2019 m. gegužės 24 d. 12:19 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Teatras

Teatras

Baltarusių spektaklyje – skurdo ir karo propagandos nuodų apkvaišinti herojai

(4)

2018-06-23, 13:59

Gediminas Pilaitis, lrytas.lt

Baltarusių spektaklyje – skurdo ir karo propagandos nuodų apkvaišinti herojai nuotrauka, foto

© A.Kubaičio nuotr.

Klaipėdos tarptautiniame festivalyje „TheATRIUM“ parodytas Minsko vizualaus ir scenos menų centro „Art Corporation“ spektaklis „Opiumas“ pagal dramaturgo Vitalijaus Koroliovo pjesę praskleidė uždangą į lietuviams menkai pažįstama Baltarusijos teatrą.

Režisieriaus Aleksandro Marčenkos spektaklio „Opiumas“ sužetas sudėliotas iš prasimanytų įvykių, tačiau pateikti kaip tikrovė jie skatina mąstyti apie tai, kas vyksta šalia mūsų, galvoti, kuris karas baisesnis – tas, kuris vyksta Ukrainos ir Rusijos pasienyje, ar nuskurdintų, karo propagandos apkvaišintų žmonių galvose.

Baltoje scenos erdvėje pastatytos dėžės su juodžemiu, kur personažai nuolat užkasa ir atkasa įvairius apyvokos daiktus, tarsi atspindi skurdžią baltarusių buitį. Pasakojama apie ligotos motinos ir dviejų jos sūnų gyvenimą Rogačiove. Vyresnysis netikėtai atleidžiamas iš darbo, jam įsidarbinti pavyksta tik laidojimo paslaugų firmoje duobkasiu.

Kasti duobes numirėliams – ne pyragai. Spektalyje grėsmingai nuskamba baltarusius pribloškusios ilgamečio prezidento Aliaksandro Lukašenkos direktyvos dėl veltėdžiavimo parafrazės – per pusmetį neįstengę įsidarbinti Baltarusijos gyventojai pripažįstami ne socialiai remtinais asmenimis, o dykaduoniais, įstatymų pažeidėjais, privalančiais mokėti baudas valstybei, nors jų kišenėse švilpauja vėjai.

Varganos buities prislėgti spektaklio personažai narplioja egzistencines problemas – visaip suka galvą, kaip šeimai gyventi iš motinos pensijos ir duobkasio algos. Vyresnysis suranda išeitį – nusprendžia keliauti į kariaujančią Ukrainą kasti apkasų, kad nors šitaip uždirbtų pinigų.

Spektaklyje įsižiebia diskusijų kibirkštys – vienas personažas propagandos išplautais smegenimis įrodinėja, kad Ukrainos ir Rusijos karą kursto amerikiečiai, kad už Krymą kovoja ne Vladimiro Putino režimo pasiųsti profsionalūs kariai, o iki dantų ginkluoti „savanoriai“, nežinia iš kur gaunantys net šiuolaikiškų raketinių sistemų.

Jaunesnysis ketina stoti į aukštąją mokyklą: į nemokamas studijas, nes piningų mokslui nėra. Tačiau patenka į kitokį – stereotipų ir išankstinių nuomonių – apie karą ir kitokią gyvenimo tikrovę. Vaikiną palieka mylimoji. Finalas paženklintas šiurpia tragedija: žūsta ne Ukrainoje apkasus rausęs vienintelis šeimos maitintojas, o jaunėlis brolis, įsivėlęs į muštynes. Jis užkasamas toje pačioje juodžemio dėžėje.

Aštrios socialinės tematikos A.Marčenkos pastatymas „Opiumas“ teatro festivalyje „Belaja Veža“ Breste pripažintas geriausiu mažosios formos kūriniu. Baltarusijoje jis įvertintas ir kaip geriausias 2016 metų spektaklis apie karo Ukrainoje padarinius.

Spektaklio istorija atspindi dabartinę kūrėjų padėtį Baltarusijoje. Minske meno centro „Art Corporation“ gerbėjams teko surinkti daugiau negu 45 milijonų rublių „Opiumui“ – veikalui apie karą Ukrainoje ir gyvenimą rytų Baltarusijos mieste Rogačiove. Tiek pinigų pakako scenografijai ir kostiumams.

Žymos: theatrium

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vaida

2018-06-24   10:27

IP: 78.57.212.44

Puikus festivalis - antrus metus einu ir dėkoju organizatoriams, kad stengiasi miesto žiūrovus iš provincijos domino ištraukti. Žinoma, ne visi spektakliai vienodo lygio, bet vis tiek gera, kad tai vyksta mūsų mieste. Ačiū

Elfas-žiūrovui

2018-06-23   23:55

IP: 90.143.75.91

Ne teatras kaltas,o žiūrovo mentalitetas,reikia gailėtis pastorojo...

klaipedietis

2018-06-23   19:19

IP: 82.140.159.37

Kaip visada festivaliai-pinigeliu praplovimas,kicas ir briedas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Teatras

Šiandien, gegužės 21 d., prasideda trečiasis tarptautinis teatro festivalis TheATRIUM. 15 val....

Prasideda tarptautinis teatro  festivalis TheATRIUM nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdoje prasidėjo jubiliejinis, dešimtasis, tarptautinis profesionalus lėlių, objektų ir vizualiojo teatro...

Požiūrį į lėlių teatrą keičianti "Materia Magica" nuotrauka, foto

Gegužės 16–19 d. Klaipėdoje vyks tarptautinis profesionalus lėlių, objektų ir vizualiam teatrui...

Prasideda lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ nuotrauka, foto

Klaipėdos teatralai šiemet susižėrė pagrindinius "Auksinių scenos kryžių" apdovanojimus. Valstybiniame Šiaulių...

"Auksiniai scenos kryžiai" išaukštino Klaipėdos teatrą nuotrauka, foto

Abiturientė aidint paskutiniam skambučiui: "Mes lyg drugiai" nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiesčio abiturientams Laikrodžių muziejaus kiemelyje aidint paskutiniam skambučiui, abiturientai prabilo apie...

Rusnės estakada tyliai uždaryta nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vos prieš savaitę iškilmingai atidaryta Rusnės estakada, kuriai didelį dėmesį skyrė...

Gintarinį savaitgalį Baltijos auksas žibės net baseine nuotrauka, foto

Renginiai, Tradicinis Palangos renginys Gintarinis savaitgalis gegužės 25 ir 26 dienomis kurorto gyventojams...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 20 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...