2018 m. gruodžio 15 d. 23:32 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Nepaprastoji baltų Lietuva

Mūsų kelionė po baltų Lietuvą su kamera artėja į pabaigą. Aplankėme ypatingas vietoves, apie kurias pasakojamos legendos ir padavimai. Kiekvienoje patyrėme tik jai būdingą charakterį – vienos „įsileisdavo“ greitai, kitos slėpdavosi – be vietos gyventojų jų nebūtume suradę ir nufilmavę.

Dar reikėdavo „tartis“ su oro valdovais. Tada tyliai stebėdavomės, kad filmavimo dieną nelyja, nepučia stiprus vėjas (ir galima filmuoti dronu iš paukščio skrydžio), nors iš vakaro medžius lankstė vėjo šuorai ir žemę merkė stiprus lietus. Važiavome sunkiai pravažiuojamais keliais (tokių dar esama!), ieškojome senovės baltų kultūros objektų – unikalių medžių, šaltinių, versmių, akmenų (kai kurie nebuvo pažymėti jokiuose apylinkių žemėlapiuose), klampojome per brūzgynais apaugusias klampynes ir gynėmės nuo aršių uodų. Po filmavimo džiaugdavomės, kad jis įvyko ir kad pavyko parsivežti dar nematytų vaizdų.

Tiesa, turėjome ir slaptažodžių – „baltai“, „mitai“, „padavimai“, „Vaitkevičius“ ir dar kitų... Graži mūsų baltų Lietuva ir gražūs jos žmonės! Dėkojame kiekvienam, prisidėjusiam ir lydėjusiam mus šioje įstabioje kelionėje.

TV kultūros laidų ciklo „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ paskutinė laida bus rodoma šį sekmadienį (lapkričio 18 d. 9 val.), kartojama pirmadienį (19 d. 11.35 val.) ir penktadienį (23 d. 13.30 val.) per Balticum TV. Jeigu tuo metu būsite užsiėmę, vėliau laidą galėsite peržiūrėti apsilankę laidų archyve.

Atsisveikindami kviesime prisiminti padavimus apie Medvėgalį, Ricielių Krivo kalną,  Pakriaunio akmenį,  Verdulių verdenę, Eržvilko piliakalnį ir Kupiškio apylinkių milžinų kalnus. Juos papasakos etnografė Alma Pustovaitienė, istorikė Danguolė Žukauskienė, mitologas Rimantas Balsys ir aktorius Sigutis Jačėnas.

Laidoje savo mintimis pasidalins šią kelionę įkvėpusios knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriai – mitologė Daiva Vaitkevičienė ir archeologas Vykintas Vaitkevičius: „Dangus, žemė, vandenys ir požemiai pilni paslapčių ir stebuklų, apie kuriuos išsamiai pasakojama legendose. Nepaprasta Aušrinės rasa, saulės krėslu vadinamas žolynas, Medeinos kiškiai, nepaprastos gyvatės ir žalčiai, nepaliaujamai verdantis šaltinių vanduo, pėdų žymės akmenyse, Perkūno kulkomis vadinami akmeniniai kirveliai ir daugelis kitų nepaprastų mus supančio pasaulio reiškinių yra mitų atspindžiai. Jie kaskart primena seniausią praeitį, per simbolius ir poeziją kalba apie vertybes – gyvybę, sveikatą, jaunystę, grožį ir laimę.“

 

Televizijos laidų „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, dienraščiui „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Rengėjas – VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Ten auga laukiniai. Vaiknamiai, atsilikėliai – tokius šiltame tėvų glėbyje augusių bendraamžių...

Tapti milijonieriumi įkvėpė gyvenimas vaikų namuose nuotrauka, foto

Kai dvasinio tautos žadinimo entuziastai 1988-ųjų rudenį įsteigė Vydūno draugiją, tuo pat...

Aleksandras Žarskus. Vydūnas - vedlys atrandant save nuotrauka, foto

„Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ laidoje, kuri bus rodoma per Balticum TV...

Padavimų žemėlapyje – Vytauto Didžiojo pėdsakai nuotrauka, foto

Šv. Jono bažnyčia įamžintų istorinę atmintį nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį "Kultūros fabrike" buvo pristatyti Šv. Jono bažnyčios projektiniai pasiūlymai ir žemės...

„Neptūnas“ Prienuose užtikrintai įveikė „Skycop“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ (12-2) suteikė poilsio čiurnos skausmus jutusiam Jerai Grantui, tačiau...

Sukčiai pusę metų mulkino Palangos futbolo klubą nuotrauka, foto

Kriminalai, Lietuvos futbolo A lygoje žaidžiantis „Palangos“ klubas susidūrė su šalies sporte...

2019-ieji: laimės paieškos transformacijų laike nuotrauka, foto

Įvairybės, "Geltonojo Žemės Šerno metai turėtų atnešti daugiau vilties, džiaugsmo, tikėjimo, kad galime...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...