2018 m. kovo 18 d. 00:19 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Paminėtos 150-tosios Konstantino Balmonto metinės

(2)

2017-08-11, 23:22

Laura Alseikaitė

Paminėtos 150-tosios Konstantino Balmonto metinės nuotrauka, foto

Rimantas Vaitkevičius.

© Lauros Alseikaitės nuotr.

Penktadienio popietę I. Simonaitytės bibliotekoje vykęs renginys „Tyrojo grožio liturgija. Литургия красоты“ kvietė svečius paminėti Konstantino Balmonto 150-ąsias gimimo metines.

Konstantinas Balmontas (1867 – 1942) – poetas simbolistas, rašęs rusų kalba ir vienas pirmųjų vertęs į ją lietuvių autorių tekstus, taip XX a. pradžioje supažindindamas pasaulio rusakalbę auditoriją su moderniąja lietuvių poezija, tautosaka, istorija.

Kultūros istorikas, muziejininkas Vladas Turčinavičius atskleidė, jog ypatingas poeto dėmesys padėjo Lietuvai sunkiu laikotarpiu: „1928 metais K. Balmonto atviras laiškas, kuriame jis pasisakė už Vilniaus gražinimą Lietuvai, buvo plačiai spausdinamas to meto Europos spaudoje. Savo kreipimąsi jis nusiuntė Tautų lygai Ženevoje, ragino Europos rašytojų bendriją solidarizuotis su Lietuva gražinant jai Vilnių“. Taip pat paskutinė jo poezijos knyga „Šiaurės pašvaistė“ tapo svarbiu poetiniu skambesiu atsikūrusiai Lietuvai.

V. Turčinavičius pasakojo, kaip kūrybinis bendradarbiavimas su garsiausiais lietuvių rašytojais J. Baltrušaičiu, O. Milašiumi, L. Gira, B. Sruoga, V. Krėve sąlygojo rusų poeto domėjimąsi Lietuva, jos mitologija, tautosaka ir geografine padėtimi. Iš V. Krėvės ir L. Giros kūrinių poetas išmoko lietuvių kalbos. K. Balmonto didelis žavėjimasis lietuvių poetų kūryba buvo apvainikuotas eilėraščiu „Varnas“, dedikuotu V. Krėvei.

Vakaro kulminacija tapo poezijos ir muzikos monospektaklis „Tyrojo grožio liturgija. Литургия красоты“, kurį svečiams pristatė aktorius ir režisierius Rimantas Vaitkevičius. Skambėjo ištraukos iš poeto garsiausių kūrinių, pagal juos kompozitorių kurta muzika bei fragmentai iš K. Balmonto užrašų knygelių.

K. Balmonto stebėtinas domėjimasis Lietuva, lietuvių kalbos išmokimas bei lietuviškas pavardės skambesys užminė mįslę.

„Žvelgdamas į jo ankstyvą susidomėjimą lietuvių kultūra, dar nesant glaudaus bendravimo su lietuvių rašytojais, noriu tikėti, kad jį šaukė protėvių lietuvių baltiška dvasia“, – spėliojo V. Turčinavičius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-09-12   17:18

IP: 88.119.145.3

Skiriu "aha", kuris savo neišsilavinimą čia demonstruoja.
Poetas 1928m. kovo 20d. laiške L.Girai rašo: „... aš su užsidegimu skaitau dieviško spindesio Jūsų nuostabiosios Tėvynės „Dainas“, kuri mano širdį seniai traukia“, o post skriptum klausia: „Ar yra Lietuvoje kas nors pavarde Balmont arba Balmut, kaip vadino mano prosenelį iš Chersono gubernijos?“ Toliau Balmontas rašo: „Pagal šeimos padavimą, poeto prosenelis vardu Jan Balmutis (Ivan Balmut) buvo imperatorės Jekaterinos II kavalerijos leib-gvardijos pulko seržantas, persikėlęs į Chersonščiną iš Lietuvos (Kurliandijos)“. Štai vėl mes skaitome 1929m. vasario 4 d. laiške L.Girai: „Visa atmenanti lietuviško kraujo srovė – mano prosenelis, Ivanas Balmutas, kaip rodo mano rankose esantys šeimos dokumentai, Rusijos pilietybę priėmė 18-ame amžiuje, išvažiavęs iš lietuviškosios Prūsijos, iš tos Lietuvos dalies, kur atrodo, Amžinąją Ugnį garbino labiausiai. Ar ne todėl aš parašiau savo „Himną Ugniai“, - mano mylima poema!” Manau, belieka pasidomėti buvusios Prūsijos archyvuose ir surasti Balmonto (Balmutis) giminės medį. Kaip žinome jis buvo bajorų kilmės, jo motina buvo katalikų tikėjimo.

aha

2017-08-12   01:13

IP: 37.58.58.206

toliau bus Ruzveltas - lietuviškas pavardės skambėsys, o sakykim Trabantas - lietuviškas auto klasikos skambėsys.. :) be to, Koltas- lietuviškas revolverio skambėsys, Voltas - lietuviškas mokslininko skambėsys, na vienu žodžiu, viskas su jumis aišku..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Pasitinkant valstybės atkūrimo šimtmetį 2018-ųjų pradžioje ...

„Kiek kartų gali atgimti tauta?“ nuotrauka, foto

Daugelyje Lietuvos miestų Kaziuko mugė jau sušurmuliavo, tad jei nesudalyvavote – šeštadienį,...

Neringa kviečia į Kaziuko kiemo šventę nuotrauka, foto

Ankstyvas pavasaris kasmet visoje Lietuvoje tampa kino švente, tačiau uostamiestis jau šeštą...

Teatro pavasaris Klaipėdoje nuotrauka, foto

Kovo 18-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

„Koralas“ žengė tvirtą žingsnį bronzos medalių link nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos salės futbolo pirmenybėse šeštadienį prasidėjo priešpaskutinio turo kovos. Bene didžiausią susidomėjimą...

Kelyje į Rusnę vanduo pakilo iki 72 cm nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Toliau kyla vandens lygis krašto kelio Šilutė-Rusnė apsemtame ruože. Apsemto ruožo...

Pralaimėjo pirmąsias ketvirtfinalio rungtynes nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai pralaimėjo pirmąsias Baltijos rankinio lygos ketvirtfinalio rungtynes, tačiau viltis...

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...