2019 m. vasario 23 d. 20:36 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Gyvūnų krematoriumas didins apsukas

2018-08-28, 10:44

Daiva BARONIENĖ, lzinios.lt

Gyvūnų krematoriumas didins apsukas nuotrauka, foto

Pirmas Lietuvoje gyvūnų krematoriumas nuo gegužės pradžios veikia Zoliškiuose.

© UAB ,,Vetservisas" nuotr.

Lietuvoje įkurtame gyvūnų krematoriume jau atlikta per 100 kremavimų. Manoma, kad atšalus orams tokiu būdu vis dažniau bus atsisveikinama su augintiniais.

Už 15 kilometrų nuo Tauragės esančiuose Zoliškiuose pastatytas pirmas Lietuvoje gyvūnų krematoriumas veikia nuo gegužės pradžios, bet iškilmingas jo atidarymas turėtų vykti įsibėgėjus rudeniui. Krematoriumo direktorė Toma Žebelienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog augintinių deginimo atvejų, kaip rodo kitų valstybių praktika, padaugėja šaltuoju metų laiku, kai tampa gerokai sudėtingiau užkasti kritusius gyvūnus.

Populiari paslauga

Pirmas šalyje gyvūnų krematoriumas įsteigtas šeimos iniciatyva ir privačiomis lėšomis. Šią idėją įgyvendinęs veterinarijos gydytojas Vitalijus Žebelys tvirtino siekęs, kad itin artimą ryšį su žmonėmis turėjusių, daugelio šeimų nariais tapusių augintinių gaišenos būtų ne vien utilizuojamos, užkasamos kur nors soduose, miškuose ar laukuose, bet ir civilizuotai kremuojamos. Jis pabrėžė, jog gyvūnų krematoriumų gausu įvairiose pasaulio šalyse.

Europos valstybėse, gretimose Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje – taip pat. Didžiojoje Britanijoje surinktais duomenimis, toje šalyje daugiau kaip pusė kritusių augintinių deginami. Zoliškių krematoriume sumontuota nauja įranga įsigyta būtent Didžiojoje Britanijoje.

„Gyvūno gaišenos kremavimas, priklausomai nuo svorio, trunka nuo valandos iki dviejų“, – aiškino krematoriumo direktorė T. Žebelienė. Anot jos, jau sudarytos sutartys su 44 Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių regionų veterinarijos paslaugas teikiančiomis klinikomis, į kurias senus bei ligotus augintinius užmigdyti atvežusiems žmonėms pasiūlomos kremavimo paslaugos.

„Kritusį gyvūną iš klinikos išsivežame tą pačią, o vėliausiai – kitą dieną“, – tikino T. Žebelienė. Ji pridūrė, kad sudeginto gyvūno pelenų urna atvežama atgal į tą pačią veterinarijos kliniką, iš kurios buvo paimta gaišena.

Dalijasi prisiminimais

T. Žebelienės skaičiavimais, iš daugiau kaip 100 Zoliškiuose kremuotų gyvūnų daugiausia būta šunų, kiek mažiau kačių. Šeimininkams pageidaujant kremuota ir nugaišusi jūrų kiaulytė. Krematoriumo vadovė pabrėžė, kad yra sudaryta galimybė gyvūnus deginti specialiose dėžėse, vadinamuosiuose karsteliuose, tačiau jų pageidavo vos keli žmonės. Čia taip pat leidžiama stebėti augintinio kremavimo procesą, bet šiuo pasiūlymu irgi mažai kas naudojasi.

Vienos gyvūnų gaišenos yra atsivežamos iš veterinarijos klinikų, kitas į krematoriumą atveža patys šeimininkai. Tada jie, šiek tiek palaukę, gali pasiimti pelenais virtusius buvusius augintinius. „Paprastai nugaišusį gyvūną atveža keli šeimos nariai. Pastebėjome, kad daugelis atvykusiųjų nori pasidalyti prisiminimais apie augintinius, kurių neteko“, – kalbėjo T. Žebelienė.

Gyvūnų krematoriume galima kritusius augintinius kremuoti specialiose dėžėse, vadinamuosiuose karsteliuose, taip pat - pasirinkti papildomą urną.

Kremavimo kaina priklauso nuo gyvūno svorio. 75 eurus reikia mokėti už deginimą tų gaišenų, kurios sveria iki vieno kilogramo. Sveriančiųjų 50 kilogramų ir daugiau kremavimas atsieina 220 eurų. Standartinė urna, į kurią supilami ir šeimininkams atiduodami augintinių pelenai, įskaičiuojama į bendrą kainą. Taip pat yra galimybė pasirinkti papildomą urną. Jų kainos svyruoja nuo 30 iki 125 eurų.

Humaniškas atsisveikinimas

Gyvūnų gaišenas norintys patys į šį krematoriumą atvežti gyventojai prašomi dėl kremavimo tartis iš anksto. Galimybė kremuoti gyvūną sudaroma ir savaitgaliais. T. Žebelienė pabrėžė, kad sergantys augintiniai čia nemigdomi, vien deginamos jų gaišenos. „Džiaugiamės galėdami pasiūlyti estetišką, humanišką, ekologišką paslaugą ir tikimės, jog gyvūnui nugaišus ja pasinaudos vis daugiau žmonių“, – vylėsi direktorė.

Vilniuje įsikūrusios UAB Jakovo veterinarijos klinikos veterinarijos gydytoja Indrė Banevičiūtė „Lietuvos žinioms“ pabrėžė, kad šalies veterinarijos gydytojai, žinantys apie kitose valstybėse veikiančius gyvūnų krematoriumus, laukė, kol tokios paslaugos bus pradėtos teikti ir Lietuvoje. „Mūsų klientai, kuriems tenka atsisveikinti su savo augintiniais, taip pat geranoriškai sutiko žinią apie Lietuvoje atidarytą gyvūnų krematoriumą. Žmonės patenkinti galimybe atsisveikinti su jais oriai“, – sakė veterinarijos gydytoja. Iš Jakovo veterinarijos klinikos gyvūnų gaišenos išvežamos deginti gana dažnai. Veterinarijos gydytoja taip pat mano, jog atšalus orams šeimininkų, nusprendusių kremuoti kritusius augintinius, turėtų padaugėti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Plintant žmonėms nepavojingam afrikiniam kiaulių marui Lenkijos aplinkos ministerija planuoja duoti...

Lenkijoje planuojama išžudyti visus šernus nuotrauka, foto

Telšių rajone įkurtame „Žvėrinčiuje“ sunkia ir nepagydoma liga sergantys vilkai su vilkiukais...

Tragiškas likimas Žvėrinčiaus vilkų laukė aptvare: žvėrys krito nuo kulkų nuotrauka, foto

Augintiniai neretai nėra pageidaujami nuomojamuose butuose, nors yra būdų apsidrausti nuo...

Išsinuomoti būstą augintinių šeimininkams – iššūkis nuotrauka, foto

Klaipėdietis Arūnas trečiadienį socialiniame tinkle paskelbė tūkstančius sujaudinusią žinią.

Šiurpus Brisiaus galas: veterinarai gelbėja Priekulės miške rastą sušalusią ir išsekusią kalytę nuotrauka, foto

Skleidė Budriuose mokslo šviesą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingoje gyvenanti gydytoja Emilija Jankauskaitė-Pakutinskienė (gim. 1936 m.) stropiai saugo savo tėvų...

Ekonomikos vertinime - daugiau pozityvumo nuotrauka, foto

Ūkis, Gyventojai pozityviau vertina šalies ekonominę ir savo šeimos finansinę padėtį. Nuotaikos...

„Su gera bėgimo batų pora galima užkariauti pasaulį" nuotrauka, foto

Žmonės, Garsus japonų rašytojas Haruki Murakami savo knygose bėgimo sportą įvardija kaip savo...

Šilumos aukciono rezultatai mažina šilumos kainą vartotojams nuotrauka, foto

Euras, Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) patvirtinus ir įsigaliojus naujai...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Ūkis, Paskelbta prieš 4 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...