2019 m. kovo 23 d. 14:52 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Tarptautinei muzikos dienai – užburianti „Kutavičiaus oratorijų magija“

(1)

2018-09-25, 16:59

KKS informacija

Tarptautinei muzikos dienai – užburianti „Kutavičiaus oratorijų magija“ nuotrauka, foto

Bronius Kutavičius – neabejotinai vienas žymiausių lietuvių kompozitorių pasaulyje. Jo kūrybos įtaką ir susižavėjimą ja pripažįsta daugelis Lietuvos ir užsienio muzikos kūrėjų ir atlikėjų. Klaipėdos koncertų salė ir ypatinga atlikėjų komanda klaipėdiečiams dovanoja nepamirštamą šio kompozitoriaus kūrybos vakarą. Tarptautinę muzikos dieną, spalio 1-ąją, pirmadienį, 18.30 val. Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje publiką užburs B. Kutavičiaus oratorijų „Iš jotvingių akmens“ ir „Paskutinės pagonių apeigos“ magija.

Visus svarbiausius Lietuvos muzikos apdovanojimus pelnęs ir turtingą palikimą ateities kartoms paliksiantis kompozitorius Bronius Kutavičius nepraranda savo aktualumo ir šiandien. Jo kūriniai nuolat skamba pasaulio koncertų salėse, atsiranda vis naujų jo kūrybos gerbėjų, kuriuos stebina kūrėjo sumanymų originalumas. Būtent oratorijos geriausiai reprezentuoja šio kompozitoriaus kūrybos idėjines nuostatas ir stiliaus bruožus.

Kokia B. Kutavičiaus oratorijų fenomeno paslaptis? Ši muzika giliai įsiskverbia į sielą senovinių liaudies dainų išraiška, apeigos, ritualo galia, užburia savo neįprastu skambėjimu. „Tai, ką daro B. Kutavičius, nėra vien muzika – tai dalykai, kuriuos galima įjungti į gyvenimą. Mes, atlikėjai, nebūtume ištvėrę pusės metų, jeigu mūsų darbas būtų buvęs vien sausas partitūros realizavimas. Čia integruota kultūros visuma. Ši muzika keičia mūsų mąstymą, skatina tobulėti. Suvokti, kad darbo, įdėto į šios partitūros realizavimą, dėka prasmingai gyveni, nes tos pastangos kompensuoja vertybių ilgesį. Mums tai – kryptis, kaip reikia gyventi, gyvenimo ir bendravimo būdas. Ačiū Kutavičiui!” – taip kalbėjo kompozitorius Šarūnas Nakas, kurio vadovaujamam ansambliui B. Kutavičius sukūrė oratoriją „Iš jotvingių akmens“. Su dideliu pasisekimu ji buvo atlikta daugelyje pasaulio šalių.

Oratorija „Iš jotvingių akmens“ skirta vokaliniam ansambliui ir senoviniams liaudies instrumentams (akmenys, buteliai, skudučiai, lumzdelis, šiaudo birbynė, kanklės, smuikas, armonika). Ji prasideda mušant ritmą tikrais akmenimis – tarsi kviečiant jotvingių dvasios jėgą. Kūrinyje atsiskleidžia tautos kultūros augimas nuo elementarių jos pavidalų iki totalaus šedevro – liaudies dainos „Pūtė vėjas ąžuoluosnan“, kurioje tartum rasos laše spindi jos skaistus ir gyvybingas grožis.

B. Kutavičiaus oratorijos „Paskutinės pagonių apeigos“ partitūrą puošia rato formos penklinė ir kiti netipiški natų užrašymo ženklai. Ji sukurta Sigito Gedos tekstu sopranui, vaikų chorui, vargonams ir ragams. Kūrinyje labai svarbus yra akustinis erdvės aspektas. Choro atliekama muzika apsupa klausytojus, o solistė, būdama tarp publikos, dainuoja gyvatės užkeikimą. Kūrinyje atskleidžiama ikikrikščioniškoji tautos pasaulėjauta, o vargonų garsai ženklina naujos – krikščioniškos kultūros atėjimą.

Simboliška, kad festivalio „Permainų muzika“ projektas „Kutavičiaus oratorijų magija“ įtraukė ir suvienijo įvairaus amžiaus atlikėjus, susijusius su Klaipėda. Prasminga tai, kad iškilaus kompozitoriaus oratorijas atliks jaunimas – entuziastingai ir atsakingai jas ruošia Klaipėdos Vydūno gimnazijos 11 klasės moksleiviai ir mišraus choro grupė (vadovė Ingrida Bertulienė), Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos mišrus choras ir pučiamųjų instrumentų ansamblis (vadovai Jolanta Vyšniauskienė, Zenonas Šimkus). Oratoriją „Iš jotvingių akmens“ režisuoja Vida Narvaišytė, o „Paskutinių pagonių apeigų“ ritualą kuria režisierė Evelina Šimelionė. Pastarojo kūrinio solinę partiją dainuos Agnė Stančikaitė (sopranas), vargonais gros Živilė Čapienė, o visam būriui atlikėjų diriguos Egidijus Kaveckas. Visi šie trys profesionalūs muzikai yra baigę Klaipėdos S. Šimkaus konservatoriją, kuri koncerto išvakarėse, rugsėjo 30 dieną, mini savo 95-ąjį gimtadienį.

Pajauskite Broniaus Kutavičiaus oratorijų magiją Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje! Beje, renginys nemokamas!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

AK

2018-10-01   21:56

IP: 195.14.178.129

Pasaulinio lygio muzikavimas. Papuoštų ir kokią kilnią Paryžiaus erdvę. Didelis ačiū už patirtas ypatingas gyvenimo akimirkas.

Visgi, skauda širdį, kad vaikai privalėjo basomis išbūti ant šaltų akmens grindų. Ši auka nebuvo tokia jau būtina, kiek dabar tikėtinos ligos. Bent jau vertėjo nusimeistrauti kokius vienkartinius dvigubo kartono pado sandalus, ar pan.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kuria naują tradiciją. Artėjančios Tarptautinės teatro dienos proga...

„Publikos simpatiją“ išrinksite Jūs! nuotrauka, foto

Po įspūdingų gastrolių į Klaipėdą vėl atvyksta styginių kvartetas „Mettis“! Koncertas „Mettis...

„Mettis“ grįžta į Klaipėdą! nuotrauka, foto

Kovo pabaigoje Lietuvos teatralams bus teikiami prestižiniai apdovanojimai - "Auksiniai scenos kryžiai"....

Prestižiniam apdovanojimui - klaipėdiečių kandidatūros nuotrauka, foto

Nors oras ir žvarbokas, savaitgalis Klaipėdoje turėtų būti linksmas.

Į senamiestį kviečia mugė ir linksmi renginiai nuotrauka, foto

Klaipėdoje - kandidatų į prezidentus debatai nuotrauka, foto

Lietuva, Kovo 23 d., 16 val. LCC tarptautinis universitetas drauge su Klaipėdos savivaldybe...

Šašlykų sezono pradžiai nuotrauka, foto

Nuomonės, "Vakarų ekspreso" skaitytojai jau pradėjo informuoti, kas, kaip ir kur praleido savaitgalius...

Po įsilaužimo į "Facebook" neteko pinigų nuotrauka, foto

IT, Po įsilaužimo į "Facebook" paskyrą prasidėjusi painiava klaipėdietę Samantą (vardas pakeistas, redakcijai...

Pusę karjeros atidavusi Klaipėdai nuotrauka, foto

Sportas, Kai Andra Gabalytė žengė pirmuosius žingsnius krepšinyje, didžioji dalis tiek jos...

Lietuva, Paskelbta prieš 49 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 51 min.

IT, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...