2019 m. gegužės 23 d. 11:46 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Jo filmai tapo legendomis

2005-01-24, 12:00

Parengta pagal užsienio spaudą

Be kamerų

Eldarą Riazanovą liaudies režisieriumi vadina neatsitiktinai. Jei filmo titruose parašyta jo pavardė, prie ekrano susėda visa šeima. Ne viena karta Naujuosius metus sutikdavo žiūrėdama jo režisuotą "Karnavalo naktį", o vėliau - ir "Likimo ironiją, arba Po pirties". Eldaro Riazanovo filmai - tai jo gyvenimo istorija.

"Karnavalo naktis" (1956 m.)

Po šio filmo pasirodymo pradedančiojo režisieriaus Eldaro Riazanovo, iki tol filmavusio tik dokumentinius filmus, pavardę sužinojo visa šalis. Filmas, prie ekranų sutraukęs 48,64 milijono žiūrovų, iškart tapo legenda.

Jaunoji Liudmila Gurčenko po premjeros Naujuosius sutiko būdama superžvaigždė. O per aktorių atranką jos šiam filmui net nepatvirtino.

1956-ųjų vasarą Liudmilą pakvietė muzikinio filmo bandymams. Ji buvo vienintelė dainuojanti aktorė. Tačiau komisijai L. Gurčenko nepatiko. "Mosfilmo" koridoriuose mergina atsitiktinai sutiko Ivaną Pyrjevą. Pastarasis, apžiūrėdamas jos pūstą sijonėlį, suveržtą taliją ir krypuojančią eiseną, susiraukė. Bet, po kelių minučių pašaukęs vyriausiąjį operatorių, liepė iš jos "padaryti žmogų".

Didžiąją filmo dalį filmavo ne paviljone, o Tarybinės armijos teatro fojė. Filmavimus užbaigė per rekordiškai trumpą laiką - 5 mėnesius.

Kartą Gurčenko prisiminė, kaip filmavimo aikštelėje nelauktai pasirodė užsienio turistų grupė. Jaunąją artistę tai sutrikdė, o Riazanovo - nė kiek. Jis kažkokia užsienio kalba ėmė su jais juokauti, lyg pusę savo gyvenimo būtų praleidęs svečioje šalyje.

"Likimo ironija" (1975 m.)

Filmo "Likimo ironija" premjera įvyko naujametę 1976-ųjų naktį. Ši juosta - pirmasis bandymas filmuoti keliomis kameromis (3 kameros dirbo vienu metu). Pagrindinio herojaus Lukašino "dviejų kambarėlių butelis" užėmė 600 kv. metrų "Mosfilmo" paviljoną.

7 - ąjį dešimtmetį pjesė "Likimo ironija" buvo statoma daugelyje teatrų. Pagal Nikitos Bogoslovskio apsakymą parašytas scenarijus pasakojo apie tai, kaip jis per klaidą savo girtą draugą Naujųjų metų išvakarėse išsiuntė į Kijevą su 15 kapeikų kišenėje. Tai - tikra istorija.

Kuriant šį filmą, prasidėjo ir pats gražiausias Eldaro Riazanovo gyvenimo romanas su antrąja žmona Nina. Būdama filmavimo aikštelėje ji nuramindavo visus kilusius konfliktus. Jai mirus, Riazanovas ant kapo pastatė didžiulį akmenį, perskeltą į dvi dalis.

Valentina Talyzina: "Iš pradžių Ipolito "kaukę matavosi" Andrejus Mironovas. Bet, perskaitęs scenarijų, jis panoro vaidinti Lukašiną. Šiam vaidmeniui Riazanovas jau buvo pasirinkęs Miagkovą. Vėliau Ipolito vaidmeniui pakvietė Olegą Basilašvilį. Tačiau mirė jo tėvas, ir vaidmuo atiteko Jurijui Jakovlevui. Nadenkos vaidmeniui kvietė Liudmilą Gurčenko, Alisą Freindlih, Larisą Golubkiną, Svetlaną Nemoliajevą. Sklinda gandai, kad Riazanovą privertė filmuoti B. Brylską. Priešingu atveju grasino uždrausti juostą. Visi suprato, jog Nadenkos vaidmuo - laimingas loterijos bilietas. Tačiau Barbarai tai buvo nė motais. Netikiu, jog ji - talentinga aktorė. Ir iki šiol nesuprantu, kodėl turėjau ją įgarsinti. Tačiau filmas pavyko. Tai - kino operatoriaus nuopelnas".

Jurijus Jakovlevas: "Po filmo "Likimo ironija" pasirodymo ekranuose gavau daug laiškų su vienu ir tuo pačiu klausimu: "Kodėl mane metė B. Brylska?" Toks poelgis moteris labai stebino, nes tuo metu kine dominavo teigiami herojai. Kad įtikinamai suvaidinčiau Ipolitą, turėjau atsisakyti įpročio - vertinti save iš šalies. Manau, jog Ipolitui trūko saviironijos, todėl Nadenka jį ir paliko".

Andrejus Miagkovas: "Tai buvo pirmasis Riazanovo filmas, kuriame vaidinau. Prisimenu filmavimo dieną, sutapusią su Sašos Beliavskio gimimo diena. Mes - aš, Šura Širvindtas ir Žora Byrkovas - paruošėm jam nedidelę dovanėlę. Simboliškai, kaip mums tada atrodė, išgėrėm.

Tęsia Aleksandras Širvindtas: "Nufilmavę pirmąjį dublį ir pajautę kūrybinį polėkį, pareikalavome antrojo. Po trečiojo dublio Eldaras Riazanovas nutraukė filmavimą: "Stop! - nuaidėjo "Mosfilmo" skliautais. - Jie girti!" Eldaro isterija ir neapykanta buvo begalinė. Kitą rytą turėjome pereiti "muitinės patikrinimą". Prieš komandą "Motoras!" Eldaras atkimšinėjo butaforinius butelius ir uostė vandenį. Filmavo tą pačią sceną - vaidinome girtus, triukšmavome. Darėme viską, kaip jis liepė. "Stop! Nufilmuota! - paryčiais nuskambėjo pavargęs, bet, kaip mums atrodė, patenkintas Riazanovo balsas. Įsidrąsinome ir priėjome prie režisieriaus. Bandėme užsiminti, jog kadrus, nufilmuotus vakar ir šiandien, bus neįmanoma sumontuoti - vakar buvo natūrali puota, o šiandien - tik aktorinio meno pastangos. Eldaras atsakė, jog pasitaikė proga patikrinti, su kokiais aktoriais jis dirba. Jei pasirodysime niekam tikę, jis pasikvies žmones, girtaujančius patvoriais. Jautėmės kvailai, bet filme buvo sumontuoti kadrai, nufilmuoti pirmąją naktį".

"Tarnybinis romanas" (1977 m.)

Pasakoja Olego Basilašvilio žmona: "Eldaras Olego nepažinojo. Bet kartą pamatė jį vaidinantį spektaklyje pagal Moljerą. Režisieriui taip patiko Basilašvilio darbas, jog jis paklausė: "Kodėl aš jūsų iki šiol nefilmavau?" Olegas juokaudamas atsakė: "Tai nufilmuokite". Po kurio laiko jį pakvietė "Tarnybinio romano" bandymams. Olegas labai norėjo vaidmens, atitekusio Andrejui Miagkovui. Bet Riazanovas norėjo, kad jis kurtų Samochvalovo personažą. Tuo metu Basilašvilis buvo labai užimtas teatre. Nuolat važinėdamas iš Leningrado į Maskvą filmuotis, jautėsi pavargęs. O Samochvalovo personažas - elegantiškas, puošeiva. Bet Olegas su šiuo vaidmeniu susidorojo ir nuovargio ekrane nesimatė. Beje, už filmo honorarą mes su Olegu nusipirkome čekišką raudoną virtuvės komplektą "Marija", lygiai tokį patį, koks stovėjo Samochvalovo bute".

"Dviese stotyje" (1982 m.)

Filmas buvo kuriamas nepilnamečių nusikaltėlių kolonijoje. Iš pradžių Basilašvilis bandė "būti saviakas", tačiau kaliniai jo gudrybę greitai atskleidė. "Mane vadino "seniu" ir dažnai kreipdavosi patarimo", - vėliau pasakojo aktorius.

Į vaidmenį įsijautė ir aktorė Liudmila Gurčenko - po baigiamojo filmo epizodo, kuriame herojai bėga per užsnigtą trasą, kad suspėtų į rytinį patikrinimą, jos keliai buvo nusėti mėlynėmis.

Filmas paremtas tikrais faktais. 1953-aisiais poetas Jaroslavas Smeliakovas, atlikdamas bausmę lageryje, aplankė draugus - būsimuosius dramaturgus Valerijų Fridą ir Jurijų Dunskį. Linksmai pasėdėję prie draugiškų vaišių stalo, ryte prabudo vėlai. Fridas ir Dunskis ant savęs vilko nusilpusį Smeliakovą, kad tas suspėtų į rytinį patikrinimą. Pavėlavimas būtų pailginęs bausmę.

Neišgalvota ir filmo pagrindinio herojaus istorija - pianistas prisiėmė žmonos, partrenkusios žmogų, kaltę. Kažkada taip pasielgė žinomas kompozitorius Michaelis Tariverdijevas.

"Žiaurus romansas" (1984 m.)

Andrejus Miagkovas: "Filmuojant "Žiaurų romansą" aš vos nežuvau. Tai nutiko per scenos, kurioje Karandyševas valtele stengiasi pasivyti garlaivį "Lastočka", plukdantį Paratovą ir Larisą, filmavimą. Manęs paprašė kaip galima arčiau prisiirti prie garlaivio, kad kamera galėtų nufilmuoti visą "Lastočkos" grožį. Aš, sėdėdamas nugara į garlaivį, atsidėjęs irklavau ir nepastebėjau, kaip pavojingai prisiartinau prie laivo vandens menčių, kurių dydis buvo lyg dviaukštis namas. Man pasisekė - valtelė buvo ikirevoliucinė ir pagaminta iš ąžuolo. Kai viena mentė kliudė valties priekį, ji nesutrupėjo, o atsistojo vertikaliai. Aš panirau į vandenį. Kapitonas sustabdė garlaivį ir paplaukė šiek tiek atgal. Grupė, užgniaužusi kvapą, stovėjo ant kranto. Visi bijojo, kad manęs nebūtų įtraukę. Tačiau aš išplaukiau. Tiesa, ne iš karto supratau, kodėl esu gyvas. Būdamas po vandeniu pagalvojau, kad mirtis pakankamai kvaila. Sąmonėje grįžau į Maskvą, pas žmoną. Įsivaizdavau, kaip mane laidoja. Buvau susitaikęs su mintimi, jog skęstu. Nepanikavau, jaučiausi ramiai...

Prieš šios scenos filmavimą užėjau į Ipatjevsko vienuolyną. Menu, labai ilgai stovėjau prie šventojo ikonos. Kažkas net atbėgo kviesti. Dabar galvoju, gal išsigelbėti padėjo Dievas".

"Senos kriošenos"

Nikolajus Fomenka: "Filme yra epizodas, kuriame pagrindiniai herojai bėga nuo persekiotojų, sulipę į senutėlį automobilį "Zis". Tas "neria" į Maskvos upę ir plaukia. Atskleisiu paslaptį - tam, kad automobilis laikytųsi ant vandens, prie jo apačios privirino valtį. Mašiną-amfibiją pavadino režisieriaus garbei "Riazanovec" ir šį žodį užrašė ant povandeninio "Ziso" vairo.

Parengta pagal užsienio spaudą

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė kaip nepagrįstą Rusijos televizijos programų transliuotojų bei...

„RTR Planeta“ retransliacija sustabdyta pagrįstai nuotrauka, foto

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Bandoma pažaboti įmonių "metalisčių" keliamą triukšmą nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar Savivaldybėje darbo grupės posėdyje svarstyti gyventojų skundai dėl triukšmo, keliamo gabenant...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Aš noriu matyti pavasarį nuotrauka, foto

Renginiai, Širdis džiaugiasi, kad švenčiant keturioliktą Klaipėdos apskrities LIONS moterų klubo „Smiltė“ gimtadienį,...

Braižomi automobiliai - neišsprendžiama problema? nuotrauka, foto

Automobiliai, Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai patruliuotų ir baustų...

Patarimai, Paskelbta prieš 47 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...