2020 m. birželio 6 d. 12:56 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Paulius Galaunė: „Kol tauta įstengia kurti, tol ji yra gyvas organizmas“

Reklama

Kokie džiaugsmai ar rūpesčiai mus beužkluptų, Rėdos ratas sukasi... Senovėje per Didžiąją pavasario šventę dėkodavo deivei Žemynai ir atlikdavo apeigas su anksčiausiai sužaliavusių medžių ar krūmų šakelių puokštėmis. Įvedus krikščionybę, žmonės neatsisakė senųjų apeigų, todėl bažnyčia leido verbas šventinti Verbų sekmadienį.

Lietuvoje turime dvejopas verbas – apeigines, surištas iš gluosnio, kadagio ar kitų gyvų augalų šakelių, ir garsiąsias Vilniaus verbas, kurios gaminamos iš džiovintų augalų ir yra tikras tautodailės meno kūrinys. Tiek vienos, tiek kitos pašventintos verbos, kaip tikėjo mūsų senoliai, gali apsaugoti namus nuo negandų, o žmogui suteikti sveikatos ir gyvybinių jėgų.

Vilkaviškyje apsilankę pas tautodailininką Zenoną Skinkį teirausimės, iš kur jis savo kūrybai semiasi jėgų ir įkvėpimo, kaip gimsta jo unikalūs ir saviti paveikslai iš medžio. Kiekvienas darbas turi savo nepakartojamą gimimo istoriją, o darbų per dvidešimt penkerius metus meistras sukūrė daug ir įvairių. Tiesa, Zenonas Skinkys neskaičiuoja nei savo darbų, nei parodų, nei apdovanojimų, nors tarp jų turi ir svarbiausią šalies tautodailininkų įvertinimą – Aukso vainiką.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigtas „Aukso vainiko“ apdovanojimas – svarbiausias šalies tautodailininkų – iškilių liaudies dailės kūrinių autorių – įvertinimas. 2017 m. pasipuošti garbingiausiu Lietuvos tautodailės apdovanojimu – Aukso vainiku – siekė net 28 senųjų amatų tradicijas tęsiantys kūrėjai. Konkurso komisija, sudaryta iš žinomų šalies menotyrininkų, išrinko tris geriausius metų meistrus, tarp kurių buvo ir vaizduojamosios liaudies dailės meistras Zenonas Skinkys. Plačiau apie Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamą „Aukso vainiko“ konkursą laidoje papasakos etnologė, LNKC direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė.

Televizijos kultūros laidų ciklas „Saulė sodą sodino...“ skiriamas paminėti ypatingai sukakčiai. 2020-iuosius Lietuvos etninės kultūros globos tarybos iniciatyva Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Tautodailės metais, žyminčiais grafiko, dailėtyrininko, profesionalios muziejininkystės Lietuvoje pradininko Paulius Galaunės 130-ąsias gimimo metines. Savo išsamioje šešių tomų studijoje „Lietuvių liaudies menas“ Paulius Galaunė aptaria visas liaudies dailės šakas, akcentuodamas tautodailę, kaip neišsenkamą kūrybos šaltinį. Kiekvienoje ciklo laidoje girdėsite liaudies meno puoselėtojo užrašytas mintis, kurios tebėra aktualios ir mūsų dienomis.

„Kuo gyva tauta? Kas sudaro jos esmę? Kuo ji stipriausiai atsispiria prieš išnaikinimą ir nutautėjimą? Kuo, galop, viena tauta skiriasi nuo kitos? Mes į šiuos klausimus atsakome labai trumpai: savo vidaus turiniu. O šis turinys, tai tautos kuriamoji galia ir josios padariniai –  dvasinės bei materialinės kultūros paminklai. (...) Kol tauta įstengia ir gali juos kurti, tol ji yra gyvas organizmas.“

Antroji „Saulė sodą sodino...“ laida – apie išskirtinius medžio drožėjo Zenono Skinkio paveikslus ir respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ tradicijas – per Balticum TV bus rodoma balandžio 5 d. (sekmadienį) 9 val. ir kartojama penkis kartus: 6 d. 9 val., 7 d. 17.15 val., 9 d. 11.30 val., 10 d. 14.25 val., 11 d. 12.30 val. Kūrybinė grupė: Nijolė Jačėnienė (režisierė), Jonas Tumasonis-Adominis (operatorius), Eglė Šilaikaitė (montuotoja), Kristijonas Lučinskas (kompozitorius), Laurynas Bolnis (videografikas), Sigutis Jačėnas (tekstų skaitovas).

VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos tautodailininkų sąjungai, Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, interneto portalui Alkas.lt, dienraščiui „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Kaip praneša „Eurovizijos“ dainų konkursą rengianti Europos transliuotojų sąjunga, 2021 metų...

„Eurovizijos“ rengėjai nusprendė: „On Fire“ kitąmet neskambės nuotrauka, foto

Kauno „Žalgirio“ arenoje aidėjo kurtinančios ovacijos ir džiaugsmo šūksniai – susumavus komisijos...

Lietuva pasirinko – į „Euroviziją“ vyksta „The Roop“ nuotrauka, foto

LRT TELEVIZIJOS laidos „Nepažintas meras“ herojumi šį trečiadienį taps Neringos meras Darius...

„Nepažintas meras“: ar Neringos vadovui, kurį visi pažįsta nuo vaikystės, pavyks likti neatpažintam? nuotrauka, foto

„Eurovizijos“ gerbėjai jaučia – kasmetinė muzikos šventė vis arčiau. Antradienį Roterdame...

„Eurovizija“: Lietuva pasirodys pirmajame pusfinalyje nuotrauka, foto

Į Klaipėdą atplaukė JAV naftos krovinys Baltarusijai nuotrauka, foto

Ūkis, Į Klaipėdą penktadienį atplaukė Baltarusijai skirtas pirmasis naftos krovinys iš JAV. 

Skaitytojo nuomonė: "Paaiškinkit prašau, kur žaisti vaikams" nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Redakciją pasiekė pasipiktinusio klaipėdiečio Tomo laiškas, kurio turiniu dalinamės su kitais skaitytojais:

Olava Strikulienė: "STT užkabino ne tuos" nuotrauka, foto

Nuomonės, Sekant Valdo Sutkaus ir Manto Zalatoriaus suėmimo istoriją įdomiausia stebėti, ...

Prancūzijos pajėgos Malyje nukovė grupuotės AQIM vadeivą nuotrauka, foto

Pasaulis, Prancūzijos pajėgos nukovė džihadistų grupuotės „Islamiškojo Magribo „al Qaeda“ (AQIM) vadeivą alžyrietį...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...