2018 m. birželio 25 d. 12:51 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

ES cirkuose siūloma uždrausti gyvūnus

(2)

ES cirkuose siūloma uždrausti gyvūnus nuotrauka, foto

© AP/Scanpix nuotr.

Per pastaruosius 22 metus Europos sąjungos (ES) cirkuose įvyko 305 su gyvūnais susiję incidentai, kuriuose 86 žmonės buvo sužeisti, o 11 – neteko gyvybės, skaičiuoja gyvūnų gerovės organizacijas ES šalyse vienijantis aljansas „Eurogroup for Animals”, siekiantis laukinių gyvūnų naudojimo cirkuose draudimo visos ES mastu.

Aljanso, apibendrinusio ES šalių duomenis, teigimu, bendrijos cirkuose kasmet įvyksta vidutiniškai 15 su gyvūnais susijusių incidentų. Šie duomenys stebina dar labiau turint galvoje, kad Europoje yra tik 300 cirkų, kuriuose naudojami laukiniai gyvūnai.

Daugiausiai sužeidimų ir mirčių atvejų siejami su tigrais ir drambliais.

„Laukiniai gyvūnai cirkuose kenčia, nes jie per anksti atskiriami nuo savo motinų, yra perkami ir parduodami, apribojamas jų judėjimas, jie priversti ilgas valandas stovėti ir dažnai keliauja mažuose transporto priemonių skyriuose. Iš jų reikalaujama atlikti veiksmus, kurie natūralioje šių gyvūnų aplinkoje neegzistuoja. Tai turi liautis”, - sako aljanso direktorė Reineke Hameleers.

„Eurogroup for Animals” savo ataskaitoje primena, kad laukinių gyvūnų naudojimas cirkuose yra ne tik gyvūnų gerovės, bet ir visuomenės sveikatos ir saugumo problema. „Dėl laikinos keliaujančių cirkų prigimties ir arti viešų vietų laikomų laukinių gyvūnų tokios pramogos negali būti visiškai saugios”, - teigiama ataskaitoje.

Psichologai: cirkai mažina empatiją

Be to, gyvūnų naudojimas viešoms pramogoms neturi jokios edukacinės vertės ir – priešingai – gali turėti neigiamą įtaką visuomenės suvokimui apie laukinius gyvūnus. Tai konstatuojama dokumente, kurį pasirašė 100 Italijos psichologų.

„Tai – dar vienas argumentas, paremiantis būtinybę nutraukti gyvūnų naudojimą cirkuose. Tokio tipo pasirodymai su laukiniais gyvūnais gali pažeisti normalų vaikų empatijos vystymąsi, iššaukdami džiaugsmo ir linksmumo atsakus žiūrint į gyvūnus, kurie elgiasi nenatūraliai, jaučia diskomfortą ir yra baudžiami”, - teigia viena iš dokumentą pasirašiusių psichologių Annamaria Manzoni.

Siekia uždrausti gyvūnus ES cirkuose

19 ES valstybių jau yra priėmusios apribojimus dėl laukinių gyvūnų naudojimo cirkuose, tačiau tik 11-oje ES narių galioja visiškas draudimas. Be to, praktika rodo, kad cirkai iš apribojimus priėmusių šalių gali tiesiog persikelti į kitas valstybes, kur gyvūnams vis dar leidžiama atlikti triukus.

R. Hameleers teigimu, turint galvoje tarptautinę šios problemos prigimtį ir su ja susijusias grėsmes žmonių ir gyvūnų saugumui, draudimas ES mastu būtų teisėtas ir visiškai pateisinamas.

Nelaimės Lietuvoje – kartais mirtinos

Lietuvoje taip pat būna atvejų, kai nelaisvėje laikomi laukiniai gyvūnai sužaloja žmones. Kartais – mirtinai.

2008 m. iš cirko „Ąžuolyno meškučiai” ne pasirodymo metu ištrūkusi meška sužalojo cirko sargę. Moteris patyrė sunkius kūno sužalojimus. Atvykę kiti darbuotojai 4 valandas vaikėsi gyvūną, kol, paleidus net 3 šūvius su migdomaisiais, meška buvo sugauta.

Tais pačiais metais Lietuvos zoologijos sode avijautis užpuolė ir mirtinai subadė prižiūrėtoją.

Šiais metais iš Joniškio rajone esančios kavinės „Plūgo broliai” aptvaro pabėgo meška, priklausanti buvusiam „Ąžuolyno meškučių” cirkui. Gyventojai buvo perspėjami nevaikščioti po apylinkes, nes į laisvę ištrūkęs pavojingas žvėris gali būti neprognozuojamas.

Anot Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovės Brigitos Kymantaitės, tokie įvykiai rodo, kad laukiniai gyvūnai, net ir ilgus metus laikomi nelaisvėje, nepraranda savo instinktų ir prigimtinio plėšrumo.

„Dėl to jų laikymas ir – ypatingai – naudojimas cirkuose, kur jie patiria nuolatinę prievartą ir stresą, žmonėms yra labai pavojingas. Lietuvoje vis dar leidžiama laukinius gyvūnus naudoti cirko pasirodymuose. Tačiau negalvojama nei apie gyvūnų gerovę, nei apie galimas pasekmes: jei gyvūnas imtų nebepaklusti, kas už tai atsakytų? Juk tam, kad suvaldyti laukinį gyvūną, reikia turėti atitinkamų priemonių, finansinių resursų, specialių tarnybų. Dėl pramogos keliama didžiulė ir visapusiška rizika, kurios pasekmių niekas nesvarsto ir neskaičiuoja”, – sakė B. Kymantaitė.

Visgi Seime jau yra registruota Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, kuria siekiama uždrausti laukinius gyvūnus cirko veikloje. Pataisa gali būti svarstoma dar šiais metais.

„Draudimas Lietuvoje ir visoje ES naudoti laukinius gyvūnus cirkuose parodys ateities kartoms, kad gyvūnai nusipelno pagarbos ir apsaugos, o ne kančių ir pažeminimų. Tik koordinuotas ir pilnas draudimas visose ES šalyse gali garantuoti visuomenės saugumą ir gyvūnų, naudojamų cirkuose, apsaugą”, - sakė LGTAO vadovė.

Žymos: cirkas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas

2017-10-27   14:41

IP: 174.102.231.193

Problema yra ir su sunimis.Reikia tinkamos irangos-kas turi galimybe prie namu suo. turetu apsauga-butent gal elektrine ,kuri sustabdytu gyvuna.Yra kabeline po zeme klojama-sustabdo suni iki kabelio.

Su žmonėmis

2017-10-26   13:33

IP: 85.232.136.204

- tas pats, bet niekam tai nerūpi.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Šį savaitgalį Klaipėdoje, "Herkaus galerijoje", vyksta tarptautinė kačių paroda, kurioje galima išvysti...

Kačių parodoje - ir miniatiūrinė pantera nuotrauka, foto

Ar galite įsivaizduoti žirgą... narve? Tai retorinis klausimas. Žirgas - laisvės sinonimas....

Laisvės slėnis beglobiams žirgams nuotrauka, foto

Jau šį savaitgalį visi profesionalūs ir pradedantys bėgikai kviečiami į Klaipėdą, kur...

Bėgimo varžybose laukiami ir keturkojai nuotrauka, foto

Įsivyravus karštiems orams, augintojai bei vežėjai turėtų saugoti gyvūnus nuo perkaitimo ar...

Karšti orai - išbandymas gyvūnams nuotrauka, foto

Pareigūnai ieško be žinios dingusių moterų nuotrauka, foto

Kriminalai, Pareigūnai ieško dingusių be žinios moterų ir prašo visuomenės pagalbos.

Klaipėdos baseinas atveria duris nuotrauka, foto

Klaipėda, Paplaukioti, įveikti vandens atrakcionų „iššūkių taką“ ar pasilepinti SPA malonumais – visa...

Palangos paplūdimyje - pavojų keliantis radinys nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sekmadienį prieš pietus vienas poilsiautojas paplūdimio gelbėtojams atnešė netikėtų radybų –...

Skelbiamas priėmimas į dar 8 studijų programas Klaipėdos universitete nuotrauka, foto

Švietimas, Konstituciniam Teismui paskelbus, kad nauji studijų krypčių vertinimo terminai prieštarauja Konstitucijai, Klaipėdos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 21 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 22 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 53 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 56 min.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...