2020 m. spalio 22 d. 21:46 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Teatras

Teatras

Žiūrovo kampas apie festivalį "Šermukšnis"

(2)

2017-07-15, 14:01

Sondra SIMANAITIENĖ

Žiūrovo kampas apie festivalį "Šermukšnis" nuotrauka, foto

Reklama

Gatvės teatras - cirkas, sapnas, ugnis, išvarymas iš tikrovės...

Kas atsitinka, kai į miestą atvyksta keliaujantis teatras? Viduramžiais keliaujančios trupės vaidindavo nuotykius iš turtingų ir vargšų gyvenimo, atveždavo vežimus paskalų iš tolimųjų miestų, po gatves pasklisdavo fakelų smogas ir aistringos muzikos ritmai.

Keistų žmonių antplūdį pastebėjau penktadienio rytą Bažnyčių gatvėje. Jie skyrėsi nuo įprastinių kruizinių laivų keleivių, išlipusių pramankštinti kojas. Kasytes susirišę vyrai, juokingais veidais seniai, grakščios merginos ir raumeningi atletai. Jų veidai nugairinti saulės ir vėjo, akyse nuostaba: o, vietiniai, kokie jūs, kas jūs?

Laiku supratau, kad šiandien Anikės aikštėje prasideda tarptautinis gatvės teatro festivalis "Šermukšnis". Vėliau pirmadienį sutikau ne vieną, kuris perskaitęs praėjusio savaitgalio naujienas gailėjosi praleidęs įspūdingus festivalio reginius.

Gatvės teatras turi vieną svarbų išskirtinį bruožą - jį gerai supranta vaikai, o suaugusius jis grąžina į vaikystę. Didelės kaukės, lėlės, šviesa, dažniausiai gyva muzika, energinga ritmika, paprasta mintis, kuri visada gali būti suprasta kaip išmintinga.

Ir apie ką gi pasakojo keliaujantys teatrai, kurių Klaipėdos "Šermukšnyje" buvo net iš 12 pasaulio šalių?

Reklama

Europos ribos brėžiamos ir vėl trinamos, pasaulis laukia drakono, protėvių ugnis vis dar dega, juodoji saulė išteka už juodojo mėnulio, hipnozė, ugnis, išvarymas iš tikrovės, vėliavos, Mėnulio vaiduokliai ir prancūzų avatarai, raudono smėlio audros, įskulptūrinti kūnai, Faustas.

Vokiečių trupės "Antagon TheaterAKTion" spektaklis "F.A.U.S.T. III" prasideda kaip G20 Hamburge - multimedijos ekrane kova gatvėse ir portfelis, nešamas kostiumuoto vyro. Kokia yra laimės kaina? Kokia yra sandėrio su velniu kaina? Atsakymas žinomas nuo seno, aprašytas lietuvių sakmėse - sandėrio kaina yra žmogaus siela. Ji yra visų laikų brangiausia valiuta, dar kartą primena spektaklis, kurio įrašus "Youtube" galima rasti nuo 2013 m. Spektaklis baigiasi mistinio choro giedojimu. "F.A.U.S.T. III" versijoje Klaipėdoje buvo giedama lenkiškai, 2013 m. metų versijoje - rusiškai "эй ухнем еще раз", o J. V. Gėtės originale choro apibendrinimas skamba taip: "Amžinas moteriškumas aukština mus." Spektaklio pabaiga nustebino slavofiliška intencija - Gėtės amžinojo moteriškumo išaukštinimas buvo pakeistas slavišku ūkavimu, primenančiu Volgos burliokus. Spektaklis uždavė klausimų, o vaikus užhipnotizavo veiksmo dinamika ir personažų įvairovė - trikojė balerina, nėščias barzdočius, šviesos angelai...

Rusų spektaklis "Mėnulio vaiduokliai" išsiskyrė tuo, kad ypač išryškino vieną gatvės teatro bruožą - įtraukti žiūrovus į veiksmą. Daugybė žmonių buvo suguldyti ant debesėlių, užmigdyti, prikelti ir pamokyti, kaip reikia apsikabinti. Minimalus turinys su maksimaliu emociniu įtaigumu.

Vieni valdė milžiniško cirko gyvūnus-marionetes, skleisdami smurto prieš gyvūnus cirke idėją, kiti lindo iš medinės dėžės ir mimikomis pasakojo komiškas situacijas iš Veneros ir Marso kasdienybės, treti vaizdavo mitinius laikus - amžiną žmogaus kovą su savimi ir gamta ir t. t.

Gatvės teatras pasaulį redukuoja iki pirmavaizdžio, kuris įvairiais pavidalais atsikartoja per amžius. Jis provokuoja žiūrovą mąstyti ir atpažinti šių laikų drakonus, kurie paima bastionus be pasipriešinimo. Šiuolaikinis teatras nepasakoja, kas naujo Kitame mieste, nes pasaulis jau yra vienas didelis miestas.

Klaipėda festivalio "Šermukšnis" dėka buvo tapusi vienu dideliu pasaulio miestu, kuriame gyvena vaikai ir aktoriai.

Reklama

Gyvenimas kaip rūbas - ryte apsirengei ir išėjai į gatvę, vakare nusirengi ir susapnavai tą pačią gatvę, tik be grimo.

ĮSPŪDIS. Klaipėda festivalio "Šermukšnis" dėka buvo tapusi vienu dideliu pasaulio miestu, kuriame gyvena vaikai ir aktoriai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Rasa

2017-07-16   01:23

IP: 84.15.178.239

Buvo žiauriai geras festivalis!!! Vaikai ir mes aziurekom viska.Tik kad devynioliktas ?!! Kur jis slėpėsi kokiuose užkampiuose ?? Pirmą kartą apie jį sužinojau siais metais ir jau laukiame sekancio

Žmonių bukinimas

2017-07-15   17:03

IP: 83.178.88.253

Ta visa kultūra,žmogų nukelia į iliuijų pasasulį.energija išeikvojama stebint ,reaguojant ir vertinant niekus,o pasodintus ant 'MENO" DIDŽIUOMENĘ PRIVERČIA BRANGIAI SUSIMOKĖTI. Todėl menas tampa dykaduonių ,veltėdžių ,iš nuobodulio ir Gyvenimo malonumų persisotinusių prieglauda. Ten tampama,ELITU' meno,madų ekspertais(ėmis)."Aukštuomenės"-tuštukų susibėgimo vieta. Juk jiems, mirštantiems iš nuobodulio' menas- vienintelė priemonė prasiblaškyti. Dorai, Kūribingai, ir Mąstančiai Asmenybei tokios kultūros svetimos. Kiekvienas vaidiname savaip ir savas roles,tad -,..ko gero reikia ir to. Kiekvieno reiklas rinktis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Teatras

Šokio teatras „Judesio erdvė“ pristato savo naujausią premjerą, interaktyvų šokio ir judesio...

„Debesų lopšinė“: „Kūdikiams neįmanoma sumeluoti“ nuotrauka, foto

„Šiemet visi išmokome jausmus perteikti akimis“, – pasitikdami kaukėtus sezono atidarymo šventės svečius...

85-ąjį sezoną Klaipėdos dramos teatras pradėjo nuotykiu nuotrauka, foto

Kultūros ministerijos konkursą eiti Klaipėdos dramos teatro vadovo pareigas laimėjo Tomas Juočys,...

Klaipėdos dramos teatrui toliau vadovaus T. Juočys nuotrauka, foto

Jau visai netrukus Klaipėdos lėlių teatras žengs į naują teatrinį sezoną: teatras,...

Į Klaipėdos lėlių teatrą ateina naujas sezonas nuotrauka, foto

Smiltynę puola šernai nuotrauka, foto

Klaipėda, Persikėlus keltu į Smiltynę ir einant Lietuvos jūrų muziejaus link į akis...

Tarasovai: kai tuokėmės, žmonės net lažinosi, kad ilgai kartu neišgyvensime nuotrauka, foto

Žmonės, Šį ketvirtadienio vakarą 20 val. LNK pokalbių laidoje „Bučiuoju. Rūta“ – atvira...

Politinis importas, arba Žmonės iš centro nuotrauka, foto

Nuomonės, Šiais, beje, kaip ir ankstesniais, metais Klaipėdoje minint Sausio 13-ąją Liepų gatvėje...

"Savaitės eksprese" - 102 metų senolės jaunystės eliksyras nuotrauka, foto

Klaipėda, Kuris iš jūsų galite pasigirti, kad pažįstate antrą amžių gyvenantį žmogų? Šįkart...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...