2019 m. balandžio 21 d. 05:10 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

„Susitikimai Teatro aikštėje“: apie Klaipėdos medžių likimus

(4)

„Susitikimai Teatro aikštėje“: apie Klaipėdos medžių likimus nuotrauka, foto

© Ninos Puteikienės nuotr.

Visa Lietuva dabar jau žino, kad Kauno savivaldybė nesitardama su bendruomene ir nuolat teigdama, kad kertami medžiai yra seni, ligoti, kad jų nenukirtus neįmanoma sutvarkyti gatvių ir šaligatvių, per kelis mėnesius išpjovė 589 medžius. Miestiečiai su tuo nesutiko ir protestavo reikalaudami, kad kirtimo darbai, vykdomi pažeidžiant įstatymus, būtų sustabdyti.

Kompozitoriaus  Giedriaus Kuprevičiaus parengtą  peticiją „Kreipimąsi į Kauno piliečius ir miesto bei šalies valdžią“ pasirašė beveik 1000 asmenų, ne tik iš Lietuvos. Daivos, gyvenančios Glazge, komentaras: „Lietuviški miestai yra išskirtiniai dėl savo žalios lapijos. Medžiai yra svarbi miestų kokybės dalis: oro valymui, mikro ir makro florai ir faunai, žmogaus akiai ir savijautai. Pilki ar mažiau pilki pastatai tos atgaivos nesukurs. Seni, užaugę medžiai yra vertybė, kuri turėtų būti saugotina. Tuo labiau kad šiuo metu Europoje grįžta sąmoningas suvokimas saugoti vietinį gamtos paveldą, vietines senąsias, tradicinėmis tapusias veisles ir rūšis. Lietuviškuose miestuose senųjų liepų pakeitimas standartizuotais žemaūgiais medeliais dėl modernumo, „neatsilikimo“, deja, naikina miestų gamtinį ir kultūrinį unikalumą, ardo paveldą, pykdo žmones...“

Kai šią savaitę advokatą Saulių Dambrauską, dailininkus Auksę Petrulienę ir Vytenį Jaką, kurie aktyviai gynė kertamus medžius, policijos pareigūnai jėga išvežė į areštinę, G. Kuprevičius, smerkdamas Kauno valdžios bandymus su kitokią nuomonę turinčiais kalbėtis iš galios pozicijų, savo FB paskyroje paskelbė: „Po beprecedentinio kolegų menininkų arešto stabdau kultūrinę veiklą Kaune“.

Ar gali panaši situacija pasikartoti Klaipėdoje, kur − dėl vykdomos pėsčiųjų ir dviračių tako rekonstrukcijos − šalinami didžiuliai medžiai Debreceno kvartale, kur − dėl miesto valdžios ketinimų iki 9,75 m praplatinti Danės gatvės atkarpą tarp Atgimimo aikštės ir Laivų skersgatvio − planuojama atsodinti vos 32 naujus medžius, prieš tai išpjovus 83 senus, nors projektinių pasiūlymų svarstymo savivaldybėje metu buvo konstatuota, kad pažeisti yra tik 8 medžiai, kur − valdininkams teigiant, kad apie 70 proc. medžių yra ligoti ir po kelerių metų jie pradės virsti, nors visuomenė netiki tokiomis išvadomis ir mano, kad jos komercializuotos − panašus likimas gresia Donelaičio skverui...

Apie Klaipėdos medžių likimus ir kaip miestiečiai teisiškai gali nesutikti su valdžios sprendimais, šiandien pokalbis radijo laidoje „Susitikimai Teatro aikštėje“, kurioje dalyvaus aktyvi klaipėdietė − choreografė, kultūros darbuotoja, visuomenininkė − Irena Stefanija Šmaižienė ir advokatas Arūnas Žlioba.

Laidos „Susitikimai Teatro aikštėje“ transliuojamos šeštadieniais (kartojamos sekmadieniais) 14 val. per Extra FM (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,3 MHz Raseiniai / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda / 105,4 MHz Kaune ir internetu http://extrafm.lt/live). Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Laidas rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“. Vedėjas − Sigutis Jačėnas.

P. S. Laidos įrašo metu dar nežinojome apie penktadienį viešoje erdvėje pasirodysiančius pranešimus, kad Kauno savivaldybė pagaliau atsitokėjo − kertami bus tik tie medžiai, kuriuos šalinti rekomenduos nepriklausomi ekspertai-dendrologai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Medziu kirtimo vajus

2017-08-28   21:09

IP: 78.61.86.255

Siaucia,darzely Simonaitytes 26 iskirto viska,kaip dykuma,geriausi,sveikiausi medziai,,,,tuo tarpu prie stoteles augancia tuju gyvatvore nera kam apgeneti graziai,niekam nepriklauso,????? Sulauksit atpildo medkirciai ,pamatysit

ona

2017-08-28   11:19

IP: 85.232.128.56

Išpjovė medžius ir Smiltelės gatvęje, nors jie augo tolokai nuo šaligatvio, o Jūrininkų pr. kiemuose iškirto ir gyvatvores, nes jos užgožė dalį šaligatvių, mat nebuvo kas jas geni ( nors nespsikentus kartais nugenėdavau ir aš).

2017-08-27   21:49

IP: 84.46.252.126

Jūsų komentare paminėti atvejai dėl medžių daromos žalos yra tokie reti ir juos galima laiku pašalinti. Tarkim medžius išaugusius labai arti namų reikia laiku genėti. Niekaip nesuprantu tos didžiulės ''meilės'' sakuroms. Kiek jų neprigyja. Pjaunami stiprūs, sveiki medžiai ir vietoj jų atsodinami vargani liaunais kamienais mažialapiai.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė kaip nepagrįstą Rusijos televizijos programų transliuotojų bei...

„RTR Planeta“ retransliacija sustabdyta pagrįstai nuotrauka, foto

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Švėkšnoje Velykų medyje - 32 tūkstančiai margučių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Švėkšnos (Šilutės r.) gyventojai nesirengia užleisti savo pozicijų Lietuvos rekordų knygoje – miestelio centre...

Velykinis margutis – ir stalo puošmena, ir žinutė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Paukštės pavidalu atskrido deivė Laima ir padėjo ypač gražų margą kiaušinį –...

Stiprėja bendradarbiavimas su prancūzais nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš pat Jūros šventę į Klaipėdą turėtų atvykti garsus Prancūzijos keliautojas Jean...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...