2019 m. sausio 24 d. 14:23 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Ar suprantate katinų kalbą?

2018-12-08, 13:44

Respublika.lt

Ar suprantate katinų kalbą? nuotrauka, foto

Šnobelio premijos laureatai, parengę šunų - žmonių kalbos žodynėlį, tapo visuotinai žinomi. Deja, nuskriaustos liko katės ir šią skriaudą būtina ištaisyti. Taigi, pristatome trumpą kačių „kalbos“ žodynėlį.

Miauuuu! Moooouuuuu!

Įdomu tai, kad katės, skirtingai nuo šunų, balsu nesinaudoja „kasdieniam“ bendravimui su kitomis katėmis, o taip elgiasi tik siekdamos žmonių dėmesio. Vienintelė išimtis - partnerio paieškos ir kova dėl jo. Šiuo atveju katės „rėkimas“ tampa specifinis - jis būna labai keistas, ilgas ir ištemptas. Katės „rėks“, kol tęsis vaisingos dienos, katinai - kol susiras partnerę. Sterilizuoti gyvūnai šį „įprotį“ praranda, tačiau - palaipsniui, nes turi praeiti kažkiek laiko, kol hormonai susitaikys su pokyčiais.

Murnia? Murl-a?

Murkimą, o tiksliau, savotišką kurkimą, kai intonacija tampa panaši į klausiamąją, galima išgirsti, kai katė artėja prie šeimininko. Taip gyvūnas bando atkreipti žmogaus dėmesį. Vertimas būtų maždaug toks: „Aš čia!“; „Laikas ką nors nuveikti.“; „Pažaiskim?“; „Paglostyk mane!“; „Gal turi ką skanaus?“

Uheee! Rrrueee!

Taip katė prabyla džiaugdamasi ypač skaniu maistu. Tiesa, tada joje prabunda laukinis plėšrūnas, tad nerekomenduotina trukdyti mėgautis maistu.

„Uheeee“ - vertimas: „Tai - mano grobis. Jis toks skanus, tad traukitės. Kitaip už savo veiksmus neatsakau, galiu pradėti šnypšti!“

Khekhekhe!

Tokį garsą dažnai galima išgirsti, kai katinas pro langą stebi paukščius. Jis prasižioja ir pradeda kvaksėti arba „khekėti“. Katės yra plėšrūnai. Tai - savotiškas medžioklės užkalbėjimas.

Uuuuuu! Oooooeee!

Bijo ne tik žmonės, bet ir katinai. Pastarieji, kai jiems ypač baisu, gali pradėti gausti. Šis garsas gerokai skiriasi nuo šnypštimo, bet irgi yra agresyvus. Tai - paskutinis perspėjimas prieš puolimą. Kai kuriais atvejais gaudžianti katė traukiasi atgal ir mėgina pasislėpti. Tik tai nereiškia, kad ji apsigalvojo ir netrukus, sušnypštusi, nepuls skriaudiko ar to, kas jį išgąsdino. Taip nutikus reikia kaip galima greičiau pašalinti baimės priežastį. Tik neimkite katės į rankas. Verčiau pasistenkite tarp jos ir išgąsčio priežasties sukurti barjerą.

Miauuu! Miuuuuau!

Skundas laibu balseliu, kuris netrukus turėtų būti pakartotas garsiau ir reikliau, o vėliau - vėl laibu balseliu. Blogi žmonės atėmė iš vargšo kačiuko tokį skanų maistą. Ir kas, kad maistas ne jo. Bet juk jis toks skanus. O jei rimtai, nuolat prie dubenėlio sėdinti ir kažko prašanti katė taip parodo, kad jos dabartiniame racione trūksta tam tikrų medžiagų, todėl fizinis alkio pojūtis išlieka. Gali būti, kad gyvūnas turi parazitų. Tai labai tikėtina, jeigu gyvūno liežuvis per daug baltas, jis pats greitai meta svorį, tačiau pilvas - išsipūtęs. Tokiu atveju, skubiai kreipkitės į veterinarą. Visgi dažniausia gyvūnai taip prašo maisto. Problema sprendžiama paprastai - nustatomas maitinimo režimas ir katinas maistą gauna tik tam tikromis valandomis, o kitu laiku dubenėlis yra paslepiamas. Tai sugriauna ryšį „tuščias indas - prašysiu maisto“. Reikėtų atprasti stoviniuoti prie tuščio dubenėlio ar prie jo bendrauti su gyvūnu. Žodžių jis vis tiek nesupras, tačiau perpras intonaciją: liūdna - stiprinam „spaudimą“, griežta - žmogus be priežasties nusiteikęs agresyviai.

Kita vertus, jeigu katinas liūdnai miauksi ne prie dubenėlio, purto galvą ar kitas kūno dalis, pasikeitė jo elgesys, bando slėptis ir t.t., tuoj pat vežkite jį pas gydytoją.

Tiesiog „miau“

Katino gerkloms šį garsą „ištarti“ yra paprasčiausia. Taip pat „tiesiog miau“ sunkiausia išversti. Priklausomai nuo gyvūno ir jo charakterio, tai gali reikšti ir „labas“, ir „kaip sekasi?“, ir net „aš alkanas. Pamaitink“. Dažniausiai kartu ilgiau pagyvenus, šeimininkas ima atskirti, ką šis „miau“ reiškia.

Pfffffff

Šiuo garsu dažniausiai katė ramina mažus kačiukus: „baikit“; „tai, ką jūs darote, pavojinga“. Įdomu tai, kad kačiukai šį garsą supranta net ir tada, kai jį skleidžia žmogus. Tuo, norint užkirsti kelią katinui ką nors pridirbti, reikia naudotis. Tik ne šnypšti, nes šis garsas reiškia norą užpulti fiziškai, o trumpai ištarti „pff-pffff“ ir patraukti katiną nuo potencialios jo „aukos“ - mėgstamų užuolaidų ar šlepečių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Plintant žmonėms nepavojingam afrikiniam kiaulių marui Lenkijos aplinkos ministerija planuoja duoti...

Lenkijoje planuojama išžudyti visus šernus nuotrauka, foto

Telšių rajone įkurtame „Žvėrinčiuje“ sunkia ir nepagydoma liga sergantys vilkai su vilkiukais...

Tragiškas likimas Žvėrinčiaus vilkų laukė aptvare: žvėrys krito nuo kulkų nuotrauka, foto

Augintiniai neretai nėra pageidaujami nuomojamuose butuose, nors yra būdų apsidrausti nuo...

Išsinuomoti būstą augintinių šeimininkams – iššūkis nuotrauka, foto

Klaipėdietis Arūnas trečiadienį socialiniame tinkle paskelbė tūkstančius sujaudinusią žinią.

Šiurpus Brisiaus galas: veterinarai gelbėja Priekulės miške rastą sušalusią ir išsekusią kalytę nuotrauka, foto

Laiveliu plauksime į Tauralaukį jau šiemet? nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos miesto savivaldybė neatsisako idėjos įveiklinti vidaus vandenis. Tiksliau, kalbama apie Danės...

Valdžiai kontrolė svarbiau nei pati žvejyba nuotrauka, foto

Jūra, Priekrantės žvejys Vytas sako šiemet nuo sausio mėnesio negalintis žvejoti per visokias...

Streikas Švedijoje didelės įtakos neturės nuotrauka, foto

Jūra, Visuose Švedijos uostuose nuo vakar prasidėjo tris dienas truksiantis uostų darbuotojų streikas....

Jūrininkų ligoninė skelbia konkursą į direktoriaus pareigas nuotrauka, foto

Klaipėda, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Viešosios įstaigos Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Jūra, Paskelbta prieš 22 min.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Jūra, Paskelbta prieš 2 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...