2017 m. spalio 19 d. 15:39 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Paminėtos 150-tosios Konstantino Balmonto metinės

(2)

2017-08-11, 23:22

Laura Alseikaitė

Paminėtos 150-tosios Konstantino Balmonto metinės nuotrauka, foto

Rimantas Vaitkevičius.

© Lauros Alseikaitės nuotr.

Penktadienio popietę I. Simonaitytės bibliotekoje vykęs renginys „Tyrojo grožio liturgija. Литургия красоты“ kvietė svečius paminėti Konstantino Balmonto 150-ąsias gimimo metines.

Konstantinas Balmontas (1867 – 1942) – poetas simbolistas, rašęs rusų kalba ir vienas pirmųjų vertęs į ją lietuvių autorių tekstus, taip XX a. pradžioje supažindindamas pasaulio rusakalbę auditoriją su moderniąja lietuvių poezija, tautosaka, istorija.

Kultūros istorikas, muziejininkas Vladas Turčinavičius atskleidė, jog ypatingas poeto dėmesys padėjo Lietuvai sunkiu laikotarpiu: „1928 metais K. Balmonto atviras laiškas, kuriame jis pasisakė už Vilniaus gražinimą Lietuvai, buvo plačiai spausdinamas to meto Europos spaudoje. Savo kreipimąsi jis nusiuntė Tautų lygai Ženevoje, ragino Europos rašytojų bendriją solidarizuotis su Lietuva gražinant jai Vilnių“. Taip pat paskutinė jo poezijos knyga „Šiaurės pašvaistė“ tapo svarbiu poetiniu skambesiu atsikūrusiai Lietuvai.

V. Turčinavičius pasakojo, kaip kūrybinis bendradarbiavimas su garsiausiais lietuvių rašytojais J. Baltrušaičiu, O. Milašiumi, L. Gira, B. Sruoga, V. Krėve sąlygojo rusų poeto domėjimąsi Lietuva, jos mitologija, tautosaka ir geografine padėtimi. Iš V. Krėvės ir L. Giros kūrinių poetas išmoko lietuvių kalbos. K. Balmonto didelis žavėjimasis lietuvių poetų kūryba buvo apvainikuotas eilėraščiu „Varnas“, dedikuotu V. Krėvei.

Vakaro kulminacija tapo poezijos ir muzikos monospektaklis „Tyrojo grožio liturgija. Литургия красоты“, kurį svečiams pristatė aktorius ir režisierius Rimantas Vaitkevičius. Skambėjo ištraukos iš poeto garsiausių kūrinių, pagal juos kompozitorių kurta muzika bei fragmentai iš K. Balmonto užrašų knygelių.

K. Balmonto stebėtinas domėjimasis Lietuva, lietuvių kalbos išmokimas bei lietuviškas pavardės skambesys užminė mįslę.

„Žvelgdamas į jo ankstyvą susidomėjimą lietuvių kultūra, dar nesant glaudaus bendravimo su lietuvių rašytojais, noriu tikėti, kad jį šaukė protėvių lietuvių baltiška dvasia“, – spėliojo V. Turčinavičius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-09-12   17:18

IP: 88.119.145.3

Skiriu "aha", kuris savo neišsilavinimą čia demonstruoja.
Poetas 1928m. kovo 20d. laiške L.Girai rašo: „... aš su užsidegimu skaitau dieviško spindesio Jūsų nuostabiosios Tėvynės „Dainas“, kuri mano širdį seniai traukia“, o post skriptum klausia: „Ar yra Lietuvoje kas nors pavarde Balmont arba Balmut, kaip vadino mano prosenelį iš Chersono gubernijos?“ Toliau Balmontas rašo: „Pagal šeimos padavimą, poeto prosenelis vardu Jan Balmutis (Ivan Balmut) buvo imperatorės Jekaterinos II kavalerijos leib-gvardijos pulko seržantas, persikėlęs į Chersonščiną iš Lietuvos (Kurliandijos)“. Štai vėl mes skaitome 1929m. vasario 4 d. laiške L.Girai: „Visa atmenanti lietuviško kraujo srovė – mano prosenelis, Ivanas Balmutas, kaip rodo mano rankose esantys šeimos dokumentai, Rusijos pilietybę priėmė 18-ame amžiuje, išvažiavęs iš lietuviškosios Prūsijos, iš tos Lietuvos dalies, kur atrodo, Amžinąją Ugnį garbino labiausiai. Ar ne todėl aš parašiau savo „Himną Ugniai“, - mano mylima poema!” Manau, belieka pasidomėti buvusios Prūsijos archyvuose ir surasti Balmonto (Balmutis) giminės medį. Kaip žinome jis buvo bajorų kilmės, jo motina buvo katalikų tikėjimo.

aha

2017-08-12   01:13

IP: 37.58.58.206

toliau bus Ruzveltas - lietuviškas pavardės skambėsys, o sakykim Trabantas - lietuviškas auto klasikos skambėsys.. :) be to, Koltas- lietuviškas revolverio skambėsys, Voltas - lietuviškas mokslininko skambėsys, na vienu žodžiu, viskas su jumis aišku..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Inovacijų ir kultūros dermė taps pagrindiniu vyksiančio renginio „Pilies hakatonas“ akcentu. Lapkričio...

„Pilies hakatonas“: inovatyvios idėjos Klaipėdos piliavietei nuotrauka, foto

Rudens vėjai bei lietus neužgesino vilties liepsnos.

Šeštadienį Klaipėdoje - „Vilties laipiojimas“ nuotrauka, foto

Šiais metais grupė „Pikaso“ švenčia solidų 18 metų gimtadienį. Nors grupėje per...

Klaipėdoje gimusi „Pikaso“ švenčia pilnametystę nuotrauka, foto

Spalio 16-22 d. Klaipėdoje jau vienuoliktą kartą vyks tradicinės „Vaikų kultūros dienos...

Vaikų kultūros dienos 2017: „Į kultūros erdves per pažinimą“ nuotrauka, foto

Pėsčiųjų perėjoje taksi partrenkė moterį nuotrauka, foto

Kriminalai, Ketvirtadienio popietę Klaipėdoje, H. Manto gatvėje, pėsčiųjų perėjoje ties M. Mažvydo alėja...

Uoste nuvirto kranas nuotrauka, foto

Jūra, Ketvirtadienį apie 11.20 val. pietinėje uosto dalyje 149-oje krantinėje bandydamas iš vandens...

Pagimdytus naujagimius užkasė šiltnamyje nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Arūnas Saunorius Klaipėdos...

Nuspręsta: buvęs policijos pastatas - menininkams nuotrauka, foto

Klaipėda, Miesto taryba pasiryžusi buvusį policijos komisariatą Jūros g. perimti iš Turto banko...

Kriminalai, Paskelbta prieš 55 min.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...