2020 m. birželio 6 d. 13:55 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

„Saulė sodą sodino...“ apie prieverpstes ir raštų galias

(1)

Reklama

 „Tautodailės tyrinėtojai nuolat kreipia dėmesį į ženklus ir simbolius, iš jų sudarytus raštus, kuriais nuo seniausių laikų būdavo aprašomi arba, kaip sakoma šiandien, puošiami buityje naudojami daiktai ir namų aplinka. Šie ženklai yra pati seniausia ir lakoniškiausia energijos ir informacijos perdavimo forma.“ (Zieduonis Karlinis, „Baltų ženklai“).

Mūsų laikais prieverpstės tapo tautodailės meno kūriniais, o verpimo ratelius galime pamatyti nebent muziejuose. Baigia išnykti ir verpimo ratelio dalys – verpstės, prieverpstės, kurias senovėje puošdavo saulės, žvaigždžių, stilizuotų augalų motyvais, meilės simboliais. Išnyko ir paprotys mylimajai prisipažinti apie savo jausmus, dovanojant savo rankomis drožinėtą prieverpstę...

Albinas Šileika yra Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnas, laisvalaikį atiduodantis savo didžiąjam pomėgiui – verpsčių, prieverpsčių, rankšluostinių drožybai. Parodų, kuriose dalyvavo, taip pat apdovanojimų už pavyzdingą darbą policijoje ir kūrybinę veiklą sąrašai yra labai ilgi ir įspūdingi. Albinas Šileika drožinėti pradėjo Vaikų globos namuose ir iki šių metų, kaip rašo savo kūrybinėje biografijoje, yra sukūręs apie 2000 vienetų prieverpsčių bei 100 vienetų rankšluostinių.

 

Jonas Vaiškūnas bene vienintelis Lietuvoje parengė išsamią mokslinę studiją apie verpstėse ir prieverpstėse vaizuojamus simbolius ir ornamentus. Laidoje etnokosmologas pristatys savo tyrinėjimus ir pakomentuos tautodailininko Albino Šileikos prieverpsčių ornamentus.

 

1930 m. savo studijoje apie liaudies meną Lietuvos dailės istorikas ir kritikas Paulius Galaunė rašė, kad ornamentas yra „Tautos gilios praeities tikėjimo, tikybos atspindys, tautą apsupančio pasaulio atvaizdavimas, tautos pažiūrų pasisakymas į pasaulį (...). Jeigu šiandien kai kurių mūsų liaudies mene vartojamų ornamentinių elementų mistinė bei simbolinė reikšmė yra visiškai užmiršta ir žmogus juos vartoja galbūt nesąmoningai, tiktai norėdamas padaryti daiktą gražesnį, tai vis dėlto tuo ornamentu yra palaikomi gyvi gilios praeities ir dabarties ryšiai.“

Laida bus neįprasta. Karantinas, todėl pokalbius iš namų filmavome per kompiuterių ekranus. Dar laidos pabaigoje išgirsite ir pamatysite „Sofos“ choro (Couch Choir) atliekamos dainos „Būti arti Tavęs“ (Close to You), kurią prodiusavo  Pub'o choras, fragmentą. Dėkojame dainos aranžuotojai ir dirigentei Astrid Jorgensen, filmų studijos Miegantis kalnas (Sleepy Mountain Films) montuotojui Paris Owen iš Australijos.

Laidos premjera rytoj, gegužės 10 d. (sekmadienį) 9 val., kartojamai – 11 d. (pirmadienį) 9 val., 12 d. (antradienį) ir 16 d. (šeštadienį) 11.15 val. per Balticum TV

Kūrybinė grupė: Nijolė Jačėnienė (režisierė), Jonas Tumasonis-Adominis (operatorius), Eglė Šilaikaitė (montuotoja), Kristijonas Lučinskas (kompozitorius), Laurynas Bolnis (videografikas), Sigutis Jačėnas (tekstų skaitovas).

VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informaciniai partneriai: interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jurgita Rancove

2020-05-09   21:53

IP: 185.11.26.161

Tikrai nuostabi,laida apie nuotabu zmoguti

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Kaip praneša „Eurovizijos“ dainų konkursą rengianti Europos transliuotojų sąjunga, 2021 metų...

„Eurovizijos“ rengėjai nusprendė: „On Fire“ kitąmet neskambės nuotrauka, foto

Kauno „Žalgirio“ arenoje aidėjo kurtinančios ovacijos ir džiaugsmo šūksniai – susumavus komisijos...

Lietuva pasirinko – į „Euroviziją“ vyksta „The Roop“ nuotrauka, foto

LRT TELEVIZIJOS laidos „Nepažintas meras“ herojumi šį trečiadienį taps Neringos meras Darius...

„Nepažintas meras“: ar Neringos vadovui, kurį visi pažįsta nuo vaikystės, pavyks likti neatpažintam? nuotrauka, foto

„Eurovizijos“ gerbėjai jaučia – kasmetinė muzikos šventė vis arčiau. Antradienį Roterdame...

„Eurovizija“: Lietuva pasirodys pirmajame pusfinalyje nuotrauka, foto

Išskirtinė Karo medicinos tarnybos rezervo chirurgo patirtis Afganistane nuotrauka, foto

Žmonės, Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos rezervo karys chirurgas kapitonas...

KGB agentai turi „stogą“ Seime nuotrauka, foto

Lietuva, Informacija apie diplomato pareigas einančių arba į jas kandidatuojančių asmenų ...

Kretingiškiai pasigedo tekstilės konteinerių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Praėjusią savaitę Kretingoje buvo išgabenti tekstilės konteineriai iš Kęstučio, Savanorių ir kitų...

Henrikas Vaitiekūnas: "Sugedęs TV3 telefonas" nuotrauka, foto

Nuomonės, Niekada nekartokite tos grubios klaidos, kurią šiais metais daugybę kartų darė prezidentas,...

Lietuva, Paskelbta prieš 50 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 54 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...