2018 m. balandžio 21 d. 21:46 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Kultūros dieną – per radiją ir TV

Sekmadienį (balandžio 15-ąją) – Kultūros dieną – 8 val. Extra FM transliuojamoje VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ rengiamoje laidoje „Lietuvos giesmė“, skirtoje Vydūno metams, pokalbis su filosofu, literatūrologu, Mažosios Lietuvos kultūros tyrėju, Vydūno kūrybos tyrinėtoju ir propaguotoju dr. Vaclovu Bagdonavičiumi. Svečią Vilniaus studijoje kalbins aktorius Ramūnas Abukevičius. 9 val. per Balticum TV startuos naujas kultūros laidų ciklas „Po baltų Lietuvą. Padavimų žemėlapis“, skiriamas atkurtos Lietuvos šimtmečiui.

Lietuvių tautosakos rankraštyne saugoma daugiau kaip 20 000 padavimų apie įvairias Lietuvos vietas – ežerus, upes, šaltinius, pelkes, kalvas, laukus, daubas, taip pat gamtos objektus – medžius, akmenis, kaimus, miestus, istorinius įvykius ir iškilias asmenybes. Niekas negali pasakyti, kiek padavimams metų, tačiau, be abejonės, jie „įaugę“ ir į Lietuvos kraštovaizdį, ir į mūsų pasaulėjautą.

Pirmoje laidoje (balandžio 15 d., sekmadienį, 9 val. / kartojimai: 16 d. 10.30 val., 18 d. 17.30 val., 19 d. 12.00 val., 21 d. 15.20 val. per Balticum TV) kalbėsime apie mitinius milžinus, „pirmuosius Lietuvos gyventojus“. Sužinosime, kokie jie buvo ir ką veikė. Apsilankysime Pamaryje, kur yra išlikusi Drevernos kopa ir padavimas apie ją – „Milžino supiltas kalnas“. Atsivers įspūdingas dar žiema ir žvarbiu vėju alsuojantis kraštovaizdis, apšviestas pavasarinės saulės, kurios spinduliai šildys kaip ir širdinga „Žvejyčių“ daina, ir ansamblio vadovės, Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorės Virginos Asnauskienės pasakojimas.

Antroje laidos dalyje keliausime į Žemaitiją, į milžino Džiugo įkurtus Telšius ir netoliese esančius Džiuginėnus, kur iškilęs Džiuginėnų piliakalnis. Padavime „Džiugo kalnas“ pasakojama, kad jame yra milžinai ir kad jei „bus kokia jau didelė bieda Lietuvai, tad milžina kelsis. Nu vot kalbama yr, ar ten bus tep, ar ne?..“ Mitologė Daiva Vaitkevičienė atskleis, kuriame Lietuvos regione daugiausia sutinkama padavimų apie milžinus ir su kuo lietuvių mitologijoje yra siejami milžinai.

Kitoje laidoje padedant miškininkui Arūnui Sakalauskui ieškosime žemaičių Kalendoriaus – Piliakalnio miško 40 kvadrate, netoli Dybos kalno, esančios daubos, su kuria susijęs vienas įdomiausių Platelių padavimų apie orus pranašaujančias daubas. Taip pat sužinosime apie rečiau pasitaikančius senovės lietuvių spėjimus ir tikėjimus apie orus.

Apsilankysime ir netoli Salantų, ant Alkos kalno, kuris vadinamas Aukos kalnu. Pasak tyrinėtojų, Alkos kalnai yra būdingos žemaičių ir kuršių šventvietės. Su jomis siejami padavimai apie vaidilutes. Beje, manoma, kad šiame ir Palangos Birutės kalne šventoji ugnis buvo užgesinta vėliausiai Lietuvoje. Netikėtai sutiktas vietos gyventojas Robertas Beniušis parodys, kur yra šaltinis, Alkos kalno akmuo su įduba, ten augusio Šventojo ąžuolo vieta, o mitologė Daiva Vaitkevičienė papasakos, kodėl senosiose šventvietėse buvo kurstoma šventoji ugnis. Balticum TV laidą rodys balandžio 22-ąją, kai minėsime tarptautinę motinos Žemės dieną (kartojimai: 23 d. 10.30 val., 26 d. 12.00 val., 28 d. 15.15 val.).

Pašnekovus kalbino režisierė Nijolė Jačėnienė, unikalius aplankytų vietovių vaizdus nufilmavo operatorius Saulius Gudas, laidas montavo ir padavimų žemėlapį „braižė“ Algis Galatiltis, vinjetę sukūrė Tadas Sokolovas, muziką – Kristijonas Lučinskas, tekstus skaitė aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriams Daivai Vaitkevičienei ir Vykintui Vaitkevičiui. Laidų ciklą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”. Informaciniai projekto partneriai – portalas Alkas.lt ir dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Antradienio popietę Eurovision.tv paskelbė, kokia bus „Eurovizijoje“ dalyvaujančių šalių pasirodymo konkurse...

Ieva Zasimauskaitė „Eurovizijoje“ pasirodys šešta nuotrauka, foto

Naujoji nacionalinio transliuotojo LRT vadovė, buvusi portalo delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė...

Naujoji LRT vadovė tikina sieksianti skaidrumo nuotrauka, foto

Naująja nacionalinio transliuotojo LRT vadove tapo buvusi portalo delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika...

LRT vadove tapo Monika Garbačiauskaitė-Budrienė nuotrauka, foto

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) trečiadienį nusprendė įpareigoti transliuotojus Lietuvoje...

Metams stabdoma „RTR Planeta“ transliacija nuotrauka, foto

Ar "Fortūna" pakartos fantastišką scenarijų? nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Fortūnos" merginos gali pakartoti 2014 ir 2015 metų scenarijų, kai Lietuvos...

„Man lengviau valdyti teatrą nei aprengti vaikus“ nuotrauka, foto

Žmonės, Kiekviena su vaikais praleista akimirka – pamoka, kurioje mokaisi būti kantrus ir...

Tikroji patyčių priežastis - visuomenės kultūra nuotrauka, foto

Psichologija, "Mano sūnus turi klausos negalią. Vieną dieną, parėjęs iš kiemo, jis manęs...

Tragiškiausias Klaipėdos laikotarpis: kaip iš 150 tūkst. teliko 10 nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, Ar galite įsivaizduoti, kad trečiame pagal dydį Lietuvos mieste – visoje Klaipėdoje...

Sportas, Paskelbta prieš 45 min.

Žmonės, Paskelbta prieš 1 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...