2018 m. sausio 20 d. 17:27 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

"Naktigonėse 2016" – vakaras "Tarmiškai"

"Naktigonėse 2016" – vakaras "Tarmiškai" nuotrauka, foto

Povilas Girdenis.

© VAT nuotr.

Devintą kartą VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ rengiamos poezijos ir muzikos šventės „Naktigonės 2016“ programoje šį penktadienį, rugpjūčio 19 d., – ypatingas autorinių dainų vakaras „Tarmiškai“, kuriame dalyvaus du saviti kūrėjai, atlikėjai Algirdas Svidinskas (aukštaitiškai) ir Povilas Girdenis (žemaitiškai).

Nuo 20 val. kavinėje „Pauzė“, įsikūrusioje Ievos Simonaitytės bibliotekos kieme, skambės bardo Algirdo Svidinsko ir Mildos Krasauskienės tekstais – rytų aukštaičių uteniškių patarmės zarasiškių šnekta atliekamos dainos. Algirdas sako, kad nėra nei poetas, nei bardas netgi nei folkloristas, o tik žmogus: „Mes gimstame tik žmonėmis ir tik vėliau apaugame kitais vardais ir kartais tampame savo papildomų vardų įkaitais. To nenoriu ir stengiuosi išvengti. Šiuo atveju aš jums kalbėsiu apie save ir tai, kas man svarbu. Kalbėsiu muzikine kalba, savo jausmais, dalinsiuosi jais. Kūryba tarmiškai man svarbi nuo vaikystės, kada klasiokų akivaizdoje mokytojos buvau pajuoktas už prasprūdusią tarmę. Neatsisakiau to „pomėgio“ ir brandžiame amžiuje, ir pasitaikius progai su kolega Algiu Naručiu inicijavau daugelio jūsų pastebėtus Tarmių metus, su kitais savo kolegomis organizuojame ir respublikinius tarmiškos kūrybos konkursus.“

Algirdas Svidinskas. VAT nuotr.

Antroje „Naktigonių 2016“ vakaro „Tarmiškai“ dalyje skambės Povilo Girdenio dainos Šiaurės žemaičių dar vadinamų Dounininkais (pagal tai, kaip jie sako žodį „duona“) tarme. Apie priežastis, kurios paskatino kurti ir dainuoti tarmiškai, dainų autorius ir atlikėjas kalba taip: „Kurti žemaitiškas dainas pradėjau, nes darėsi skaudu, kad žemaičių tarmė, kuria kalbu nuo gimimo, kuria kalbėjo ir kalba man artimiausi ir brangiausi žmonės, masinėje kultūroje tampa pajuokos objektu. Žemaitiškai – vadinasi, „galima juoktis“. Noriu parodyti, kad žemaitiškai galima dainuoti ne vien apykvailes „dainuškas“, kurias girdėdami žiūrovai leips juokais, net nebandydami per daug gilintis į žodžius. Noriu įrodyti, kad žemaitiškos dainos gali būti tokios, kokios yra dainuojamos viso pasaulio kalbomis: vienos lyriškos, kitos ritmiškos, o trečios – linksmos ir juokingos. Bet ne dėl to, kad jos žemaitiškos. Noriu, kad žemaitiška poezija, kurią perskaityti kartais nėra lengva net ir patiems žemaičiams, būtų išgirsta“. Vienuolika metų kūręs žemaitiškas dainas savo Tėvo – kalbininko, profesoriaus Alekso Girdenio, poetų Stasio Anglickio, Stasio Jonausko, satyriko Algirdo Kazragio eilėmis, „Naktigonėse“ Povilas pirmą kartą atliks žemaitišką dainą, kuriai ir muziką, ir žodžius sukūrė pats!

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė. Apie „Naktigonių“ renginius informuoja dienraštis „Vakarų ekspresas“ ir radijo stotis „Extra FM“. Įėjimas – 1 euras. Maloniai kviečiame.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Penktadienį vakarop Klaipėdoje prasidėjo Sausio 13-ajai – Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai....

„Atminimo laužai" - ne gedulas, o viltis nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šio sezono hitas – kultinis miuziklas „Čikaga“ –...

Miuziklas „Čikaga“ grįžo į Klaipėdą nuotrauka, foto

Šeštadienį Klaipėdos „Švyturio“ arenoje startavo Marijono Mikutavičiaus Show „Padavimai apie žmones ir...

Galingas “Marijono Show”  suvienijo Klaipėdą nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvos verslo kolegija visus klaipėdiečius ir miesto svečius kviečia į šventines-labdaros...

Sekmadienį - šventinės bėgimo varžybos nuotrauka, foto

25 kilometrus įveikė ir vaikai, ir senoliai nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar 22 val. beveik trys tūkstančiai žmonių pėsčiomis pajudėjo iš Palangos į...

Klaipėdoje – „Dragūno“ revanšas už pralaimėjimą Estijoje nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį savoje aikštelėje nugalėjo Baltijos rankinio lygos varžovus iš...

Kino ekrane atgims Taravos Anikės istorija nuotrauka, foto

Klaipėda, Kukli mergaitė, žiūrinti į gėlę delne ir puošianti Klaipėdos Teatro aikštę, netrukus...

Džiugas Slavinskas su „Neptūnu“ pasirašė dviejų metų sutartį nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ į savo krepšinio sistemą pasikvietė 19-metį 202 cm ūgio klaipėdietį...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...