Vilniui teks priprasti prie potvynių

Vilniui teks priprasti prie potvynių

Nors sostinė po kiekvienos smarkesnės liūties patvinsta, o vanduo padaro didelių nuostolių, užliedamas patalpas ir skandindamas automobilius, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius vakar pranešė, kad nuotekų sistema bus praplatinta tik po trejų metų. O gal ir nebus, nes žmogaus, kuris tai pažadėjo, kitą kadenciją veikiausiai nebematysime mero poste.

Užvakar sostinę ir vėl siaubė liūtys. Vanduo sėmė gyvenamųjų pastatų rūsius, prekybos centrus, skandino gyventojų mašinas ir net greitosios pagalbos automobilius. Vakar R.Šimašius nusprendė parodyti, kad kažkas daroma, ir surengė pasitarimą dėl liūties padarinių. Tačiau jo metu tik pranešta, kad miestas patvinsta dėl per siaurų nuotekų vamzdžių, kuriais vanduo nesuspėja nutekėti, o problemą planuojama išspręsti tik per trejus metus. Taip pat įvardintos ir problemiškiausios vietos bei paskelbti liūties padariniai.

Užvakar vakare gauta apie 40 vilniečių pranešimų dėl apsemtų patalpų ir apie 100 - dėl nelaimių gatvėse, tad iš viso dėl liūties padarinių kreiptasi apie 140 kartų. Per panašią stichiją prieš dvi savaites gauta apie 200 pranešimų.

Anot savivaldybės atstovų, vakar problemiškiausia situacija buvo išlikusi Verkių gatvėje, šalia vienuolyno, kur, spėjama, išplautas kelio pagrindas, o Buivydiškių gatvėje užfiksuota įgriuva. Nuolat problemiškiausios yra Geležinio Vilko ir T.Narbuto gatvės, nes ten suteka vanduo nuo Šeškinės kalno. Užvakar visiškai neišvažiuojamos buvo šių gatvių atkarpos prie PC „Panorama“, Lietuvos edukologijos universiteto, taip pat Žalgirio gatvė ties sankryža su Giedraičių gatve ir Geležinio Vilko gatve. Vandens netrūko ir kitur.

Dėl potvynių užvakar buvo nutraukta daugiau nei 100 viešojo transporto reisų, buvo sugedę 5 troleibusai, transportas vėlavo iki 50 minučių.

Prieš 10-15 metų Lietuvos gyventojai užlietas gatves galėdavo pamatyti tik per televizorių, kai rodydavo patvinusius dažniausiai Pietų Europos miestus. Dabar vilniečiai po kiekvieno smarkesnio lietaus tai gali išvysti „gyvai“. Kas atsitiko?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji hidrologė Aistė Virbalaitė sako, kad dėl to negalima kaltinti klimato atšilimo ir su juo susijusių pokyčių, pasak jos, smarkių liūčių, tokių kaip dabar, būta ir anksčiau.

„Vilniuje nuotekų sistema nėra pritaikyta tokiems kritulių kiekiams. Nors ir anksčiau būdavo didelių liūčių, potvynių nepasitaikydavo, nes išasfaltuota buvo mažesnė miesto dalis ir vanduo lengviau susigerdavo. Manau, kad išeitis - platinti nuotekų vamzdynus. Politikai negali teisintis, kad potvyniai yra netikėti, nes tokios liūtys, kokios buvo šiomis savaitėmis, tikrai nėra naujiena“, - akcentavo hidrologė.

Sostinės tarybos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) frakcijos narys Žilvinas Šilgalis stebisi R.Šimašiaus priekaištais, esą dėl potvynių yra kalta ankstesnė sostinės valdžia.

„Šita dirba jau daugiau nei dvejus metus, o ką padarė? Tik Neries krantinę išklojo, bet ir tai neaišku, ar ji atlaikys, kai yra gabaliukais lopoma. Tokie mero pareiškimai rodo tik jo bejėgiškumą. Štai jis įvardino problemiškiausias vietas Vilniuje. Kas iš to? Kiekvienas vairuotojas gali jas įvardinti. Kodėl kaltinama tik sostinės, kai jai vadovavo Artūras Zuokas, valdžia? Juk nuotekų vamzdžiai nebuvo platinti ir prie kitų merų. R.Šimašius prieš rinkimus žadėjo, kad Vilnius bus tvarkingas, bus atlikta daug naujų darbų. Kur jie? R.Šimašius pasakė, kad nuotekos bus sutvarkytos po trejų metų. Kodėl? Kad visuomenė iš jo nieko nereikalautų. Jis galės atsakyti: juk nesakiau, kad tai bus padaryta per šią kadenciją. Kai jo neperrinks, jis galės atsakyti: kuo aš čia dėtas? Jei net koalicijos partneriai konservatoriai stebisi tokiu mero bejėgiškumu, tai apie ką čia kalbėti? Išskyrus nupjautą tują ir kitus viešuosius ryšius, jokių darbų nėra“, - piktinosi Ž.Šilgalis.

Anot jo, ankstesnė valdžia buvo kaltinta, kad vogė.

„Tačiau viską, kas neva buvo pavogta, galima pamatyti ir pačiupinėti. Atgaivintas visas dešinysis Neries krantas, statyti aplinkkeliai. O ką paliks dabartinė valdžia? Nieko. Negana to, sostinės valdžia, kai meras buvo A.Zuokas, kreipėsi į teismą, iš Vyriausybės reikalaudama sumokėti nesumokėtą gyventojų pajamų mokesčio dalį. Procesas baigėsi jau meru tapus R.Šimašiui, sostinė gavo daugiau nei 50 mln. eurų. Kas trukdė juos paskirstyti taip, kad būtų sutvarkytos nuotekų sistemos? Siauresni vamzdžiai ne prie A.Zuoko sukloti. Negana to, kuo čia dėtos nuotekos, jei per liūtį važiuojant troleibusu lyja ant galvų?“ - retoriškai klausė sostinės tarybos narys.

R.Šimašiaus dešimtmetis prabėgo per dvi savaites

Kai Vilniaus gatvės pavirto upėmis, meras Remigijus Šimašius paskelbė, kad tai dešimtmečio liūtis. Prabėgo mažiau nei dvi savaitės, ir gatvės vėl pavirto upėmis. Su tokiu laiko skaičiavimu mero kadencija vilniečiams atrodys ilga kaip tūkstantmetis.

Laimingi laiko neskaičiuoja, o ponas Šimašius mero kėdėje yra labai laimingas, nes sugebėjimas suvokti laiką gerokai sutriko. Krachas Vilniaus kanalizaciją ištiko ir birželio 29 d., ir liepos 11 d. Štai kaip greitai prabėgo dešimtmetis. Savivaldybė žada, kad kanalizaciją sutvarkys po trejų metų. Kadencija baigsis anksčiau, taigi meras bando pasakyti, jog jį reikia perrinkti, kitaip laimingos pabaigos taip ir neišvysime. Tačiau pagal sutrikusią pono Šimašiaus laiko skalę iki kadencijos pabaigos liko dar daug amžių. Sunku bus sulaukti, juo labiau kad per dešimtmečio liūtis ant vilniečių lyja net tada, kai jie sėdi troleibusuose. 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder