2019 m. balandžio 24 d. 23:40 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Nepaprastoji baltų Lietuva

Mūsų kelionė po baltų Lietuvą su kamera artėja į pabaigą. Aplankėme ypatingas vietoves, apie kurias pasakojamos legendos ir padavimai. Kiekvienoje patyrėme tik jai būdingą charakterį – vienos „įsileisdavo“ greitai, kitos slėpdavosi – be vietos gyventojų jų nebūtume suradę ir nufilmavę.

Dar reikėdavo „tartis“ su oro valdovais. Tada tyliai stebėdavomės, kad filmavimo dieną nelyja, nepučia stiprus vėjas (ir galima filmuoti dronu iš paukščio skrydžio), nors iš vakaro medžius lankstė vėjo šuorai ir žemę merkė stiprus lietus. Važiavome sunkiai pravažiuojamais keliais (tokių dar esama!), ieškojome senovės baltų kultūros objektų – unikalių medžių, šaltinių, versmių, akmenų (kai kurie nebuvo pažymėti jokiuose apylinkių žemėlapiuose), klampojome per brūzgynais apaugusias klampynes ir gynėmės nuo aršių uodų. Po filmavimo džiaugdavomės, kad jis įvyko ir kad pavyko parsivežti dar nematytų vaizdų.

Tiesa, turėjome ir slaptažodžių – „baltai“, „mitai“, „padavimai“, „Vaitkevičius“ ir dar kitų... Graži mūsų baltų Lietuva ir gražūs jos žmonės! Dėkojame kiekvienam, prisidėjusiam ir lydėjusiam mus šioje įstabioje kelionėje.

TV kultūros laidų ciklo „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ paskutinė laida bus rodoma šį sekmadienį (lapkričio 18 d. 9 val.), kartojama pirmadienį (19 d. 11.35 val.) ir penktadienį (23 d. 13.30 val.) per Balticum TV. Jeigu tuo metu būsite užsiėmę, vėliau laidą galėsite peržiūrėti apsilankę laidų archyve.

Atsisveikindami kviesime prisiminti padavimus apie Medvėgalį, Ricielių Krivo kalną,  Pakriaunio akmenį,  Verdulių verdenę, Eržvilko piliakalnį ir Kupiškio apylinkių milžinų kalnus. Juos papasakos etnografė Alma Pustovaitienė, istorikė Danguolė Žukauskienė, mitologas Rimantas Balsys ir aktorius Sigutis Jačėnas.

Laidoje savo mintimis pasidalins šią kelionę įkvėpusios knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriai – mitologė Daiva Vaitkevičienė ir archeologas Vykintas Vaitkevičius: „Dangus, žemė, vandenys ir požemiai pilni paslapčių ir stebuklų, apie kuriuos išsamiai pasakojama legendose. Nepaprasta Aušrinės rasa, saulės krėslu vadinamas žolynas, Medeinos kiškiai, nepaprastos gyvatės ir žalčiai, nepaliaujamai verdantis šaltinių vanduo, pėdų žymės akmenyse, Perkūno kulkomis vadinami akmeniniai kirveliai ir daugelis kitų nepaprastų mus supančio pasaulio reiškinių yra mitų atspindžiai. Jie kaskart primena seniausią praeitį, per simbolius ir poeziją kalba apie vertybes – gyvybę, sveikatą, jaunystę, grožį ir laimę.“

 

Televizijos laidų „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, dienraščiui „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Rengėjas – VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė kaip nepagrįstą Rusijos televizijos programų transliuotojų bei...

„RTR Planeta“ retransliacija sustabdyta pagrįstai nuotrauka, foto

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

„Dragūnas“ pusfinalio seriją pradėjo pergale nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūnas“ sėkmingai pradėjo Lietuvos rankinio lygos pusfinalio seriją iki dviejų...

Miestas užterštas, atslenka dūmų debesis nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto oro kokybės matavimo stotelės užfiksavo kietųjų dalelių paros normos viršijimą....

Po švenčių - šiukšlynai prie konteinerių nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau tampa tradicija, kad kone po kiekvienos didesnės šventės klaipėdiečiai piktinasi netvarka...

Palangos administracijai vėl vadovaus Akvilė Kilijonienė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Trečiadienį, balandžio 24 d., vykusio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu paskirta...

Sportas, Paskelbta prieš 37 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...