2018 m. vasario 23 d. 16:21 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Kodėl TV nepraneša apie Baltijos jūros paslaptį?

(7)

2017-06-25, 09:06

Eglė JUOZĖNAITĖ

Kodėl TV nepraneša apie Baltijos jūros paslaptį? nuotrauka, foto

Kodėl TV nepraneša apie Baltijos jūros paslaptį? (Nuotraukoje esantis žmogus nėra susijęs su aprašomu įvykiu).

© Redakcijos archyvo nuotr.

Žinojote, kad Baltijos jūros, tokios, kokia ji yra dabar, anksčiau net nebuvo, o šiuo metu jos dugne aptinkama netikėtų archeologinių radinių? Kokias paslaptis ji slepia, kam tai yra tikrieji namai ir kiek apie tai mums papasakoja televizija?

Mena gilią praeitį

Pasak povandeninės archeologijos Lietuvoje pradininko, akademiko, humanitarinių mokslų daktaro, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiojo mokslo darbuotojo Vlado Žulkaus, acheologija nėra iš tų sričių, kur kasdien atrandama kas nors naujo, tačiau kasmet atsiranda vienas kitas nuskendęs laivas, kuris iki tol buvo nežinomas universitetui. „Tai suranda Saugios laivybos administracija, kuri tyrinėja dugną, kad nustatytų galimas kliūtis laivams, arba mes gauname informaciją iš karinių operacijų, išminavimų, kurie vyksta kas keleri metai“, - priduria akademikas.

V.Žulkaus tvirtinimu, mūsų senieji krantai yra užlieti keliasdešimt kilometrų į vakarus, anksčiau ten, kur dabar yra vanduo, gyveno žmonės: „Seniausi atrasti žmonių gyvenimo pėdsakai yra 7 tūkst. 300 metų prieš Kristų amžiaus. Tai žvejybinių užtvarų liekanos. Jos yra netoli uosto, negiliai, 12 metrų gylyje.“

Anot akademiko, Baltijos jūroje aptikta ir dar senesnių radinių: „Turime reliktinių miškų liekanų. Jos yra maždaug 9 tūkst. 500 metų prieš Kristų senumo. Miškų liekanos surastos 24, 29 metrų gylyje ties Juodkrante. Turime dešimtis puikiai išlikusių pušų. Ten aptiktos ir buvusių ežerėlių vietos. Tikimės ir toliau ieškoti, gauti finansavimą iš projektų ir atrasti dar reikšmingesnių atradimų.“

Galima kurti filmą

Apie Baltijos jūros dugną būtų galima sukurti net filmą. „Apie povandeninę archeologiją įmanoma sukurti filmą, bet tie darbai turėtų būti vykdomi, kai vanduo skaidrus. Reikia gaudyti tuos momentus. Jeigu gylis nėra didelis, iki 20 metrų, tai kartais filmuojant net nereikia šviesos. Mes turime neblogą povandeninio filmavimo aparatūrą, bet reikėtų profesionalo, kuris turėtų tam tikros patirties kaip naras ir galėtų padaryti tą darbą. Aišku, mes esame prifilmavę medžiagos, ir nuskendusių laivų, ir reliktinių miškų. Būtų galima parodyti keletą siužetų“, - sako archeologas.

Tūno keisčiausi gyvūnai

Anot muziejininkės, istorikės, Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, televizijoje labai trūksta laidų apie jūrą ir jūros gyvūnus: „BBC, „National Geographic“ filmai iš tiesų įtraukia žmones. Kalbant apie mūsų televizijas, manau, labiausiai trūksta interaktyvių, originalių, šviečiamųjų laidų. Aš kartais pasižiūriu intelektualinius žaidimus „Auksinis protas“, „Kas ir kodėl?“. Pastebiu, kad ten klausimų, susietų su jūros gyvūnais, būna mažai ir dažnai būna nusišnekėjimų. Pavyzdžiui, klausiama, kas yra narvalas, ar tai yra žinduolis, žuvis, ar paukštis. Na, ir laidos dalyvis pasako, kad žuvis, o tai iš tiesų yra žinduolis. Žmonės nežino atsakymų į gana paprastus klausimus.“

Galima būtų sukurti labai įdomių laidų apie vandens gyvūnus. „Ypač būtų vertinga sužinoti apie vietinius jūros gyvūnus, nes iš tikrųjų dažniausiai lietuviams jūra yra tik tiek, kiek jie mato paplūdimį, o tai, kas gyvena jūroje, kam tai yra tikrieji namai, nelabai žinome. O turime įdomių gyvūnų. Ir ta pati jūros kiaulė, ir ruoniai, ir unikalios keliaujančios žuvys, kaip lašiša, šlakis“, - pasakoja O.Žalienė.

Televizija pasitarnavo

Lietuvos jūrų muziejuje buvo rengiamas šou „Delfinai ir žvaigždės“. Anot O.Žalienės, jis labai paskatino žmonių susidomėjimą jūros gyvūnais ir tai buvo ne tik pramoga, bet ir naujos informacijos šaltinis: „Mes, kiek įmanoma, stengėmės perteikti žinias apie grėsmes, kurios kyla šiems gyvūnams atviroje jūroje, apie jų fiziologiją, elgsenos įpročius. Tai buvo vienas iš laidos tikslų.“

Baltijos jūra, O.Žalienės tvirtinimu, yra didžioji paslaptis. „Visi galvoja, kad Baltijos jūra yra neįdomi, nespalvinga, negausi gyvūnų rūšių. Taip, ji nėra gausi gyvūnų rūšių, bet ir tos pačios rūšys, pradedant pačiais mažiausiais vėžiagyviais, kurie gyvena labai įdomų gyvenimo būdą, baigiant stambesniais gyvūnais, yra labai įdomios. Ne visi tikriausiai žino ir tai, kad Baltijos jūroje yra rifų“, - tvirtina muziejininkė.

Parengta pagal priedą „TV publika“

Žymos: baltijos jūra

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Mindaugui

2017-06-28   15:57

IP: 85.232.128.58

Kad dauguma rašoma, tai grynai programos "Klausimėlis" dalyviai.

Melnragiškis

2017-06-28   10:55

IP: 87.110.247.35

Pritariu Olgai Žalienei, televizijoje iš ties labai trūksta laidų apie jūrą ir jūros gyvūnus: „BBC, „National Geographic“ filmai iš tiesų įtraukia žmones. Kalbant apie mūsų televizijas, manau, labiausiai trūksta interaktyvių, originalių, šviečiamųjų laidų. Ne tik apie jūrą, bet ir apie uostą. Jo veiklą, planus ir galimus planų padarinius.

Mindaugas

2017-06-26   20:33

IP: 84.15.188.107

Komentatoriai pagalvokite ką rašote. Nerodykite savo bukumo, neraštingumo ir kitų bėdelių. Ačiū už švietėjišką straipsnį.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) trečiadienį nusprendė įpareigoti transliuotojus Lietuvoje...

Metams stabdoma „RTR Planeta“ transliacija nuotrauka, foto

Šį šeštadienį LRT televizija pradės transliuoti nacionalinės „Eurovizijos“ atrankas. Jose atlikėjai...

Prasideda „Eurovizijos“ atrankos nuotrauka, foto

Šiandien 14 val. radijo pokalbių laidoje „Susitikimai Teatro aikštėje“ (transliuoja Extra FM,...

Romandas Žiubrys: „Klaipėda tampa įdomesnė“ nuotrauka, foto

2017 m. Viešoji įstaiga „Vieno aktoriaus teatras“ įgyvendina vieną televizijos ir du...

Ir kalba, ir rodo „Vieno aktoriaus teatras“ nuotrauka, foto

Klaipėdoje laukia itin sudėtingos vairavimo sąlygos nuotrauka, foto

Klaipėda, Kelininkai perspėja vairuotojus nuo penktadienio 18 val. vairuoti labai atsargiai. Klaipėdoje laukia...

Šalies valdžia griauna seniausią mokytojų rengimo kalvę nuotrauka, foto

Švietimas, Iškilo reali grėsmė, kad Klaipėdoje nebebus rengiami pedagogai. Kad ir kaip absurdiškai...

Tadas Langaitis traukiasi iš Seimo nario pareigų nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Tadas Langaitis traukiasi iš...

Klaipėdoje - sporto kovos po atviru dangumi nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos miestas, kuris šiemet nuominuotas Europos sporto miestu, išties išsiskiria sporto renginių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 39 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...