2018 m. gruodžio 10 d. 21:29 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

ES cirkuose siūloma uždrausti gyvūnus

(2)

ES cirkuose siūloma uždrausti gyvūnus nuotrauka, foto

© AP/Scanpix nuotr.

Per pastaruosius 22 metus Europos sąjungos (ES) cirkuose įvyko 305 su gyvūnais susiję incidentai, kuriuose 86 žmonės buvo sužeisti, o 11 – neteko gyvybės, skaičiuoja gyvūnų gerovės organizacijas ES šalyse vienijantis aljansas „Eurogroup for Animals”, siekiantis laukinių gyvūnų naudojimo cirkuose draudimo visos ES mastu.

Aljanso, apibendrinusio ES šalių duomenis, teigimu, bendrijos cirkuose kasmet įvyksta vidutiniškai 15 su gyvūnais susijusių incidentų. Šie duomenys stebina dar labiau turint galvoje, kad Europoje yra tik 300 cirkų, kuriuose naudojami laukiniai gyvūnai.

Daugiausiai sužeidimų ir mirčių atvejų siejami su tigrais ir drambliais.

„Laukiniai gyvūnai cirkuose kenčia, nes jie per anksti atskiriami nuo savo motinų, yra perkami ir parduodami, apribojamas jų judėjimas, jie priversti ilgas valandas stovėti ir dažnai keliauja mažuose transporto priemonių skyriuose. Iš jų reikalaujama atlikti veiksmus, kurie natūralioje šių gyvūnų aplinkoje neegzistuoja. Tai turi liautis”, - sako aljanso direktorė Reineke Hameleers.

„Eurogroup for Animals” savo ataskaitoje primena, kad laukinių gyvūnų naudojimas cirkuose yra ne tik gyvūnų gerovės, bet ir visuomenės sveikatos ir saugumo problema. „Dėl laikinos keliaujančių cirkų prigimties ir arti viešų vietų laikomų laukinių gyvūnų tokios pramogos negali būti visiškai saugios”, - teigiama ataskaitoje.

Psichologai: cirkai mažina empatiją

Be to, gyvūnų naudojimas viešoms pramogoms neturi jokios edukacinės vertės ir – priešingai – gali turėti neigiamą įtaką visuomenės suvokimui apie laukinius gyvūnus. Tai konstatuojama dokumente, kurį pasirašė 100 Italijos psichologų.

„Tai – dar vienas argumentas, paremiantis būtinybę nutraukti gyvūnų naudojimą cirkuose. Tokio tipo pasirodymai su laukiniais gyvūnais gali pažeisti normalų vaikų empatijos vystymąsi, iššaukdami džiaugsmo ir linksmumo atsakus žiūrint į gyvūnus, kurie elgiasi nenatūraliai, jaučia diskomfortą ir yra baudžiami”, - teigia viena iš dokumentą pasirašiusių psichologių Annamaria Manzoni.

Siekia uždrausti gyvūnus ES cirkuose

19 ES valstybių jau yra priėmusios apribojimus dėl laukinių gyvūnų naudojimo cirkuose, tačiau tik 11-oje ES narių galioja visiškas draudimas. Be to, praktika rodo, kad cirkai iš apribojimus priėmusių šalių gali tiesiog persikelti į kitas valstybes, kur gyvūnams vis dar leidžiama atlikti triukus.

R. Hameleers teigimu, turint galvoje tarptautinę šios problemos prigimtį ir su ja susijusias grėsmes žmonių ir gyvūnų saugumui, draudimas ES mastu būtų teisėtas ir visiškai pateisinamas.

Nelaimės Lietuvoje – kartais mirtinos

Lietuvoje taip pat būna atvejų, kai nelaisvėje laikomi laukiniai gyvūnai sužaloja žmones. Kartais – mirtinai.

2008 m. iš cirko „Ąžuolyno meškučiai” ne pasirodymo metu ištrūkusi meška sužalojo cirko sargę. Moteris patyrė sunkius kūno sužalojimus. Atvykę kiti darbuotojai 4 valandas vaikėsi gyvūną, kol, paleidus net 3 šūvius su migdomaisiais, meška buvo sugauta.

Tais pačiais metais Lietuvos zoologijos sode avijautis užpuolė ir mirtinai subadė prižiūrėtoją.

Šiais metais iš Joniškio rajone esančios kavinės „Plūgo broliai” aptvaro pabėgo meška, priklausanti buvusiam „Ąžuolyno meškučių” cirkui. Gyventojai buvo perspėjami nevaikščioti po apylinkes, nes į laisvę ištrūkęs pavojingas žvėris gali būti neprognozuojamas.

Anot Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovės Brigitos Kymantaitės, tokie įvykiai rodo, kad laukiniai gyvūnai, net ir ilgus metus laikomi nelaisvėje, nepraranda savo instinktų ir prigimtinio plėšrumo.

„Dėl to jų laikymas ir – ypatingai – naudojimas cirkuose, kur jie patiria nuolatinę prievartą ir stresą, žmonėms yra labai pavojingas. Lietuvoje vis dar leidžiama laukinius gyvūnus naudoti cirko pasirodymuose. Tačiau negalvojama nei apie gyvūnų gerovę, nei apie galimas pasekmes: jei gyvūnas imtų nebepaklusti, kas už tai atsakytų? Juk tam, kad suvaldyti laukinį gyvūną, reikia turėti atitinkamų priemonių, finansinių resursų, specialių tarnybų. Dėl pramogos keliama didžiulė ir visapusiška rizika, kurios pasekmių niekas nesvarsto ir neskaičiuoja”, – sakė B. Kymantaitė.

Visgi Seime jau yra registruota Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, kuria siekiama uždrausti laukinius gyvūnus cirko veikloje. Pataisa gali būti svarstoma dar šiais metais.

„Draudimas Lietuvoje ir visoje ES naudoti laukinius gyvūnus cirkuose parodys ateities kartoms, kad gyvūnai nusipelno pagarbos ir apsaugos, o ne kančių ir pažeminimų. Tik koordinuotas ir pilnas draudimas visose ES šalyse gali garantuoti visuomenės saugumą ir gyvūnų, naudojamų cirkuose, apsaugą”, - sakė LGTAO vadovė.

Žymos: cirkas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas

2017-10-27   14:41

IP: 174.102.231.193

Problema yra ir su sunimis.Reikia tinkamos irangos-kas turi galimybe prie namu suo. turetu apsauga-butent gal elektrine ,kuri sustabdytu gyvuna.Yra kabeline po zeme klojama-sustabdo suni iki kabelio.

Su žmonėmis

2017-10-26   13:33

IP: 85.232.136.204

- tas pats, bet niekam tai nerūpi.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Telšių rajone įkurtame „Žvėrinčiuje“ sunkia ir nepagydoma liga sergantys vilkai su vilkiukais...

Tragiškas likimas Žvėrinčiaus vilkų laukė aptvare: žvėrys krito nuo kulkų nuotrauka, foto

Augintiniai neretai nėra pageidaujami nuomojamuose butuose, nors yra būdų apsidrausti nuo...

Išsinuomoti būstą augintinių šeimininkams – iššūkis nuotrauka, foto

Klaipėdietis Arūnas trečiadienį socialiniame tinkle paskelbė tūkstančius sujaudinusią žinią.

Šiurpus Brisiaus galas: veterinarai gelbėja Priekulės miške rastą sušalusią ir išsekusią kalytę nuotrauka, foto

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pristato naująją Klaipėdos apskrities policijos bendruomenės narę...

Tarnybą pradeda nauja keturkojė pareigūnė nuotrauka, foto

"Viesulo" gimnasčių laurai nuotrauka, foto

Sportas, Baltarusijoje, Baranovičių mieste, vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre, laurus skynė Klaipėdos "Viesulo"...

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies...

Ką melnragiškiams daryti su staiga "nelegaliu" tapusiu namu? nuotrauka, foto

Klaipėda, Melnragėje šeima paveldėjo 1936 metais statytą senelių namą. Pastarąjį lopyk nelopęs,...

Apsileidėlių šeimininkų Kretingoje nemažėja nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kasmet Kretingos rajono savivaldybė sudaro apleistų, neprižiūrimų arba ne pagal paskirtį...

Sportas, Paskelbta prieš 28 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...