2019 m. gegužės 21 d. 15:29 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Gyvūnai jaučia žmogiškai

2018-02-04, 11:59

Edita SIAVRIS

Gyvūnai jaučia žmogiškai nuotrauka, foto

Snieginis leopardas.

© Lietuvos zoologijos sodo nuotr.

Laukinių gyvūnų elgsena ir intuicija iki šiol yra viena įdomiausių mokslinių tyrinėjimų sričių. Tikriausiai šiems tyrinėjimams niekada nebus lemta baigtis, net kelis dešimtmečius Lietuvos zoologijos sode dirbantys žmonės tikina, jog kasdien gyvūnų elgesyje atranda ką nors naujo.

Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėja Angelė Grebliauskienė pasakoja, jog gyvūnai vienus naujus prižiūrėtojus priima palankiai, tą palankumą parodydami savo susidomėjimu, kiti žvėrys nė akies krašteliu nežvilgteli, net jei naujasis prižiūrėtojas įnirtingai kalbina. „Galbūt laukiniai žvėrys jaučia, kokias bangas žmogus skleidžia. Gyvūnai turi tikrąją nuojautą, - neabejojo A.Grebliauskienė. - Pavyzdžiui, žino, kada veterinaras ateina tik apžvalgai, o kada ruošiasi migdyti su specialiu šautuvu, tuomet žvėrys slepiasi. Neaišku, iš kur jie žino, nes veterinaras visada ateina taip pat, su tuo pačiu lagaminėliu.“

Be gyvūnų šeštojo jausmo, darbuotojai pastebi ir susitapatinimo reiškinį, - kai vienos rūšies gyvūnas susitapatina su kitos rūšies. Lietuvos zoologijos sode yra buvęs toks atvejis. Kadais lamos patinas, vardu Kipšas, gyveno viename aptvare su dviem antilopėmis gnu, šioms iš Čekijos buvo atvežtas gnu patinas. Kipšas kaip reikiant įpyko ir užvirė kova, lamos patinas konkurento buvo sužeistas, laimei, veterinarai greitai jį išgydė.

Be visų elgsenos ypatybių, labiausiai žavi laukinio gyvūno ir žmogaus ryšys. A.Grebliauskienė prisiminė zoologijos sode gyvenusį liūtą Simbą, kurio prieraišumas prižiūrėtojai Liusei buvo neįtikėtinas. Simbai buvo atvežta patelė Molė, tačiau jis į ją nė nepažvelgė, o dairėsi, kurgi prižiūrėtoja, ko šįkart skanaus jam atneš.

Lietuvos zoologijos sode jau 10 metų dirbantis prižiūrėtojas Martynas Adomaitis akcentuoja, kad stiprus žmogaus ir nelaisvėje gyvenančio laukinio žvėries ryšys gali būti labai pavojingas. „Net kai apmokomi būsimi prižiūrėtojai, atsargiai žiūrime į tokius kandidatus, kurie labai myli gyvūnus, nori juos paglostyti, kuo daugiau laiko praleisti su jais. Juk, pavyzdžiui, tigras net žaisdamas su 6 cm nagu ar dantimis gali pačiupti prižiūrėtoją ir sužaloti“, - aiškino jis.

Laukines kates prižiūrintis M.Adomaitis pasakojo, jog jam pačiam didelį palankumą rodo snieginė leopardė, suomišku vardu Venla. „Ši rūšis labai reta, sutinkama tik Himalajų kalnuose, o pas mus snieginių leopardų yra trys. Venla kasryt manęs laukia, pabėgiojame kartu, ji aptvare, aš taku. Jai galiu ir nosį paglostyti“, - teigė prižiūrėtojas. Iš šalies gražus tarpusavio ryšys žavi, tačiau kuo stipresni jausmai, tuo sunkiau ir gyvūnui, ir žmogui. Jei prižiūrėtojas pakeičia darbą ir nebeateina kasryt pašerti gyvūno, jis laukia, liūdi. Lygiai taip pat ir žmogus jaučiasi tarsi praradęs šeimos narį, kai nugaišta jo globojamas žvėris.

Pasaulyje netrūksta įvykių, kai zoologijos sodo žvėrys mirtinai sužaloja prižiūrėtojus. Lietuvos zoologijos sode tokių atvejų, laimei, nebūta. Tačiau toli ieškoti nereikia, štai 2015 metais Lenkijoje Vroclavo zoologijos sode Sumatros tigro buvo mirtinai sudraskytas prižiūrėtojas. Pasak M.Adomaičio, tokie nutikimai paprastai būna žmogiškoji klaida. Plėšriojo gyvūno prigimtis - pagauti grobį.

Vis dėlto vaizdai interneto platybėse gali byloti ką kita: štai matome, kaip šeimininkas vedžioja jauną pumą. Namuose ją šeria šunų maistu. Tokie vaizdai internete surenka milijonus peržiūrų. M.Adomaitis sako, kad toks reiškinys paplitęs JAV ir Rusijoje, nes mūsų šalyje laukinius žvėris laikyti namuose griežtai draudžiama. „Laukinio žvėries laikymas namuose yra labai bloga praktika. Paprastai tai būna jauni žvėrys, kai jie bręsta, tampa pavojingi, tuomet žmonės jų atsikrato ir atiduoda į zoologijos sodus, į cirkus“, - tikino pašnekovas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: gyvūnai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Lietuvių pomėgis medžioti – neabejotinas. Tačiau pasisemti naujų emocijų ir pašaudyti į...

Į Afriką nuvykę lietuviai šaudė žirafas ir gepardus nuotrauka, foto

Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Kuriasi nauja bendruomenė - kovo 10 d. Melnragės paplūdimyje vyko pirmasis draugiškų...

Klaipėdoje kuriasi retriverių bendruomenė nuotrauka, foto

Plintant žmonėms nepavojingam afrikiniam kiaulių marui Lenkijos aplinkos ministerija planuoja duoti...

Lenkijoje planuojama išžudyti visus šernus nuotrauka, foto

Šiandien - pajūrio ekipų futbolo derbis nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 18 val. Klaipėdos centriniame stadione ant natūralios žolės Lietuvos futbolo A...

"Neptūnas": pusfinalis ir trenerio intriga nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Neptūnas" trečiadienį nuo 18.50 val. "Švyturio" arenoje kils į Lietuvos krepšinio...

„Ambersail 2“ plaukia į Klaipėdą nuotrauka, foto

Klaipėda, Lietuvai atstovaujanti „Ambersail 2“ sekmadienį pirmą kartą istorijoje atplauks į Klaipėdos uostą.

Ant gamyklos stogo vietą rado bitės nuotrauka, foto

Klaipėda, Bitės keliamos vis arčiau žmonių. Miestuose daugėja žaliųjų plotų, o kartu -...

Sportas, Paskelbta prieš 29 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...