2019 m. kovo 21 d. 01:43 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Padavimų žemėlapyje – „Aušrinės šviesa“, „Eržilas išgelbėtojas“, „Perkūno kalnas“ ir „Verdantis vanduo“

Padavimų žemėlapyje – „Aušrinės šviesa“, „Eržilas išgelbėtojas“, „Perkūno kalnas“ ir „Verdantis vanduo“ nuotrauka, foto

© Nuotraukose – laidų „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis‘’ stop kadrai

Kaip jau įprasta, sekmadieniais per Balticum TV tęsime kelionę po baltų Lietuvą. Šį kartą padavimų žemėlapyje – padavimai „Aušrinės šviesa“, „Eržilas išgelbėtojas“, „Perkūno kalnas“ ir „Verdantis vanduo“.

Kaušų Aušrinės kalnas yra ypatinga mįslė senosios lietuvių kultūros ir religijos tyrinėtojams. Jiems kyla daug klausimų, tokių kaip: „Ar čia galėjo vykti kokios nors Aušrinei skirtos apeigos; ar šis kalnas susijęs su deive Aušrine – aušros ir patekančių spindulių deive, ar su rytine žvaigžde Venera ir jos pasirodymu brėkštant?“ Tyrėjai dar tebeieško atsakymų į šiuos klausimus. Laidoje mitologo, prof. dr. Rimanto Balsio teirausimės, kaip deivė Aušrinė apibūdinama mitologijoje: kokiai dievybių grupei ji priskiriama, už ką atsako, koks senovės baltų pasaulėvaizdis atsiskleidžia per šią dievybę. Dar papasakosime apie  apeigas, kurios senovėje buvo atliekamos ant Aušrinės kalno anksti rytą, tekant saulei, ir padavimą „Aušrinės šviesa“.

Kita vietovė, kurią aplankysime, – Eržvilko piliakalnis, su kuriuo siejamas padavimas „Eržilas išgelbėtojas“. Piliakalniai, stūksantys vaizdinguose kraštovaizdžiuose, jaudino žmonių vaizduotę, todėl apie juos sukurta daugybė pasakojimų, legendų, padavimų. Padavimuose apie piliakalnį dėmesį atkreipia vienas motyvas apie žirgą, eržilą, kuris pakeičia karo eigą Žemaitijoje. Algirdas Julius Greimas mitologijos studijoje, nagrinėdamas Kaulinio Diedo mitą, pabrėžė vieną iš pažiūros keistą reiškinį – Velnių Karaliaus pasivertimą į eržilą: „Jo neįmanoma supainioti su gausiais jo tarnais ir palydovais. Pasakojimas apie  Kaulinį Diedą įdomus dar ir tuo, kad jame vaizduojamas velnių valdovas, prisistatęs žmogaus pavidalu ir padedantis laimėti karą. Ir tik žūtbūtinėje kovoje jis pasirodo savo kariškame aprėde, nesutramdomo eržilo rolėje.“   Laida bus rodoma  šį sekmadienį (10 07 d., 9 val.), kartojama pirmadienį (8 d. 12.50 val.), trečiadienį (10 d. 14.20 val. ) ir penktadienį (12 d. 11.40 val.).

Kitoje laidoje, kuri bus rodoma po savaitės (10 14 d. 9 val.), kartojama pirmadienį (15 d. 11.40 val.), trečiadienį (17 d. 14.20 val.) ir ketvirtadienį (18 d. 12.00 val.), aplankysime Šiaulių žemėje esantį Luponių piliakalnį ir išgirsime padavimą „Perkūno kalnas“. Perkūnas siejamas ne vien su ąžuolais ir jų giraitėmis. Perkūnas kaip vienas iš dangaus dievų taip pat susijęs su aukštomis vietomis – plokščiomis kalvomis ir kalnais, kurių statūs šlaitai.  Jo kariniai gebėjimai ir rūpinimasis lietuvių kariuomene gali būti dar viena priežastis, dėl kurios XIII–XIV a.  Šiaulių žemės pilis Luponiuose arba jos vieta piliakalnyje vėlesniais amžiais buvo pavadinta Perkūno vardu.

Padavimuose apie Luponių Perkūno kalną kalbama vien apie šventąją ugnį ir tik vienu atveju – apie aikštelėje stūksojusį, „dvidešimties vyrų panešamą“ Perkūno vardu vadinamą akmenį. Toji ugnis ant Luponių piliakalnio vaizduojama ypatinga – įžiebta paties Perkūno. Kalnas turi ir kitą vardą, jis vadinamas Raganų kalnu. Pasakojama, kad Luponių piliakalnio Raganos neleisdavusios Gruzdžių keliu pravažiuoti vestuvininkams tol, kol šie ko nors nepaaukojantys. Matyt, netolimoje praeityje vestuvininkai patys, savo noru kopė į Perkūnui pašvęstą kalną ir meldė čia laimės ir sveikatos.

Aplankę Perkūno kalną, keliausime į Radviliškio rajoną, Verdulių kaimą. Jo apylinkėse ieškosime verdenių, šaltinių, kurių vanduo „verda su burbulu iš žemės“. Virimas, nuolatinis vandens judėjimas neleidžia verdenėms užšalti. Vietos gyventojai šventai tikėjo, kad verdenės žmonėms teikia sveikatos, laimės ir grožio, nes jos sklidinos gyvybės – šilumos ir judėjimo. Pasakojama, kad praeityje Verduliuose lankydavosi daug žmonių. Tačiau dar XX a. pradžioje Verdulių kaimo verdenių sakralinė reikšmė pradėjo blėsti. Šiandien Verdulių dvaro Verdenė lankoma norinčių paragauti jos vandens, nusiprausti ir parsigabenti jo namo, tačiau dabartiniai lankytojai dažniausiai šventvietę lanko iš smalsumo. Išgirsime padavimą „Verdantis vanduo“, laidoje dalyvaus archeologas, prof. dr. Vykintas Vaitkevičius.

Televizijos laidų ‚‚Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis‘‘ kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriams Daivai Vaitkevičienei ir Vykintui Vaitkevičiui. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė kaip nepagrįstą Rusijos televizijos programų transliuotojų bei...

„RTR Planeta“ retransliacija sustabdyta pagrįstai nuotrauka, foto

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...