2019 m. gegužės 21 d. 17:31 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Šventinėje Sausio 15-osios eisenoje laukiami visi jaunieji klaipėdiškiai

(3)

2019-01-11, 16:16

Juozapas Bernotas-Pakeris

Šventinėje Sausio 15-osios eisenoje laukiami visi jaunieji klaipėdiškiai nuotrauka, foto

Prieš 96-erius metus per žvarbias žiemos pūgas Klaipėdos krašto sukilėliai savo krauju ir iškilminga dvasia iškovojo prancūzų administruojamą regioną Lietuvos Respublikai. 1923 m. sausio 15-ąją narsių karžygių: Jono Budrio Polovinsko ir Mykolo Kalmanto dėka sukilėliams pavyko išvengti didesnės konfrontacijos su priešininkais.

Šio sukilimo prasmei pagrįsti turbūt užtenka vieno pavadinimo - Mažoji Lietuva. Jei ne šis sukilimas, tai vargu ar šis kraštas priklausytų Lietuvai, nežinia ar turėtume dabar patį seniausią miestą Lietuvoje - Klaipėdą. Tai vienas svarbiasių įvykių, kuris turėjo didžiulę įtaką Lietuvos istorinei, geopolitinei ir ekonominei raidai.

1918 metų Lietuvos nespriklausomybės akto pasirašymo metu (lapkričio 30 d.), Mažosios Lietuvos veikėjai, nusipelnę mažlietuvių visuomenei, pasirašė dar vieną svarbų valstybinį dokumentą - Tilžės aktą. Šio akto signatarai pasisakė už Mažosios Lietuvos prisijungimą prie naujai atkurtos Lietuvos valstybės. Taip buvo padėtas pirmas žingsnis Didžiosios ir Mažosios Lietuvos suvienijimo link.

Svarbu nepamiršti, kad Tilžės akto faktinis ir negalutinis tęstinumas buvo Klaipėdos sukilimas. Todėl buvo surengtas ginkluotas judėjimas Klaipėdos krašte, kuris pasižymėjo lankstumu ir mobilumu, nes Lietuvai buvo svarbu išsaugoti reputaciją pasaulio akyse ir užsitikrinti paramą iš pasaulinių valstybių. Tai buvo didžiulė diplomatinė, karinė ir kultūrinė pergalė, kurios dėka Klaipėdos kraštas 1923 m. sausio 20 d. buvo pripažintas Lietuvos dalimi.

Didžiuokimės, kad Klaipėdos kraštas tapęs kultūrine ir ekonomine Lietuvos valstybės dalimi, sustiprina pačios šalies įvaizdį. Tik tikra prekybinė šalis gali turėti strategiškai patogų uostą. Norėčiau paneigti, kad Klaipėdos kraštas teisėtai atiteko Lietuvai SSRS dėka, anaiptol to išvis nebuvo. Klaipėdos kraštas tapo teisėta Lietuvos dalimi, kai 1918 lapkričio 30 d. aktas, 1923 m. sausio 15 d. sukilimas ir 1924 m. gegužės 8 d. konvencija buvo šie teisėti Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos Respublikos įvykiai.

Ši istorinė diena negali būti nepaminėta visų jaunų klaipėdiečių tarpe. Todėl, suprasdamas šių istorinių įvykių prasmę, kviečiu visus į Sausio 15-osios šventinę eiseną su deglais -,, Sausio 15 - osios garbė - Jaunimo maršas“. Po įspūdingo žygio bus sakomos visuomenės organizacijų atstovų kalbos: Benas Volodzka (Mažosios Lietuvos reikalų taryba), Juozapas Bernotas-Pakeris (Klaipėdos forumas), Dovilas Petkus (Pro Patria), Dionyzas Varkalis (Lietuvos Piliečių Sąjunga) prie paminklo ,,Už laisvę žuvusiems".

Pagerbkime Tautos herojus kartu!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-01-14   10:02

IP: 83.171.17.118

Tamsta Klaipėdietį, jūs kritikuojat, tačiau vienintelis jūsų argumentas - ,,totalus nusišnekėjimas". Nei sugebate pagrįsti savo nuomonę, nei duoti tvirtų ir svarių argumentų. Tiesiog ,,pašlėmėkiškai" klijuojate nusišnekėjimo etiketę. Jei nesutinkate su išreikštomis mintimis, tai ir malonėkite pateikti pagrindus kodėl, nes antraip jūsų straipsnis tik kursto supriešinimą ir neapykantą.

Klaipėdietis

2019-01-13   19:23

IP: 78.57.230.126

Istorinių įvykių vertinimas - sukilėliai, sukilimas, kažkoks Tilžės aktas ir pan. - totalus nusišnekėjimas. Varyk taip toliau, Lietuvoje daug pasieksi

Klpedietis

2019-01-12   10:10

IP: 185.11.26.161

Puiki ideja. Visi dalyvaukime!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja jau ketvirtus metus iš eilės, didžiulį dėmesį...

"Vaikų turgelis 2019" kviečia apsilankyti nuotrauka, foto

Gegužės vidurys Klaipėdoje tradiciškai gausus renginių. Ne išimtis ir šis savaitgalis.

Savaitgalį Klaipėdoje - renginių gausa nuotrauka, foto

Rytoj 10-15.30 val. Klaipėdos piliavietės Šiaurinės kurtinos konferencijų salėje vyksta konferencija "Laisvės...

Žygiui per Atlantą - 30 metų nuotrauka, foto

Šį savaitgalį, gegužės 17-19 dienomis, Palangoje trečią kartą skambės tarptautinis pučiamųjų muzikos...

Į "Amber Wind" festivalį atvyksta Europos čempionai nuotrauka, foto

Visuomenininkų sodinamų pušelių nepriima Klaipėdos žemė? nuotrauka, foto

Klaipėda, Trejus metus Klaipėdą buvo apėmusi pušų sodinimo manija. Šiemet pavasarį jomis apsodinti...

"Vaikų turgelis 2019" kviečia apsilankyti nuotrauka, foto

Renginiai, VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja jau ketvirtus metus iš eilės, didžiulį dėmesį...

Mokesčių inspekcija ragino mažinti šešėlį nuotrauka, foto

Euras, Šią savaitę visoje Lietuvoje vyksta kasmetinė akcija "Šioje šalyje nėra vietos šešėliui"....

Policija prašo pagalbos. Dingo keturiolikmetė nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-20, apie 6:40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim....

Renginiai, Paskelbta prieš 54 min.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...