2019 m. sausio 23 d. 17:21 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Padavimų žemėlapyje – vaizdingoji Kernavė ir jos apylinkės

Padavimų žemėlapyje – vaizdingoji Kernavė ir jos apylinkės nuotrauka, foto

Laidos ‚‚Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis‘’ stopkadrai.

Keliaudami po baltų Lietuvą, jau aplankėme nemažai vietovių, apie kurias pasakojamos legendos ir padavimai. Šį sekmadienį (06 24 d. 9 val., kartojimai 25 d. 10.30 val., 27 d. 17.30 val., 28 d. 12.00 val. per Balticum TV) žvalgysimės po Kernavę ir jos apylinkes.

Kai kurie autoriai mano, kad Kernavė pavadinta legendinio kunigaikščio Kerniaus vardu ir kad kunigaikštis Kernius pagal pagoniškus papročius buvo sudegintas, o pelenai išbarstyti ant piliakalnio. Tai tik vienas padavimas apie šią vietovę, ir, jeigu lygintume su kitomis, jų išliko gerokai daugiau. Suprantama, kyla klausimas, kodėl taip yra – kuo Kernavė ypatinga?

Kernavės archeologinė vietovė – Valstybinis Kernavės kultūrinis rezervatas, įkurtas 1989 m., nuo 2004 m. yra UNESCO sustiprintos apsaugos kultūros vertybių sąraše. Kernavė XIII a. buvo vienas reikšmingiausių Lietuvos valstybės formavimosi centrų. Šioje vietovėje buvo išsidėstęs galingas penkių piliakalnių (Aukuro kalnas, Mindaugo sostas, Lizdeikos kalnas, Pilies kalnas, Kriveikiškio piliakalnis) gynybinis kompleksas. XII–XIV a. jo papėdėje, Pajautos slėnyje, išaugo viduramžių miestas, turėjęs apie 3–4 tūkstančius gyventojų. Jame buvo gana taisyklinga gatvių sistema, stovėjo gyvenamieji namai ir amatininkų dirbtuvės. Tačiau lietuvio vaizuotėje Kernavė pirmiausia iškyla kaip pagoniškos Lietuvos sostinė.

Laidoje susitiksime su archeologu, dr. Gintautu Vėliumi, tyrinėjančiu krikščioniškų ir pagoniškų papročių raidą bei ieškančiu atsakymų į iškylančius sudėtingus klausimus, pamatysime Kernavės archeologinės vietovės muziejuje pristatomus unikalius to laikotarpio archeologinius radinius, išgirsime padavimus „Kernavės kalnai“ apie Kernavės piliakalnius ir „Raudonoji gyvatė“ apie šalia plytintį Daubulių slėnį. Mitologė, dr. Daiva Vaitkevičienė padės išsiaiškinti, kas lietuvių sakmėse yra gyvačių karalienė, ką reiškia mitinė gyvačių karaliienės karūna ir kodėl „gyvačių karalija“ plyti Kernavėje, Daubulių slėnyje.

Televizijos laidų ‚‚Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis‘‘ kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direktoriui Sauliui Vadišiui, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato Mokslinių tyrimų skyriaus vedėjui dr. Gintautui Vėliui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriams Daivai Vaitkevičienei ir Vykintui Vaitkevičiui. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Ten auga laukiniai. Vaiknamiai, atsilikėliai – tokius šiltame tėvų glėbyje augusių bendraamžių...

Tapti milijonieriumi įkvėpė gyvenimas vaikų namuose nuotrauka, foto

Šeimos bijo būti sumedžiotos nuotrauka, foto

Lietuva, Vaiko teisių reformos grimasos Lietuvoje pasėjo baimę. Tėvus gąsdina ugdymo įstaigose dalijamos...

Po namo renovacijos - byrančios sienos nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdietė Galina Kiseliova po praėjusių metų vasarą daugiabutyje, kuriame gyvena, įvykusios dalinės...

Rengs pastabas potvynių programai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Akmenos-Dangės upės potvynių prevencijos ir jų padarinių šalinimo priemonės respublikinėje programoje šiuo...

Klaipėdiečių lūkesčiai: renovuoti namai, daug jaunimo, pigesni autobusų bilietai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Likus mažiau nei porai mėnesių iki savivaldybių tarybų rinkimų, klaipėdiečių nuotaikos įvairios:...

Lietuva, Paskelbta prieš 37 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...