2018 m. balandžio 21 d. 04:54 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Gal Juozapą pempės sveikins?

2018-03-19, 10:07

Selemonas PALTANAVIČIUS

Gal Juozapą pempės sveikins? nuotrauka, foto

Prarandant klausą gamtos reiškiniams ir jų vyksmui, mes liekame tik rezultato vartotojai.

© EPA-ELTA nuotr.

Taip jau išėjo, kad šiemet Vieversio dieną nebuvo vieversių, Kovų dieną - parlėkusių kovų, o dabar, prieš pat šventą Juozapą, gręžiojamės į visas puses ir laukiame: gal nors jis bus pamalonintas parskridusių pempių pulko?

  1  
Prarandant klausą gamtos reiškiniams ir jų vyksmui, mes liekame tik rezultato vartotojai. (EPA-Eltos nuotr.)

 

Tam turime svarių priežasčių: visų pirma, metas ne toks ir ankstyvas, be to - pempės nėra labai lepūs ir pavasarinio šaltuko besibaidantys paukščiai.

Šių metų žiema nutarė atsisveikinti tinkamai - žiemiškai. Kadangi ji gali rinktis, kiek pas mus užtrukti, net pačioje kovo pradžioje gyveno „kaip namuose“. Mums beliko laukti...

Didžiojo pavasario laukimas - žmonių pasaulio rūpestis, kuris labai dažnai nėra nuoširdus, pratrūkstantis ne atodūsiais ar švelnumu, tuo labiau neįprasminamas nei darbais, nei konkrečiais veiksmais. Vinguriavimas tarp šalčio ir šilumos, sniego ir lietaus, saulės ir niūkaus dangaus yra „techninio pobūdžio“, nedvasingas, todėl ir nieko nepaaiškinantis bei nesprendžiantis. Prarandant klausą gamtos reiškiniams ir jų vyksmui, mes liekame tik mums nežinomu keliu atsiradusio rezultato vartotojai. Gamtą arba jauti ir supranti, arba - ne. Jeigu „ne“, tu neturėtum aptarinėti, komentuoti jos reiškinių ir procesų, nes nežinai jos „žaidimo“ taisyklių, nesupranti visos eigos. Ką daryti tokiu atveju? Nieko! Daugeliui juk pakanka televizoriaus ekrane pamatyti skaičius, orų prognozes, nes „labai svarbu“ žinoti, kaip reikės rengtis, kaip vairuoti mašiną. Taigi, geriau žiūrėti į šiuos skaičius, planuoti aprangą ir automobilio pasirinkimą, bet nesvarstyti gamtos reiškinių.

Dar liūdniau atrodo, kai Gamta, daugeliui visai nesuprantama didybė, pradedama kaltinti, nes pakilo vandens lygis, nes apsemti laukai, nes iššalo iš Prancūzijos atvežti žieminiai javai (lyg jiems čia reikėtų augti...), nes... Beje, kai kas net prašo už tai kompensacijų, nes Gamta jiems neleido įgyvendinti savo bergždžių svajonių ir lūkesčių.

Pavasaris tikrai neturi jokių reikalų su vartotojiška žmonių bendruomenės dalimi. Beje - kaip ir su kita, suprantančia Gamtą. Gamta mums dovanoja prie lygiadienio artėjančią šviesą, o ji yra visų gimimo procesų skelbėja. Taigi, kad ir kokie orai dabar būtų, jau tikrai reikia žvalgytis ir vieversių, ir pempių. Pempės - viena iš tilvikų rūšių, taigi, lyg ir neturėtų grįžti pro sniegus. Tačiau mes įpratę jas regėti tada, kai sniego nebūna tik prie kelių ir laukų aukštumėlėse. Yra dar vienas tilvikas, kurį pažįsta tik gamtininkai, ir kuris parlekia labai anksti - tai brastinis tilvikas. Na, o vieversiai giedrą vidurdienį turėtų jau čirenti. Kaip ir varnėnai turėtų žvalgytis prie inkilų, galbūt - giedoti. Nenuostabu girioje išgirsti švilpaujantį juodąjį strazdą: skardi, toli girdima šio gražaus paukščio giesmė giriai grąžina tikrojo pavasario gyvybę.

Palaukite, bet tos gyvybės jau daug - kai švysteli saulelė, užuovėjoje skruzdėlyno paviršiuje jau „verda“ skruzdėlių masė, nes dabar joms labai svarbu sušilti pačioms ir dar šilumos trupinius nunešti savo namų gilumoje glūdinčioms skuzdėms, ypač kiaušinėlius be perstojo dedančiai motinai. Ant sniego ropinėja uodeliai, straksi mažutės kolembolos, skuba vorai ar drugių meškučių vikšrai. Sniege ruduoja pamestas tauriojo elnio ragas - šie žvėrys tampa bauži; praeis mėnuo ar pusantro, ir pradės augti nauji, jau šių metų ragai. Gamta niekada laiko neleidžia veltui. O, kad mes ją visi suprastume...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: paukščiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Klaipėdos apskr. VPK kinologė Vita Mockutė su tarnybiniu šunimi Troja ir kolega...

Klaipėdietė kinologė įgijo vertingos patirties nuotrauka, foto

Ketvirtadienio rytą prie Klaipėdos savivaldybės į protesto piketą rinkosi gyvūnų mylėtojai. Pikete...

Prie Savivaldybės - gyvūnų mylėtojų protestas nuotrauka, foto

Šilutėje prieš metus vieno mėnesio vaiką mirtinai sukandžiojusiam dobermanui Ramziui ieškoma šeimininkų....

Kūdikį sudraskiusiam šuniui ieško šeimininkų nuotrauka, foto

Medžiotojas Valdas Petrauskas Geltonojo Šuns metus pasitiko kartu su būriu savo augintinių....

Tikra medžioklė - tik su šunimis nuotrauka, foto

Balandžio 21-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, pažįstamas ar kolega švenčia gimtadienį,...

„Žalgiris“ pralaimėjo antrąsias ketvirtfinalio rungtynes nuotrauka, foto

Sportas, Vyrų krepšinio klubų Eurolygos antrosiose ketvirtfinalio rungtynėse penktadienį Lietuvos čempionas Kauno...

Frankenšteino mimikrijos nuotrauka, foto

Nuomonės, "Špylkos" tarp prezidentės Dalios Grybauskaitės ir ministro pirmininko Sauliaus Svernelio - ne...

Arnas Butkevičius patyrė traumą: skilo kelio girnelė nuotrauka, foto

Sportas, Šią savaitę Jimmy Barono netekusi Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšinio komanda sulaukė...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...