2018 m. balandžio 26 d. 01:18 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Algirdas Šumskis: „Moderniausias žanras − dainų šventė“

Algirdas Šumskis: „Moderniausias žanras − dainų šventė“ nuotrauka, foto

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Kitą savaitgalį Klaipėdoje skambės tautos dainos. Į Vakarų krašto dainų šventę, dedikuotą Mažosios Lietuvos lietuvių dainų šventės 90-mečiui, susirinks per šešis tūkstančius choristų, muzikantų ir šokėjų iš visos Lietuvos.

Pirmoji Mažosios Lietuvos lietuvių dainų šventė Klaipėdoje įvyko 1927 m. birželio 6 dieną. Vydūnas, vienas iš šventės rengėjų ir dirigentų, rašė: „...yra labai svarbu, kad Mažosios Lietuvos lietuvių jaunimas spietiasi į chorus. Nebeskambant dainai senuoju būdu, gražu, kad skrieda ji į žmonių širdis iš choro dainavimo. Tokios dorovingos, širdingos, skaistios dainos, kokios yra lietuviškosios, žadina žmoguje visa, kas gera, kas malonu ir kilnu. O tuo rūpinties yra kiekvieno žmogaus dalykas. Todėl eikime, paleiskime dainas!“ (Mažosios Lietuvos lietuvių šventė 1927 m. AB „Rytas“)

Kuo aktualūs šie Vydūno žodžiai šiandien, praėjus devyniasdešimčiai metų? Kokioje Klaipėdos vietoje tarpukariu vykdavo Mažosios Lietuvos lietuvių dainų šventės? Kokiomis sąlygomis ir kiek buvo jų suorganizuota? Kuo ypatingas bus šių metų dainų šventės repertuaras? Tai tik keli klausimai, į kuriuos laidoje atsakys laidos svečias − Lietuvos vakarų krašto dainų šventės meno vadovas ir direktorius, Klaipėdos miesto chorinės bendrijos „Aukuras“ tarybos pirmininkas, Klaipėdos universiteto mišraus choro „Pajūrio aidos“ vadovas, doc. Algirdas Šumskis.

Paklaustas, kokios problemos yra chorvedžių, šventės rengėjų kasdienybė, A. Šumskis neslėps nusivylimo, kad sparčiai nyksta dainavimo šeimose tradicija, o didžiausia problema rengiant dainų šventes − valdininkų požiūris, jų skepticizmas. Biurokratinės pinklės, kurios pareikalauja daugiausiai brangaus laiko, nieko bendro neturi nei su švente, nei su mūsų tradicijomis. Nacionalinė daina yra demokratiškiausia kultūra, o dainų šventė − moderniausias žanras, nes ji kaip tiltas sujungia praeitį su ateitimi. Dar išgirsime pašnekovo įspūdžius ir nuomonę, ko Klaipėda galėtų pasimokyti iš Pasvalio, kur gegužės mėnesį vyko II Šiaurės Lietuvos chorų festivalis.

Atviras pokalbis radijo laidoje „Susitikimai Teatro aikštėje“ šiandien, šeštadienį, 14 val. (kartojimas rytoj, sekmadienį, tuo pačiu laiku) per Extra FM ir internetu. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“. Laidos vedėjas − Sigutis Jačėnas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė 150 tūkst. eurų baudą televizijos...

Transliavo rusišką TV - gavo 150 tūkst. eurų baudą nuotrauka, foto

Antradienio popietę Eurovision.tv paskelbė, kokia bus „Eurovizijoje“ dalyvaujančių šalių pasirodymo konkurse...

Ieva Zasimauskaitė „Eurovizijoje“ pasirodys šešta nuotrauka, foto

Naujoji nacionalinio transliuotojo LRT vadovė, buvusi portalo delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė...

Naujoji LRT vadovė tikina sieksianti skaidrumo nuotrauka, foto

Naująja nacionalinio transliuotojo LRT vadove tapo buvusi portalo delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika...

LRT vadove tapo Monika Garbačiauskaitė-Budrienė nuotrauka, foto

Balandžio 26-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Lietuvos ledo ritulininkai nugalėjo japonus nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ arenoje vykstančio pasaulio ledo ritulio čempionato I diviziono B grupės...

Apie nuovargį galvojusi klaipėdietė darė milžinišką klaidą nuotrauka, foto

Sveikata, Apie sunkią kraujo ligos pradžią 2004 m. klaipėdietė Olga Žulienė (49...

Alaus dėžes kilnojusios darbuotojos incidentas atvėrė „Grūstės“ žaizdas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sunkias dėžes kėlusios ir skausmo „surakintos“ klaipėdietės, dirbusios „Grūstės“ prekybos centre, incidentas...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...