2019 m. sausio 19 d. 05:51 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Pasitinkant Šuns metus - beglobių keturkojų rekordas

(9)

Pasitinkant Šuns metus - beglobių keturkojų rekordas nuotrauka, foto

REKORDAS. Tiek šunų, kiek buvo atiduota į prieglaudą šiais metais, VšĮ "Būk mano draugas" vadovė Galina Kučinskienė dar nematė.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Pagal Rytų horoskopą, 2018-ieji bus Geltonojo Žemės Šuns metai. Juos pasitinkant toteminis metų gyvūnas tapo itin geidžiama naujamete dovana sau ir kitam, tačiau sykiu šventiniu laikotarpiu šuniukai masiškai pildo bešeimininkių gyvūnų gretas gyvūnų prieglaudose.

"Per didžiąsias metų šventes mūsų didžiausias rūpestis - kur dėti gyvūnus, kurie masiškai plūsteli į prieglaudas", - teigė dviejų Klaipėdos rajono gyvūnų prieglaudų - UAB "Nuaras" padalinio Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centro ir VšĮ "Būk mano draugas" - darbuotojos.

Ketvirtas šventes Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centre administratore dirbanti Gintarė Liutkuvienė apgailestavo, kad būtent per šventes labai išauga į prieglaudą atiduodamų gyvūnų skaičius.

ŠIMTAI beglobių šuniukų prieglaudose tikisi surasti naujus šeimininkus ir namus.

"Žmonės staiga nesusitvarko su savo katinais, šunimis, kuriuos augino iki tol ketverius metus, ir būtent prieš didžiąsias šventes priima sprendimą atsikratyti augintiniu. Galbūt prieš šventes, kai žmonės sugalvoja kur nors išvykti, gyvūnai tampa našta? Be to, labai padaugėja pasimetusių gyvūnų. Žmonės kažkur lekia, skuba, rūpinasi pirkiniais, dovanomis ir pamiršta savo augintinius. Labai daug gyvūnų pasimeta išsigandę petardų ir fejerverkų", - pagrindines priežastis vardijo pašnekovė ir ragino žmones, kurių augintiniai bijo petardų bei fejerverkų, tam pasiruošti.

"Tokį gyvūną Naujųjų metų naktį geriau uždaryti į vonios kambarį ar kitą saugią patalpą, nes išsigandęs jis gali patirti infarktą, besislėpdamas nuversti eglę, šventinį stalą. Yra buvę, jog išsigandęs šuo per Naujųjų sutikimą nuvertė televizorių. Tad augintinis gali pridaryti ne tik žalos, bet ir sukelti gaisrą ar kokią nelaimę", - įspėjo Gintarė.

Šuniukas - ne dovana

Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centro administratorė pasidžiaugė, kad, artėjant Šuns metams, išaugo susidomėjimas ir prieglaudoje gyvenančiais gyvūnais, tačiau pažymėjo, jog čia esantys gyvūnai neatiduodami žmonėms prieš šventes.

"Kad gyvūnai netaptų nereikalingomis dovanomis, kurios po švenčių grąžinamos atgal į prieglaudą", - argumentavo pašnekovė.

DRAUGĖ. Keturių mėnesių amžiaus pamestinukė kalytė Pupa nenulipo nuo Vakarų Lietuvos regiono gyvūnų priežiūros centro administratorės Gintarės Liutkuvienės rankų.

Anot Gintarės, dažnai tėvai nori padovanoti vaikams mažus šuniukus. "Labai stengiamės juos nuo to atkalbėti, nes vaikams gyvūnas greitai atsibosta, iš jų negali reikalauti atsakomybės kaip iš suaugusiojo. Tada gyvūno priežiūros našta tenka tėvams, kurie neturi nei laiko, nei noro su juo užsiimti ir atveža atgal. Šiemet taip į prieglaudą sugrįžo vos 8 mėnesių amžiaus terjero kalytė, nes mama pareiškė: "Aš negaliu, o dukra jau nenori."

Tokį atvejį išvydome ir savo akimis. Mūsų vizito gyvūnų prieglaudoje metu atvažiavo tvarkingai apsirengusi moteris ir atvežė mažą šuniuką, kurį vos prieš dieną pasiėmė iš Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centro. "Pamelavau jums, kad šuniuką pasiėmėm sau. Iš tiesų norėjome kaimynui padovanoti, nes jo didelis šuo nudvėsė ir jis labai dėl to liūdėjo, bet kaimynas nepriėmė "dovanos", - prisipažino moteris.

"Dauguma prieš šventes skambinančių žmonių teiraujasi mažų, veislinių šuniukų. Ypač geidžiami vokiečių aviganiai, mopsai, haskiai, jorkšyrai. Akivaizdu, kad tokius pageidavimus pateikiantys žmonės nori šuniuką padovanoti sau arba kam kitam", - pyko Gintarė ir pažymėjo, kad gyvūnų prieglauda - ne veislynas ir veislinių gyvūnų su kilmės dokumentais čia nėra, nors yra nemažai mišrūnų, atitinkančių veislės požymius, tačiau dauguma jų - suaugę gyvūnai. "Pavyzdžiui, dobermanas Ramzis, vokiečių aviganių turime nemažai", - sakė administratorė.

SAVANORĖS Emilija ir Milena, besirūpindamos Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centro globotiniais, praleidžia visus savaitgalius ir atostogas.

G. Liutkuvienė informavo, jog šiuo metu Vakarų Lietuvos gyvūnų centre iš viso gyvena 152 šunys ir daugiau kaip pusšimtis kačių. "Naujus namus šiais metais surado apie 400 prieglaudos augintinių, tačiau yra ir tokių, kurių jau daug metų niekas nenori. Pati seniausia globotinė 11 metų amžiaus kalytė. Pikta, kuri prieglaudoje gyvena jau 9 metus, nes niekas nenori pikto šuns", - sakė pašnekovė.

Palieka emigrantai

Pagrindinės priežastys, kodėl gyvūnai atiduodami į prieglaudą, anot Gintarės, yra emigracija, alergija ir nesusitvarkymas su gyvūnu, visiškas kontrolės praradimas, kai šuo iš nuobodulio ar padrikos dienotvarkės ima viską graužti ar kitaip niokoti žmonių turtą.

"Palyginti su kitomis šalimis, Lietuvoje situacija su beglobiais gyvūnais yra labai labai bloga. Turime labai daug gyvūnų prieglaudų ir viešųjų įstaigų, kurios rūpinasi beglobiais gyvūnais, ir visos jos stokoja vietos, nes atsisakoma vis daugiau ir daugiau gyvūnų. Buvo tokių atvejų, kai žmonės nori atsikratyti vos dviejų savaičių šuniukais, kurie dar turi būti su mama. Po pusmečio tie patys žmonės vėl ir vėl atveža naują vadą. Siaubas! Žmonės nesugeba išlaikyti savo kalytės ir nejaučia atsakomybės ją sterilizuoti. Sąmoningumo, atsakomybės, kaip laikyti šunį, dar labai trūksta. Žmonės nesuvokia, kad negalima gyvūno paleisti ryte vieno pasilakstyti kieme, nes jis gali ko išsigandęs ar dėl kitų priežasčių nubėgti į kitą pusę ir pasimesti, patekti po automobilio ratais ir kitaip nukentėti. Pikta, kad žmonės galvoja, kad lengvai pasiėmęs augintinį bet kada gali atiduoti jį atgal į prieglaudą", - pasakojo Gintarė.

Kitose šalyse, anot pašnekovės, taikomi daug griežtesni reikalavimai. "Pavyzdžiui, Anglijoje iš prieglaudos nedovanojami gyvūnai žmonėms, kurie turi vaikų iki 12 metų. Norint tapti savanoriu gyvūnų prieglaudoje reikia stoti į eilę. Savanoriu negali būti bet kas. Žmogus privalo turėti žinių, kaip elgtis su gyvūnu, pats turėti augintinį", - pasakojo G. Liutkuvienė.

Šuniui nereikia grožio...

VšĮ "Būk mano draugas" prieš šventes lankytojus pasitinka užrašu "Nedirbame". "Visada prieš šventes būna antplūdis žmonių, pageidaujančių pasiimti augintinius. Kadangi artėja Šuns metai, tad norinčiųjų dovanoti šunis ypač daug. Tačiau mes prieš šventes gyvūnų žmonėms neduodame, kad jie netaptų dovanomis. Laikomės nuostatos, kad gyvūnas negali būti dovana. Tas, kuris nori augintinio, tegu pats atvyksta ir išsirenka sau. Liūdna mūsų praktika ir su jaunomis poromis, kurios pasiima gyvūnus į nuomojamus butus. Jauni žmonės - nepastovūs: gauna gerą darbo pasiūlymą ir išvažiuoja į kitą miestą ar užsienį, arba gimsta gyvūnams alergiškas vaikas ir augintinis tampa nepageidaujamas", - antrino VšĮ "Būk mano draugas" vadovė Galina Kučinskienė.

Šioje prieglaudoje šiuo metu gyvena apie 300 gyvūnų, apie 200 iš jų - šunys. "Mano bėda, kad aš nemoku pasakyti "ne". Kiti gali pasakyti "ne, neturime vietos", o aš negaliu ir bėgioju paskui kaip višta su kiaušiniu ieškodama, kur beglobį padėti, kur surasti kokį kampuką, sandėliuką, bent laikinai, kol atrasime kitus, geresnius namus", - guodėsi G. Kučinskienė ir parodė praėjusios nakties turtą.

"Vakar taip džiaugiausi, kad pavyko atrasti gerus šeimininkus ketverius metus globotam šuniukui Žorikui, kuris turėjo tik tris kojas, ir kalytei Vikei, kurią šeimininkai buvo pririšę prie važiuojamos dalies. Šie augintiniai vakar iškeliavo į Vokietiją, į naujus namus, o 6 val. ryto atvažiavusi į prieglaudą prie vartų pamačiau numestą bananų dėžę, kurioje atradau du mažyčius šuniukus: šlapius, permirkusius... Kalėdinė dovana...", - pasakojo G. Kučinskienė, rodydama du mažylius, kurie šokinėjo ant grindų vagonėlyje, kuriame laikomos katės.

Tą pačią dieną į prieglaudą atkeliavo ir Stafas - senas, ligotas šuo, kuris buvo įmestas į Laisvosios ekonominės zonos teritoriją. "Neturėjome, kur padėti tą gyvūną, atlaisvinome jam mažą sandėliuką. Galite mane kritikuoti, kad sąlygos gyvūnui blogos, bet aš žinau, kad šiam šuniui, kuris buvo išmestas kaip nereikalingas senas daiktas, reikia ne grožio, o šilumos ir rūpesčio. Jis čia turi sausą, šiltą guolį, maisto ir dėmesio", - parodė naują globotinį Galina, o šuo tik pažvelgė į mus liūdnomis akimis.

Artėjant Geltonojo Šuns metams, VšĮ "Būk mano draugas" vadovė linkėjo tik vieno - kad kuo mažiau gyvūnų atsidurtų prieglaudose. "Daug metų dirbu, tačiau tiek daug gyvūnų, kaip šiais metais, į prieglaudą niekada nebuvo atiduodama", - su liūdesiu konstatavo pašnekovė.

VšĮ "Būk mano draugas" gyvena tik iš geros valios žmonių paramos ir pagalbos. "Ypač daug atjautos gyvūnams turi vaikai. Atvažiuoja labai daug ir mokinių, ir net darželinukų. Esame labai dėkingi jų mokytojams ir tėvams, kurie organizuoja paramą ir ugdo tokiu būdu vaikų meilę gyvūnams. Jeigu pervesite 2 procentų paramą šunų prieglaudai arba pasiimsite iš jos keturkojį draugą visam gyvenimui - bus, ko gero, prasmingiausias darbas Šuns Metais", - sakė G. Kučinskienė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

iki 14 dienu gauna mista

2018-01-02   19:28

IP: 78.61.172.19

o po 14 dienu gyvunai žudomi pagal sutarti. 1000 gyvunu. toki statistika is Jurevičienės

2018-01-02   19:25

IP: 78.61.172.19

atsiprašau l.Jurevičienė suteike tokia info kad iki 14 dienu laike 1143, pagal sutarti su Klaipedos savivaldybė, o veliau turi buti nužudyti,tai tas ir atlikta pagal sutartiteisetai. gyvunu žudymas pagal sutarti

agarbiai

Laima Jūrevičienė,

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos

Miesto tvarkymo skyriaus

vyriausioji specialistėTel. (8 46) 39 60 87

Liepų g. 11, 92135 Klaipėda, 105 kab.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Plintant žmonėms nepavojingam afrikiniam kiaulių marui Lenkijos aplinkos ministerija planuoja duoti...

Lenkijoje planuojama išžudyti visus šernus nuotrauka, foto

Telšių rajone įkurtame „Žvėrinčiuje“ sunkia ir nepagydoma liga sergantys vilkai su vilkiukais...

Tragiškas likimas Žvėrinčiaus vilkų laukė aptvare: žvėrys krito nuo kulkų nuotrauka, foto

Augintiniai neretai nėra pageidaujami nuomojamuose butuose, nors yra būdų apsidrausti nuo...

Išsinuomoti būstą augintinių šeimininkams – iššūkis nuotrauka, foto

Klaipėdietis Arūnas trečiadienį socialiniame tinkle paskelbė tūkstančius sujaudinusią žinią.

Šiurpus Brisiaus galas: veterinarai gelbėja Priekulės miške rastą sušalusią ir išsekusią kalytę nuotrauka, foto

„Dragūnas“ sužaidė lygiosiomis su Minsko klubu nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse penktadienį Klaipėdos „Dragūno“ komanda...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Brigadai „Žemaitija“ - treji nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiestyje vyko iškilminga motorizuotosios pėstininkų brigados "Žemaitija" 3-iųjų įkūrimo metinių minėjimas.

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 12 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...