Apie bičių gyvenimą (3)

Apie bičių gyvenimą (3)

Medų sudaro gliukozė ir fruktozė, iki 20 procentų vandens ir įvairūs mineralai, vitaminai ir fermentai. Medų - gliukozės ir fruktozės mišinį mūsų organizmas pasisavina labai greitai, nes jis yra vienas iš tų retų produktų, kurio beveik nereikia perdirbti. "O kadangi šis mišinys yra labai greitai pasisavinamas, tai labai greitai atstato žmogaus jėgas. Dėl to kai kurių Afrikos tautelių moterys jaunus vyrus prieš vestuves maitina medumi, tam, kad būtų stiprūs ir geri vyrai", - tikina ponas Leonas. "Gydomąsias medaus savybes lemia ne pats medus, o augalai iš kurių buvo suneštas nektaras. Kokias gydomąsias savybes turi augalai, tokias turės ir medus. Bitės gydomųjų savybių medui neprideda. Esant geram medunešiui bitininkas per metus gali surinkti 50-60 kg medaus. 100-200 kg - reti atvejai", - pasakoja pokalbininkas.

Meduje gausu gliukozės, todėl jis yra puikus energijos šaltinis. Gliukozė gerina širdies veiklą, skatina medžiagų apykaitos procesus bei padeda neutralizuoti nuodingąsias medžiagas. Meduje yra vitaminų ir organinių rūgščių. Pastarosios gerai veikia žmogaus nervus. Medų patartina vartoti nervingiems, daug dirbantiems, blogai miegantiems, skrandžio rūgštingumu besiskundžiantiems žmonėms. Liepų medus tinka peršalus. Juk jame yra net natūralių antibiotikų! Meduje yra iki 50 rūšių eterinių aliejų. Jie taip pat turi gydomųjų savybių.

Žiedadulkės

"Žiedadulkės yra augalų vyriškos lytinės ląstelės. Bitės šitas žiedadulkes surenka, nes tai yra pagrindinis bičių baltyminis ir riebalinis maistas. Geras bitininkas iš šeimos per sezoną gali surinkti iki 20 kg žiedadulkių. Joms rinkti yra naudojami specialūs rinktuvai. Kai bitės renka žiedadulkes, jos suformuoja žiedadulkių gumulėlį ant užpakalinių kojyčių. O žiedadulkių rinktuvas priverčia bites lįsti pro pertvarą su skylutėmis. Lįsdamos pro ją bitės kojytėmis užkliūva ir žiedadulkės nuo jų kojyčių nukrenta į bitininko padėtą dėžutę. Žiedadulkes bitininkas išdžiovina", - pasakoja ponas Leonas.

Žiedadulkės yra labai vertingas, biologiškai aktyvus bičių produktas. Jose yra folio rūgšties, kalio, kalcio, geležies, beveik visų vitaminų, proteinų (baltyminių medžiagų), sudarytų iš svarbiausių aminorūgščių. Aminorūgščių jose net 7 kartus daugiau nei kiaušiniuose ar jautienoje. Per dieną suvalgydamas 30 g žiedadulkių, suaugęs žmogus gali visiškai patenkinti vertingų baltyminių medžiagų poreikį, todėl šis bičių produktas yra nuostabus maisto papildas. Žiedadulkės skatina organizmo regeneracinius procesus. Tinka vartoti esant nervinei depresijai, prostatos ligų profilaktikai. Žiedadulkės gerina regėjimą, puoselėja odą iš vidaus, reguliuoja virškinimą. "Ypač naudingos jauniems ir pagyvenusiems vyrams, gerai tinka subrendusioms moterims. Tačiau žiedadulkėmis neturėtų piktnaudžiauti jaunos mergaitės ir merginos, nes žiedadulkėse esantys augalų vyriški hormonai gali turėti įtakos bręstančiam organizmui - padaryti jį vyriškesnį", - tikino L. Makūnas.

Bičių duona

"Tai - raugintos žiedadulkės. Surinkusios žiedadulkes, bitės jas sutrombuoja į korių akutes ir užpila medumi. Ten jos surūgsta ir užsikonservuoja. Bičių duoną bitininkas turi išimti iš korių, juos laužydamas ir atskirdamas duonos gumulėlius nuo korio likučių, tai gana sudėtingas darbas. Manoma, kad bičių duona yra dar geriau pasisavinama nei žiedadulkės, nes yra suardomi žiedadulkių apvalkalai", - teigia bitininkas. Kai kurie žinovai tikina, kad bičių duona yra vertingesnis baltyminis produktas, nes biologiškai aktyvios savybės bičių duonoje išlieka ilgiau nei žiedadulkėse. Bičių duonos tinka naudoti sveikstant po operacijų, patiriant fizinį ar emocinį krūvį. Bičių duonelė normalizuoja skydliaukės veiklą, hormoninius sutrikimus, pagerina vyrų spermos kokybę.

Vaškas

"Anksčiau vaškas buvo labai plačiai vartojamas. Jį naudojo ankstyvojoje pramonėje. Jau Romos laikais vašką naudojo gaminant statulas. Iš vaško išliedavo formą. Apklijuodavo moliu. Po to, padarę keletą skylučių, pašildę vašką, jį išlydydavo ir jis išbėgdavo. O tada į molinę formą pripildavo bronzos. Štai ir puiki Romos imperatoriaus statula!" - pasakoja ponas Leonas. Šiandien vaškas naudojamas labai plačiai. Iš jo daromi dirbtiniai koriai, žvakės, antspaudai, liejimo formos. Vaškas naudojamas kosmetikoje, parfumerijoje, maisto pramonėje, popieriaus gamyboje.

Mūsų protėviai valgė medų su koriais ir bičių duonele. Seilės tirpina aktyviąsias vaško medžiagas, dėl to - gerėja dantys. O svarbiausia - kramtomas vaškas su medumi profilaktiškai veikia kvėpavimo takus.

Bičių pikis

"Bičių pikį bitės surenka nuo žiedų pumpurų. Tai yra augalinė apsauginė derva, arba biologinis antibiotikas. Pasižymi baktericidinėmis savybėmis. Pikiu bitės dezinfekuoja korius, užklijuoja avilyje atsiradusius plyšius. Jeigu į avilį patenka pelė ir bitės ją negyvai nugilia, tai negalėdamos išmesti kūno iš avilio, apklijuoja jį pikiu ir šis negenda, negadina avilio oro", - pasakoja L. Makūnas. Pikyje gausu vitaminų, mikroelementų bei bioflavanoidų. Pastarieji yra augalinės medžiagos, kurios stiprina kraujagysles ir gerina kraujotaką. Todėl bičių pikį patartina vartoti širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai. Vartojamas gydant opas, žaizdas, nušalimus, sąnarių ligas (tam paprastai naudojamas pikio aliejus.) Bičių pikis malšina skausmą, gydo burnos ertmės ligas, grybelines ligas, šlapimo organų uždegimus, slopina gerklės skausmą (tinka naudoti pikio spiritą). Viršutinių kvėpavimo takų gydymui ir profilaktikai gali būti kramtomas apie 1 gramo svorio pikio gabaliukas.

Bičių nuodai

"Bičių nuodais bitės ginasi nuo užpuolikų. Įgėlimais gina savo lizdą. Bičių nuodais žmonės gydosi nuo reumato, sąnarių ligų. Yra manančių, kad galima tam tikras ligas išsigydyti bičių įgėlimais, netgi yra sukurtos metodikos ant kokių kūno vietų, kokia tvarka turi būti dedamos bitės įgėlimams, tačiau civilizuotas žmogus išmoko iš bičių atimti nuodus. Juos naudoja įtrynimams. Bičių nuodai yra organizmo stimuliatorius, nes sužadina organizmo gynybines reakcijas. Kai kurie žmonės yra alergiški bičių nuodams. Kai kuriems ir nuo vieno bitės įgėlimo į pirštą akys užtinsta. Itin alergiškas žmogus nuo vieno bitės įgėlimo gali net numirti", - teigia bitininkas. Ilgai bendraudami su bitėmis, bitininkai pripranta prie bičių nuodų ir jiems nėra pavojingas net kelių dešimčių bičių įgėlimas. Tačiau už tokį atsparumą tenka mokėti padidintu jautrumu gyvačių nuodams. Bitininkai paprastai yra alergiški gyvačių nuodams ir negali naudoti jų gydymui. Netgi prisilietimas prie kito žmogaus, kuris yra išsitepęs gyvačių nuodais, gali bitininkui sukelti alergiją.

Bičių pienelis

"Bičių pienelį gamina jaunų bičių ryklės liaukos. Juo yra maitinama bičių motinėlė. Bičių pienelyje yra visų svarbiausių biologinių medžiagų, naudingų žmogaus sveikatai. Jame yra hormonų ir antibiotinių medžiagų", - sako bitininkas. Japonijos medikai teigia, kad bičių pienelis - pati geriausia profilaktikos priemonė šiuolaikiniam žmogui, gyvenančiam užterštoje aplinkoje. Tinka naudoti prieš varžybas, egzaminų metu. Bičių pienelis skatina apykaitos procesus, todėl manoma, kad tinka vėžinių ligų profilaktikai ir joms gydyti. Ypač gaunantiems didesnes radiacijos dozes. Manoma, kad bičių pienelis skatina ląstelių atsinaujinimą. gerina vyrų lytinį pajėgumą. Bičių pienelis ypač naudingas moterims, bet juo neturėtų piktnaudžiauti berniukai, nes jame gausu moteriškų hormonų.

"Bitės yra pačios efektyviausios augalų apdulkintojos. Todėl aš drįstu teigti, kad visi išvardinti bičių produktai neduoda tiek daug naudos, kiek duoda pačios bitės padidindamos augalo produktyvumą. Kultūringose šalyse sodininkai net moka bitininkams už kiekvieną bičių avilį pastatytą prie žydinčių augalų. Svarbiausios jos augalams, kurie suformuoja vaisius - obelims, vyšnioms, slyvoms ir daugybei kitų, labai mėgstamų ir naudingų žmogui.

Tarp bičių ir žmogaus yra tam tikras ryšys. Ir kas žino, ar tai, kad vaisius veda tik tie augalai, kurie žydi žiedais su penkiais žiedlapiais, o žmogus turi po penkis pirštus ant kiekvienos galūnės, yra tik atsitiktinis sutapimas?", - mįslingai klausia bičių žinovas.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder