2019 m. gegužės 22 d. 10:47 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Padavimų žemėlapyje – nauji mitologiniai objektai

Padavimų žemėlapyje – nauji mitologiniai objektai nuotrauka, foto

Laidos ‚‚Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis‘’ stop kadrai.

Keliautojai žino, kad kiekviena kelionė, kokia ji bebūtų – ar per džiungles, ar – dykumas, ar per kitas nepažįstamas vietas, reikalauja jėgų ir ištvermės, tačiau vis vien keliauja. Mes toliau tęsime savąją kelionę po baltų Lietuvą, po nuostabias slėpiningas vietoves, „braižydami“ naujų mitologinių objektų, apie kuriuos iki šiol pasakojamos legendos ir padavimai, žemėlapį.

Šį sekmadienį susitiksime su archeologu, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriumi Vykintu Vaitkevičiumi – apsilankysime Bajoruose, vietovėje, kurią dvylika metų tyrė mokslininko vadovaujama jungtinė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto ir Kaišiadorių muziejaus archeologinė ekspedicija.

Tyrimų vietoje kadaise plytėjo senasis Švenčius. Per praėjusius šimtmečius ežeras traukėsi, o jo duburys pelkėjo. Vėliau jis suskilo į tris mažesnius ežerus: Švenčių, Švenčiuką ir Briaunį. Pasak Vykinto Vaitkevičiaus, archeologiniai tyrimai Bajoruose leidžia daryti išvadą, kad mirusiųjų palaikai – ugnies nepaliesti kaulai bronzos amžiuje ir sudegę kauliukai ankstyvaisiais viduramžiais – buvo skandinami senojo Švenčiaus ežero vandenyse.

Sužinosime apie senovės lietuvių laidojimo į vandenį paprotį ir jo mitologines priežastis, ekspedicijos dalyviai istorikas Vytautas Budvytis, psichologė Elona Lovčikienė, moksleivis Faustas Vaičiulis pasidalins savo įspūdžiais, išgirsime pasaką „Antimi pavirtusi sesuo“ ir padavimą „Akmuo Gaidelis“. Laida bus rodoma 09 09 d. (sekmadienį), 9 val., kartojama 10 d. (pirmadienį) 10.40 val., 12 d. (trečiadienį) 14.10 val., 14 d. (penktadienį) 11.40 val. per Balticum TV.

Po savaitės patrauksime link Baltijos pajūrio, į Įpiltį. Gyvenvietė šiandien apima Senosios Įpilties, Naujosios Įpilties, Benaičių, Lendimų kaimus ir yra viena iš seniausiai apgyvendintų pajūrio vietovių. Istorinėje kuršių žemėje randama daug mitologinių objektų, apie kuriuos pasakojami padavimai, – tai ir šalia pagrindinio Senosios Įpilties piliakalnio esantis Aukuro akmuo, ir Naujosios Įpilties Alkos kalnas, ir Laumės kūlis.

Senojoje Įpiltyje, netoli Marijos kalnelio, Graistupio upelio dešiniajame krante kyšo įspūdingo dydžio akmuo, vadinamas Aukuro akmeniu, iš po kurio trykšta gydomosiomis savybėmis garsėjantis šaltinis. Yra išlikęs padavimas apie akmens ir šaltinio kilmę.

Išliko pasakojimas ir apie tai, kad Naujosios Įpilties kalne veikė senovės pagonių šventvietė. Čia buvo akmuo su dubeniu, kurį vietiniai gyventojai vadino Aukuro akmeniu. Jį sunaikino XX a. pradžioje. Taip pat pasakojama apie keistus nutikimus ir regėjimus ant šio kalno.

Kiek toliau nuo Naujosios Įpilties Alkos kalno, Juodupio upelio dešiniojo kranto dauboje guli dar vienas įspūdingas akmuo, vadinamas Laumės kūliu. Jis įtrauktas į Lietuvos didžiausių riedulių dešimtuką. Pasakojama, kad kadaise ant akmens stovėjo pirtis, o akmuo pramintas Laumės kūliu neatsitiktinai – manoma, kad ant jo savo pėdos žymę paliko laumė.

Aplankysime šias vietoves, išgirsime įdomius pasakojimus. Su mitologu, prof. dr. Rimantu Balsiu aiškinsimės, kodėl pirtis senovės lietuviams buvo šventa vieta ir kokiais darbeliais garsėjo laumės. Laida bus rodoma 09 16 d. (sekmadienį) 9 val., kartojama 17 d. (pirmadienį) 10.40 val., 19 d. (trečiadienį) 14.10 val., 21 d. (penktadienį) 11.45 val. per Balticum TV.

Televizijos laidų „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas.

Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriams Daivai Vaitkevičienei ir Vykintui Vaitkevičiui. Informaciniai partneriai: dienraštis „Vakarų ekspresas“, portalas Alkas.lt.

Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė kaip nepagrįstą Rusijos televizijos programų transliuotojų bei...

„RTR Planeta“ retransliacija sustabdyta pagrįstai nuotrauka, foto

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Sučiupti daugiau kaip 600 mln. eurų išplovę nusikaltėliai nuotrauka, foto

Euras, Lietuvos policijos pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su...

R. Meilutytė baigia savo karjerą nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos plaukimo federacija (LPF) trečiadienį patvirtino – Rūta Meilutytė apsisprendė – baigia...

KNNP vasaros buveinė pradeda veiklą Smiltynėje nuotrauka, foto

Neringa, Gegužės 25 d. (šeštadienį) kartu pasitikime vasarą žaliojoje Klaipėdos miesto oazėje Smiltynėje,...

Triskart iš eilės pavogė po smūginį gręžtuvą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-17, 2019-05-18 ir 2019-05-21 iš parduotuvės...

Sportas, Paskelbta prieš 33 min.

Neringa, Paskelbta prieš 52 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...