2019 m. kovo 19 d. 11:39 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Tomo Mano festivalis pristatė titulinę knygą

Tomo Mano festivalis pristatė titulinę knygą nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Nidoje vykstančiame XVIII tarptautiniame Thomo Manno festivalyje „Šimtmečio vasara“ pristatyta titulinė renginio knyga – vokiečių meno istoriko Floriano Illieso mikroistorijų romanas „1913: šimtmečio vasara“, žadantis skaitymo malonumą visiems, kurie bodisi akademiniais istorijos veikalais, tačiau domisi praeities įvykiais bei asmenybėmis, mėgsta žurnalus apie garsenybes ir slapčia pasvajoja apie keliones laiko mašina.

Anot Thomo Manno kultūros centro direktorės Linos Motuzienės, festivalio pavadinimą ir temą įkvėpusios knygos vertimo į lietuvių kalbą pasirodymas bei pristatymas paties renginio metu – išskirtinis įvykis ligšiolinėje jo istorijoje. F. Illieso darbas, vadinamas 1913-ųjų biografija, Vokietijoje pasirodė vos prieš dvejus metus ir netrukus tapo bestseleriu.

Iš šmaikščių mikroistorijų sudarytoje įsimintinų metų mozaikoje, kurią lietuviškai išleido leidykla „Sofoklis“, figūruoja psichoanalizės patriarchas Sigmundas Freudas, mados kūrėja Gabrielle Chanel, rašytojas Thomas Mannas ir jo brolis satyrikas Heinrichas, būsimasis diktatorius, o anuomet – sėkme negalėjęs pasigirti tapytojas Adolfas Hitleris, daugybė žinomų Europos menininkų, literatų, filosofų.

Autorius F. Illiesas, studijavęs Bonoje bei Oksforde, plunksną miklinęs laikraštyje „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, įsteigęs bei redagavęs gyvenimo ir meno žurnalą „Monopol“, yra prisipažinęs, jog su gausia medžiaga jam tekę pakovoti. Meno istorikas net keturis kartus sėdosi rašyti knygos, kol atrado tinkamą būdą informacijai apdoroti ir pateikti skaitytojui patrauklia bei glausta forma – mikroistorijas galima skaityti iš eilės arba rinktis pagal interesų sritį.

Vokiečių autoriaus knyga jau pasirodė ir anglų, olandų, lenkų kalbomis. Anot leidinį į lietuvių kalbą išvertusios Kristinos Sprindžiūnaitės, „1913: šimtmečio vasarą“ ji pirmiausia ne perskaičiusi, o išgirdusi audioknygos formatu. „Mane sužavėjo tiek įvairus, panoraminis turinys, tiek skaitovo talentas. Tad ir versdama skyriau itin daug dėmesio teksto sklandumui ir skambesiui“, – pristatydama knygą, sakė K. Sprindžiūnaitė.

Anot vertėjos, knyga gali būti vadinama istorine, tačiau su būtinomis išlygomis – tai nėra akademinis veikalas, tampantis pagrindu enciklopedijų bei vadovėlių straipsniams. Dėl šios priežasties knyga, parašyta derinant populiarią laikraščių skelbimų, paskalų žurnalų bei detektyvinių istorijų stilistiką, formuoja neįprastą santykį su istorija bei jos traktavimu – itin patrauklų, verčiantį skaitytoją nuogąstauti matant, kad lengvai skaitoma turininga knyga tuoj baigsis.

„Rašyti apie laiką – iššūkis, ir jį autorius pasitinka bei įveikia kūrybiškai bei gyvai. Vengdamas determinizmo, nenurašydamas visko atsitiktinumams, F. Illiesas nepataikauja tiems, kurie knygoje tikisi rasti atsakymą, ar Pirmojo pasaulinio karo grėsmė buvo ne tik nuspėjama, bet ir išvengiama – juk šis klausimas siekia supaprastinti gyvenimą, – sakė knygos pristatyme dalyvavęs istorikas Nerijus Šepetys. – Jis sugeba rašyti apie tikrai buvusius žmones taip, kad klausimas, ar šitaip buvo iš tikrųjų, nebėra svarbiausias, kai takoskyra tarp tikro ir pramanyto nėra pagrindinis, ir man atrodo, kad šito Lietuvoje labai trūksta. Knygos, kurios mus sudomina laiku ir juo gyvenusiais žmonėmis, nėra daug, ypač – Lietuvoje.“

Pirmadienį festivalio žodžio programą tęs lenkų istorikas Maciej Górny, pranešime „Blaivi vasaros dvasia“ atkursiantis Europos nuotaikų geografiją Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, kitomis dienomis laukiama susitikimų su garsiu vokiečių kultūrologu Silvijumi Vietta, Hildesheimo (Vokietija) universiteto profesoriumi emeritu bei istoriku dr. Eligijumi Raila. Žodžio programos diskusijas papildys Goethe‘s instituo ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) Nidos meno kolonijos rezidentų rašytojų Nielso Mohlio, Corinnos Roche ir Paulinos Eglės Pukytės kūrybos Th. Manno ir Jeano Paulio Sartre‘o fiktyvaus susitikimo Nidoje tema skaitymai.

Liepos 12–19 d. įvairiose Nidos kurorto kultūros erdvėse vyksta klasikinės muzikos koncertai, pokalbiai, parodos ir kino vakarai, jungiami Th. Manno festivalio temos „Šimtmečio vasara“, skirtos Pirmojo pasaulinio karo pradžiai atminti. Šiuo renginiu pradedamas naujas festivalio penkerių metų teminis ciklas „Modernybės palikimas: 100 metų po Didžiojo karo“.

Žymos: thomas mannas, knyga

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kuria naują tradiciją. Artėjančios Tarptautinės teatro dienos proga...

„Publikos simpatiją“ išrinksite Jūs! nuotrauka, foto

Po įspūdingų gastrolių į Klaipėdą vėl atvyksta styginių kvartetas „Mettis“! Koncertas „Mettis...

„Mettis“ grįžta į Klaipėdą! nuotrauka, foto

Kovo pabaigoje Lietuvos teatralams bus teikiami prestižiniai apdovanojimai - "Auksiniai scenos kryžiai"....

Prestižiniam apdovanojimui - klaipėdiečių kandidatūros nuotrauka, foto

Nors oras ir žvarbokas, savaitgalis Klaipėdoje turėtų būti linksmas.

Į senamiestį kviečia mugė ir linksmi renginiai nuotrauka, foto

Lietuvos bankų pelnas pernai augo 40 proc. nuotrauka, foto

Ūkis, Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai praėjusiais metais uždirbo 357,9 mln. eurų grynojo neaudituoto pelno...

Jūros dovana nustebino ir gintaro rinkėjus nuotrauka, foto

Klaipėda, Praėjusį sekmadienį jūra buvo dosni - tie, kam pasisekė, galėjo prisirinkti ne...

Ieškote darbo? Laisvos vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Ūkis, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Vasarą JAV dirbęs studentas: per 3 mėnesius parsivežiau tiek, kiek Lietuvoje uždirbčiau per metus nuotrauka, foto

Užsienio ūkis, Kasmet pagal jaunimo darbo ir kelionių programas (angl. Work and Travel...

Ūkis, Paskelbta prieš 26 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 38 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 46 min.

Užsienio ūkis, Paskelbta prieš 54 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...