų Lietuvoje prasidėjus II pakopos pensijų reformai gyventojai kol kas...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Įvairybės, Vakarų ekspresas" tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Neringa ruošiasi „Stintapūkio“ šventei nuotrauka, foto

Neringa, Neringoje vasario mėnesį ir vėl lydės tik šiam kraštui būdingi poledinės žūklės...

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Neringa, Paskelbta prieš 2 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...