2019 m. balandžio 26 d. 03:23 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Teatras

Teatras

Lietuvos nacionalinis dramos teatras Klaipėdos publikai parodys du naujus spektaklius

2019-01-24, 12:23

Vakarų ekspreso inf.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras Klaipėdos publikai parodys du naujus spektaklius nuotrauka, foto

Vasario 2-3 dienomis Lietuvos nacionalinis dramos teatras Klaipėdos Žvejų rūmuose pristatys du šiandienine kalba su žiūrovais kalbančius spektaklius: NATO bazėje besisukančią „Trijų seserų“ istoriją ir nuotaikingą pasakojimą vaikams (ir tėvams) apie draugystę „Trijulis aukštyn kojom“.

Trys seserys šiandien

Režisierė Yana Ross, dažnai statanti Antono Čechovo kūrinius Skandinavijos šalyse, kartu su rašytoju Mindaugu Nastaravičiumi parašė naują inscenizaciją pjesei „Trys seserys“ ir perkėlė veiksmą į šių laikų Lietuvą, NATO bazę, tranzitinę zoną, niekieno žemę. Tai jau ne jaukūs Prozorovų namai, o karinis angaras, kuriame sukiojasi įvairių tautybių kariai: lietuviai, vokiečiai, amerikiečiai, rusai. Y. Ross kuria spektaklį iš žiūrovams pažįstamų šiuolaikinės istorijos elementų, ir idealūs Čechovo herojai akyse virsta realiais veikėjais. Jie valgo ir geria iš plastikinių indų, kalba skirtingomis kalbomis, o nepavykus susikalbėti, dialogą keičia žaidimu, nereikalaujančiu žodžių. „Trijų seserų“ herojai jau pripratę prie kataklizmų – viskas čia laikina ir nepatikima, o karas ir šventė – kartu.

Realistiškumas spektaklyje persipina su teatrališkumu, ekrane kartu rodomas ir vyksmas esamuoju laiku, ir kadrai iš kino kronikų. Algirdo Gradausko kurtos vaizdo projekcijos papildo siužetą simboliais ir metaforomis.

Trys seserys - ne mielos merginos, o gyvenimo vėtytos ir mėtytos moterys, kurios netelpa į visuomenei įprastus rėmus. Buvusi muzikos mokytoja Maša (akt. Rimantė Valiukaitė), pamažu prasigeria. Iliuzijomis nebetikinti Irina (akt. Monika Bičiūnaitė) dirba virėja, Olga (akt. Vitalija Mockevičiūtė) –mokytoja, iš inercijos vis dar auklėjanti jau seniai užaugusius brolį ir seseris.

Vasario 2 d. 18 val. spektaklyje „Trys seserys“ vaidins būrys publikos numylėtinių: Marius Repšys, Paulius Tamolė, Dainius Jankauskas, Daumantas Ciunis, Toma Vaškevičiūtė, Tadas Gryn, Miglė Polikevičiūtė, Ramūnas Cicėnas, Vaiva Mainelytė, Valerijus Jevsejevas. Jų meistriškumas atskleidžia tragikomišką žmonių, negalinčių pakeisti istorijos ir savo pačių likimo, portretą.

Spektaklio režisierės Yanos Ross manymu, A. Čechovas visa gyvenimą rašė vieną ilgą nesibaigiančią pjesę: „Tos pačios temos, tie patys personažai – tik su kitais vardais. Bet viskas yra apie labai trapią ir trumpą mūsų egzistenciją šitoje žemėje. Apie tai, kiek mes turime drąsos priimti atsakomybę už sąmoningą sekundę, vadinamą gyvybe”.

Kas pirmiau?

Sekmadienį, vasario 3 d. 12 val., Lietuvos nacionalinis dramos teatras kvies mažuosius žiūrovus su tėveliais pakalbėti apie draugystę ir gebėjimą priimti mąstančius kitaip. Nuotaikingame spektaklyje vaikams pagal Carsten‘o Brandau pjesę „Trijulis aukštyn kojom“ pasakojama apie du draugus, kurie labai rimtai žiūri į skaičių seką. Vienas jų vardu Vienulis (akt. Marius Čižauskas), o kitas – Dudulis (akt. Jovita Jankelaitytė), Vienulis visada turi būti pirmas, o Dudulis – antras. O jei Dudulis būtų pirmas? Būtų sujaukta skaičių seka ir pasaulis apsiverstų aukštyn kojom? Pasaulis neapsiverčia aukštyn kojom, kol prie dviejų neprisijungia trečias – Trijulis (akt. Marius Repšys). Tuomet jau Vienulio pirmenybei ir skaičių sekos autoritetui iškyla tikras pavojus. Kas tie Vienulis, Dudulis ir Trijulis?

Įspūdinga Vlado Suncovo sukurta scenografinė konstrukcija ir vaizdingi Antano Dubros kostiumai perkels žiūrovus į išgalvotą pasaulį, kuriame gvildenamas klausimas, ar tikrai tvarka suteikia saugumo jausmą? O gal sujaukus tvarką ir atsiradus chaosui gyventi tampa įdomiau?

„Kaip lengvai ir kiek daug taisyklių mes susikuriame, kurios taip smarkiai mus atitolina nuo savęs, nuo to, kas esame iš tikrųjų. Mat žmogus yra daug labiau chaosas, nei tvarka ar sistema. Žmogus savo prigimtini daug labiau primena danguje sumišai švilpaujantį paukštį, nei apibrėžtą matematinę  sistemą.  Tad šis spektaklis VISIEMS, kam daugiau nei ketveri.” – sako spektaklio režisierė Giedrė Kriaučionytė.

Lietuvoje labai trūksta vaikiškų spektaklių, kuriuos būtų įdomu žiūrėti ir suaugusiems. Nuostabus daugiasluoksnis vokiečių dramaturgo Carsten‘o Brandau tekstas apie mūsų visuomenę yra būtent toks. Pjesė „Trijulis aukštyn kojom“ apdovanota „Mülheimer KinderStücke“ bei vaikų ir jaunimo literatūros konkurso „Kaas & Kappes“ prizais.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektakliai Klaipėdos Žvejų rūmuose:

Vasario 2 d. 18 val. „Trys seserys“ (rež. Yana Ross)

Vasario 3 d. 12 val. „Trijulis aukštyn kojom“ (rež. Giedrė Kriaučionytė)

Bilietus platina TIKETA ir www.teatrai.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Teatras

Klaipėdos teatralai šiemet susižėrė pagrindinius "Auksinių scenos kryžių" apdovanojimus. Valstybiniame Šiaulių...

"Auksiniai scenos kryžiai" išaukštino Klaipėdos teatrą nuotrauka, foto

Pajūryje užgimė nauja tradicija - Tarptautinės teatro dienos proga Klaipėdos valstybinio muzikinio...

Įteikti KVMT apdovanojimai „Pagauk bangą“ nuotrauka, foto

Švenčiant Tarptautinę teatro dieną, už reikšmingiausius 2018 metų teatro darbus uostamiestyje ir...

Skelbiami "Padėkos kaukės" nominantai nuotrauka, foto

Kol Amsterdame vyksta gėjų paradas, viešbučio kambaryje susiduria du skirtingi pasauliai, o...

P. Gaidys atsisveikina: teatro scenoje - netikėtas Amsterdamo gėjų paradas nuotrauka, foto

„Žalgirio“ sezonas Eurolygoje - baigtas nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos čempionas Kauno „Žalgiris“ savo pasirodymą 2018–2019 metų sezono Eurolygos varžybose baigė...

„Neptūnas“ iškovojo penktąją pergalę iš eilės nuotrauka, foto

Sportas, Visas rungtynes pirmavęs Klaipėdos „Neptūnas“ (25-7) iškovojo penktąją pergalę iš eilės „Betsafe–LKL“...

Planuoja revoliuciją vairuotojams nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadienio rytą vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas su žurnalistais lenktyniavo ...

Įteiktos Metų mokytojo premijos nuotrauka, foto

Švietimas, Ketvirtadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje premjeras Saulius Skvernelis ir ministras...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...