2019 m. gegužės 26 d. 01:55 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Ar suprantate katinų kalbą?

2018-12-08, 13:44

Respublika.lt

Ar suprantate katinų kalbą? nuotrauka, foto

Šnobelio premijos laureatai, parengę šunų - žmonių kalbos žodynėlį, tapo visuotinai žinomi. Deja, nuskriaustos liko katės ir šią skriaudą būtina ištaisyti. Taigi, pristatome trumpą kačių „kalbos“ žodynėlį.

Miauuuu! Moooouuuuu!

Įdomu tai, kad katės, skirtingai nuo šunų, balsu nesinaudoja „kasdieniam“ bendravimui su kitomis katėmis, o taip elgiasi tik siekdamos žmonių dėmesio. Vienintelė išimtis - partnerio paieškos ir kova dėl jo. Šiuo atveju katės „rėkimas“ tampa specifinis - jis būna labai keistas, ilgas ir ištemptas. Katės „rėks“, kol tęsis vaisingos dienos, katinai - kol susiras partnerę. Sterilizuoti gyvūnai šį „įprotį“ praranda, tačiau - palaipsniui, nes turi praeiti kažkiek laiko, kol hormonai susitaikys su pokyčiais.

Murnia? Murl-a?

Murkimą, o tiksliau, savotišką kurkimą, kai intonacija tampa panaši į klausiamąją, galima išgirsti, kai katė artėja prie šeimininko. Taip gyvūnas bando atkreipti žmogaus dėmesį. Vertimas būtų maždaug toks: „Aš čia!“; „Laikas ką nors nuveikti.“; „Pažaiskim?“; „Paglostyk mane!“; „Gal turi ką skanaus?“

Uheee! Rrrueee!

Taip katė prabyla džiaugdamasi ypač skaniu maistu. Tiesa, tada joje prabunda laukinis plėšrūnas, tad nerekomenduotina trukdyti mėgautis maistu.

„Uheeee“ - vertimas: „Tai - mano grobis. Jis toks skanus, tad traukitės. Kitaip už savo veiksmus neatsakau, galiu pradėti šnypšti!“

Khekhekhe!

Tokį garsą dažnai galima išgirsti, kai katinas pro langą stebi paukščius. Jis prasižioja ir pradeda kvaksėti arba „khekėti“. Katės yra plėšrūnai. Tai - savotiškas medžioklės užkalbėjimas.

Uuuuuu! Oooooeee!

Bijo ne tik žmonės, bet ir katinai. Pastarieji, kai jiems ypač baisu, gali pradėti gausti. Šis garsas gerokai skiriasi nuo šnypštimo, bet irgi yra agresyvus. Tai - paskutinis perspėjimas prieš puolimą. Kai kuriais atvejais gaudžianti katė traukiasi atgal ir mėgina pasislėpti. Tik tai nereiškia, kad ji apsigalvojo ir netrukus, sušnypštusi, nepuls skriaudiko ar to, kas jį išgąsdino. Taip nutikus reikia kaip galima greičiau pašalinti baimės priežastį. Tik neimkite katės į rankas. Verčiau pasistenkite tarp jos ir išgąsčio priežasties sukurti barjerą.

Miauuu! Miuuuuau!

Skundas laibu balseliu, kuris netrukus turėtų būti pakartotas garsiau ir reikliau, o vėliau - vėl laibu balseliu. Blogi žmonės atėmė iš vargšo kačiuko tokį skanų maistą. Ir kas, kad maistas ne jo. Bet juk jis toks skanus. O jei rimtai, nuolat prie dubenėlio sėdinti ir kažko prašanti katė taip parodo, kad jos dabartiniame racione trūksta tam tikrų medžiagų, todėl fizinis alkio pojūtis išlieka. Gali būti, kad gyvūnas turi parazitų. Tai labai tikėtina, jeigu gyvūno liežuvis per daug baltas, jis pats greitai meta svorį, tačiau pilvas - išsipūtęs. Tokiu atveju, skubiai kreipkitės į veterinarą. Visgi dažniausia gyvūnai taip prašo maisto. Problema sprendžiama paprastai - nustatomas maitinimo režimas ir katinas maistą gauna tik tam tikromis valandomis, o kitu laiku dubenėlis yra paslepiamas. Tai sugriauna ryšį „tuščias indas - prašysiu maisto“. Reikėtų atprasti stoviniuoti prie tuščio dubenėlio ar prie jo bendrauti su gyvūnu. Žodžių jis vis tiek nesupras, tačiau perpras intonaciją: liūdna - stiprinam „spaudimą“, griežta - žmogus be priežasties nusiteikęs agresyviai.

Kita vertus, jeigu katinas liūdnai miauksi ne prie dubenėlio, purto galvą ar kitas kūno dalis, pasikeitė jo elgesys, bando slėptis ir t.t., tuoj pat vežkite jį pas gydytoją.

Tiesiog „miau“

Katino gerkloms šį garsą „ištarti“ yra paprasčiausia. Taip pat „tiesiog miau“ sunkiausia išversti. Priklausomai nuo gyvūno ir jo charakterio, tai gali reikšti ir „labas“, ir „kaip sekasi?“, ir net „aš alkanas. Pamaitink“. Dažniausiai kartu ilgiau pagyvenus, šeimininkas ima atskirti, ką šis „miau“ reiškia.

Pfffffff

Šiuo garsu dažniausiai katė ramina mažus kačiukus: „baikit“; „tai, ką jūs darote, pavojinga“. Įdomu tai, kad kačiukai šį garsą supranta net ir tada, kai jį skleidžia žmogus. Tuo, norint užkirsti kelią katinui ką nors pridirbti, reikia naudotis. Tik ne šnypšti, nes šis garsas reiškia norą užpulti fiziškai, o trumpai ištarti „pff-pffff“ ir patraukti katiną nuo potencialios jo „aukos“ - mėgstamų užuolaidų ar šlepečių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Lietuvių pomėgis medžioti – neabejotinas. Tačiau pasisemti naujų emocijų ir pašaudyti į...

Į Afriką nuvykę lietuviai šaudė žirafas ir gepardus nuotrauka, foto

Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Kuriasi nauja bendruomenė - kovo 10 d. Melnragės paplūdimyje vyko pirmasis draugiškų...

Klaipėdoje kuriasi retriverių bendruomenė nuotrauka, foto

Plintant žmonėms nepavojingam afrikiniam kiaulių marui Lenkijos aplinkos ministerija planuoja duoti...

Lenkijoje planuojama išžudyti visus šernus nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...