2018 m. gruodžio 10 d. 19:07 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Padavimų žemėlapyje – Medvėgalis, Medžiokalnis ir Kaukinės ežeras

(1)

Žemaičiai išsaugojo daug padavimų, maldų, apeigų tradicijų, perduodamų iš kartos į kartą. Laidoje, kuri bus rodoma per Balticum TV rugsėjo 23 d. 9 val. (kartojama 24 d. 12.50 val., 26 d. 14.10 val., 28 d. 11.50 val.), sužinosime, kodėl griaustinio, žaibo ir lietaus dievas Perkūnas buvo ir karių dievas – apsilankysime Medvėgalyje, bei kokias miško ir medžioklės dievybes gerbė mūsų protėviai – pamatysime Kražių Medžiokalnį.

Medvėgalio archeologinį vietovės kompleksą sudaro septynios kalvos, vienos viršūnė aukščiausia Žemaitijoje – 234,6 metrai. Rašytiniuose dokumentuose pirmą kartą Medvėgalio pilis paminėta kunigaikščio Gedimino laikais – 1316 metais, kai į Žemaitiją plūdo naujo tikėjimo – krikščionybės skelbėjai kryžiuočiai. Medvėgalis yra apsuptas pelkių, tačiau ir atšiauriomis sąlygomis protėviai sugebėjo išgyventi.

Išlikusiuose padavimuose pasakojama apie žemaičių karių narsumą ir minima maldelė Perkūnui. Jos žodžius „Perkūne dievaiti, nemušk žemaičio, bet mušk gudą kaip šunį rudą“ pateikėjai  įpina į padavimus apie senuosius piliakalnius (gudais tais laikais buvo vadinami visi svetimšaliai, kalbantys nesuprantama kalba). Su Medvėgalio archeologine vietove siejamos maldos Perkūnui motyvas yra vienas žymiausių Žemaitijos kovų su kryžiuočiais istorijoje. Ši maldelė kaip ir maldelės jaunam mėnuliui Dievaičiui bei namuose kursomai ugniai Gabijai priklauso seniausių lietuvių maldelių fondui.

Antroje laidos dalyje aplankysime Kražių Medžiokalnį, kur, manoma, galėjusi būti deivės Medeinos šventykla. Švenčiausia Medžiokalnio vieta XX a. buvo laikomas 40 cm skersmens ąžuolas ir šaltinis, tekėjęs iš jo kamiene prie pat šaknų buvusios 12 centimetrų kiaurymės. Alkakalnis laikomas stebuklinga vieta – dar XX a. pirmojoje pusėje merginos ir moterys, pakilusios ant jo viršūnės, ąžuolų apsuptyje melsdavo sveikatos, laimės meilėje ir šeimoje.

Girdėsime padavimus „Perkūne dievaiti, nemušk žemaičio“ apie Medvėgalį ir „Žemaičių Medeina“ apie Kražių Medžiokalnį. Dalyvaus mitologas, prof. dr. Rimantas Balsys, Kražiuose gyvenantys istorikas Vygantas Mažonas ir 102-jų metų senolė Juzefa Ramanauskaitė.

Po savaitės, rugsėjo 30 d. 9 val. (kartojimai spalio 1 d. 12.50 val., 3 d. 14.10 val., 5 d. 11.50 val.), laidoje per Balticum TV pakviesime į Kaukinės kaimą. Jo viduryje telkšo taisyklingo apskritimo formos ežeras. Spėjama, kad Kaukinės ežeras atsirado nukritus meteoritui.

Lietuvos geologijos tarnybos Regioninės geologijos ir tektonikos poskyrio vyriausiojo geologo Artūro Baliukevičiaus teirausimės, ar po atliktų tyrimų spėjimas pasitvirtino, o archeologo, prof. dr. Vykinto Vaitkevičiaus – koks yra ežero ir žmogaus ryšys lietuvių mitinėje vaizduotėje. Dar išgirsime vietos gyventojų Janės ir Stasio pastebėjimus apie Kaukinės ežerą bei padavimus „Čiuka Čiuka, striukuodegė“ ir „Aš dugne guliu...“ 

Televizijos laidų ‚‚Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis‘‘ kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriams Daivai Vaitkevičienei ir Vykintui Vaitkevičiui. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-09-26   10:59

IP: 86.100.35.98

Ar Saulius Gudas nebijo po žemaitiją vaikščioti ?Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Ten auga laukiniai. Vaiknamiai, atsilikėliai – tokius šiltame tėvų glėbyje augusių bendraamžių...

Tapti milijonieriumi įkvėpė gyvenimas vaikų namuose nuotrauka, foto

Kai dvasinio tautos žadinimo entuziastai 1988-ųjų rudenį įsteigė Vydūno draugiją, tuo pat...

Aleksandras Žarskus. Vydūnas - vedlys atrandant save nuotrauka, foto

„Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ laidoje, kuri bus rodoma per Balticum TV...

Padavimų žemėlapyje – Vytauto Didžiojo pėdsakai nuotrauka, foto

63-iąjį „Eurovizijos“ konkursą su daina „Toy“ po dramatiško balsavimo laimėjusi Izraelio atstovė...

„Eurovizijos“ nugalėtoja nukrito nuo laiptų (video) nuotrauka, foto

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies...

Ką melnragiškiams daryti su staiga "nelegaliu" tapusiu namu? nuotrauka, foto

Klaipėda, Melnragėje šeima paveldėjo 1936 metais statytą senelių namą. Pastarąjį lopyk nelopęs,...

Apsileidėlių šeimininkų Kretingoje nemažėja nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kasmet Kretingos rajono savivaldybė sudaro apleistų, neprižiūrimų arba ne pagal paskirtį...

Artūras Šulcas išteisintas per plauką nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybės Etikos komisija pirmadienį svarstė, ar pripažinti vicemerą Artūrą Šulcą...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 53 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...