2018 m. balandžio 24 d. 17:32 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

„Baltijos laisvė“ – koncertas nepriklausomybės jubiliejui

2018-01-12, 11:55

KKS informacija Parengė Loreta Narvilaitė

„Baltijos laisvė“ –  koncertas nepriklausomybės jubiliejui nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Nepaimsi nepakelsi neparodysi

Nepavalgydinsi jos ir nepagirdysi

Ne valiavimuos ne šūkiuose ne odėse

Mūs atodūsiuos ji matosi ir girdisi

Justinas Marcinkevičius, „Laisvė“

Lietuva, Latvija ir Estija – tarsi trys bendraamžės seserys, prieš šimtą metų atvertusios naują – laisvės puslapį savo valstybių istorijos knygose. Jas vienija ne tik Baltijos jūra, Baltijos kelias ar dainų šventės, UNESCO pripažintos Pasaulinio žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru. Jų vienybę liudija ir glaudus koncertinių institucijų bei menininkų bendradarbiavimas.

Sausio 25 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą vyksiančiu renginiu „Baltijos laisvė“ paminėsime Baltijos valstybių nepriklausomybės 100-metį. Šią unikalią baltiškąją programą rengia Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergėj Krylov) ir Estijos nacionalinis vyrų choras.  Pastarojo kolektyvo vadovas Mikk Üleoja ir diriguos koncerte. Solo partijas dainuos Ka Bo Chan (kontratenoras, Honkongas), Valter Soosalu (tenoras, Estija) bei Ott Indermitte (baritonas, Estija).

Programoje „Baltijos laisvė“ skambės trijų Baltijos šalių kompozitorių kūriniai. Didžiausia koncerto intriga – šių metų Lietuvos nacionalinės premijos laureatės kompozitorės Justės Janulytės naujo kūrinio „Here at the quiet limit…“ / „Čia, ties tylia riba...“ vyrų chorui ir styginių orkestrui premjera. Pasak autorės, „iš lordo Alfredo Tennysono poemos „Titonas“ atėjusi frazė tapo ne tik kūrinio pavadinimu, bet ir pretekstu muzikinėmis metaforomis reflektuoti ribos fenomeną. Kaip apčiuopti ribą tarp žemės ir dangaus, jei viena yra dar žemė, o kita – jau dangus?! Styginiai ir balsai šiame kūrinyje suvokiami kaip du priešingi elementai: orkestrui leidžiantis ir traukiantis, choras kyla bei plečiasi, kol jų trajektorijos susijungia, erdvės bei laiko dimensijos susilieja ir ribos išnyksta.“

Italijoje gyvenančios ir dažnai į Lietuvą grįžtančios J. Janulytės kūriniai skamba visame pasaulyje. jų premjeros visada intriguoja. Klaipėdos koncertų salės repertuarą taip pat nuolat turtina jos kūriniai – šiemet čia bus atlikti dar du Justės „baltosios chromatinės muzikos“ opusai.


Pasak muzikologės Jūratės Katinaitės, „kartais atrodo, kad Justės kūriniai išvis neturi pradžios ir pabaigos, kad ten už horizonto muzika keliauja toliau, persmelkia jau kažką kita...“

„Baltijos laisvė“ publikai dar pristatys dviejų žymiausių Latvijos ir Estijos kūrėjų opusus. Programą pradės Peterio Vasko „Musica Appassionata“ styginių orkestrui. Įdomu tai, kad P. Vaskas studijavo kontraboso specialybę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dirbo Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre, todėl gerai kalba lietuviškai. „Lietuvai esu labai dėkingas“, – tvirtina kompozitorius, nes jam – Baptistų pastoriaus sūnui – buvo uždrausta gimtinėje siekti aukštojo mokslo.

Šiuo metu latviai didžiuojasi, turėdami pasaulinio pripažinimo sulaukusį kūrėją. Kartu su estu Arvo Pärtu Vakaruose jiedu vadinami Baltijos muzikos ambasadoriais. Prieš keletą metų P. Vaskas buvo atvykęs į festivalį „Permainų muzika, kur jo kūrinį griežė Klaipėdos kamerinis orkestras.

Koncerto pabaigoje išgirsime Erkki-Sven Tüüro „Klausimus“ kontratenorui, tenorui, baritonui, chorui ir styginių orkestrui. Estijai atkūrus nepriklausomybę šio autoriaus kūriniai tapo žinomi Vakaruose ir atliekami garsių kolektyvų. Jie yra skambėję ir Klaipėdoje.

Klaipėdos koncertų salė bus pirmoji „Baltijos laisvės“ stotelė, po kurios projektas keliaus į Kauną, Vilnių ir Taliną. Maloniai kviečiame tą vakarą joje sustoti ir Jus!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Gražiausios pavasario šventės – Šv. Velykų išvakarėse, unikalią Aidos Raimondos Pečeliūnienės parodą...

Išskirtinę lėlių parodą papildys Velykų ryto scena nuotrauka, foto

Renginys, Klaipėdos skulptūrų parke, vyks balandžio 7 d. (šeštadienį) 12 val.

Skulptūrų parke - tradicinė „Vynerio arbatėlė“ nuotrauka, foto

Klaipėdoje atidaryta Klaudijaus Driskiaus fotografijų paroda „Laisvųjų testamentai”.

"Laisvųjų testamentai" - laisviems žmonėms nuotrauka, foto

Antradienio vakarą uostamiestyje paminėta Tarptautinė teatro diena. Klaipėdos dramos teatre (KDT) vykusios...

Teatro dieną - dėmesys scenos veteranams nuotrauka, foto

"Neptūnui-Akvaservis" - Klaipėdos valdžios padėka nuotrauka, foto

Sportas, Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionai Klaipėdos "Neptūno-Akvaservis" krepšininkai sulaukė miesto padėkos -...

Prie vairo - šimtametis: lauk nelaimės? nuotrauka, foto

Automobiliai, Visuomenė į senukus, sėdinčius prie automobilio vairo, žvelgia skeptiškai, baiminasi dėl jų...

Nutrauktas tyrimas dėl vyro pūvančiu veidu nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūroje vakar buvo priimtas nutarimas nutraukti šių...

„Facebook“ grupėse - prekyba „žole“ ir „stuff“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Lietuvos kriminalinės policijos biuras skelbia atlikęs tyrimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar...

Sportas, Paskelbta prieš 49 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...