2018 m. sausio 20 d. 05:34 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

„Baltijos laisvė“ – koncertas nepriklausomybės jubiliejui

2018-01-12, 11:55

KKS informacija Parengė Loreta Narvilaitė

„Baltijos laisvė“ –  koncertas nepriklausomybės jubiliejui nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Nepaimsi nepakelsi neparodysi

Nepavalgydinsi jos ir nepagirdysi

Ne valiavimuos ne šūkiuose ne odėse

Mūs atodūsiuos ji matosi ir girdisi

Justinas Marcinkevičius, „Laisvė“

Lietuva, Latvija ir Estija – tarsi trys bendraamžės seserys, prieš šimtą metų atvertusios naują – laisvės puslapį savo valstybių istorijos knygose. Jas vienija ne tik Baltijos jūra, Baltijos kelias ar dainų šventės, UNESCO pripažintos Pasaulinio žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru. Jų vienybę liudija ir glaudus koncertinių institucijų bei menininkų bendradarbiavimas.

Sausio 25 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą vyksiančiu renginiu „Baltijos laisvė“ paminėsime Baltijos valstybių nepriklausomybės 100-metį. Šią unikalią baltiškąją programą rengia Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergėj Krylov) ir Estijos nacionalinis vyrų choras.  Pastarojo kolektyvo vadovas Mikk Üleoja ir diriguos koncerte. Solo partijas dainuos Ka Bo Chan (kontratenoras, Honkongas), Valter Soosalu (tenoras, Estija) bei Ott Indermitte (baritonas, Estija).

Programoje „Baltijos laisvė“ skambės trijų Baltijos šalių kompozitorių kūriniai. Didžiausia koncerto intriga – šių metų Lietuvos nacionalinės premijos laureatės kompozitorės Justės Janulytės naujo kūrinio „Here at the quiet limit…“ / „Čia, ties tylia riba...“ vyrų chorui ir styginių orkestrui premjera. Pasak autorės, „iš lordo Alfredo Tennysono poemos „Titonas“ atėjusi frazė tapo ne tik kūrinio pavadinimu, bet ir pretekstu muzikinėmis metaforomis reflektuoti ribos fenomeną. Kaip apčiuopti ribą tarp žemės ir dangaus, jei viena yra dar žemė, o kita – jau dangus?! Styginiai ir balsai šiame kūrinyje suvokiami kaip du priešingi elementai: orkestrui leidžiantis ir traukiantis, choras kyla bei plečiasi, kol jų trajektorijos susijungia, erdvės bei laiko dimensijos susilieja ir ribos išnyksta.“

Italijoje gyvenančios ir dažnai į Lietuvą grįžtančios J. Janulytės kūriniai skamba visame pasaulyje. jų premjeros visada intriguoja. Klaipėdos koncertų salės repertuarą taip pat nuolat turtina jos kūriniai – šiemet čia bus atlikti dar du Justės „baltosios chromatinės muzikos“ opusai.


Pasak muzikologės Jūratės Katinaitės, „kartais atrodo, kad Justės kūriniai išvis neturi pradžios ir pabaigos, kad ten už horizonto muzika keliauja toliau, persmelkia jau kažką kita...“

„Baltijos laisvė“ publikai dar pristatys dviejų žymiausių Latvijos ir Estijos kūrėjų opusus. Programą pradės Peterio Vasko „Musica Appassionata“ styginių orkestrui. Įdomu tai, kad P. Vaskas studijavo kontraboso specialybę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dirbo Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre, todėl gerai kalba lietuviškai. „Lietuvai esu labai dėkingas“, – tvirtina kompozitorius, nes jam – Baptistų pastoriaus sūnui – buvo uždrausta gimtinėje siekti aukštojo mokslo.

Šiuo metu latviai didžiuojasi, turėdami pasaulinio pripažinimo sulaukusį kūrėją. Kartu su estu Arvo Pärtu Vakaruose jiedu vadinami Baltijos muzikos ambasadoriais. Prieš keletą metų P. Vaskas buvo atvykęs į festivalį „Permainų muzika, kur jo kūrinį griežė Klaipėdos kamerinis orkestras.

Koncerto pabaigoje išgirsime Erkki-Sven Tüüro „Klausimus“ kontratenorui, tenorui, baritonui, chorui ir styginių orkestrui. Estijai atkūrus nepriklausomybę šio autoriaus kūriniai tapo žinomi Vakaruose ir atliekami garsių kolektyvų. Jie yra skambėję ir Klaipėdoje.

Klaipėdos koncertų salė bus pirmoji „Baltijos laisvės“ stotelė, po kurios projektas keliaus į Kauną, Vilnių ir Taliną. Maloniai kviečiame tą vakarą joje sustoti ir Jus!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Penktadienį vakarop Klaipėdoje prasidėjo Sausio 13-ajai – Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai....

„Atminimo laužai" - ne gedulas, o viltis nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šio sezono hitas – kultinis miuziklas „Čikaga“ –...

Miuziklas „Čikaga“ grįžo į Klaipėdą nuotrauka, foto

Šeštadienį Klaipėdos „Švyturio“ arenoje startavo Marijono Mikutavičiaus Show „Padavimai apie žmones ir...

Galingas “Marijono Show”  suvienijo Klaipėdą nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvos verslo kolegija visus klaipėdiečius ir miesto svečius kviečia į šventines-labdaros...

Sekmadienį - šventinės bėgimo varžybos nuotrauka, foto

Suraskime darbėniškių seserų Chaimaičių gelbėtojus nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Lietuvos žydų tragiškas likimas nacių okupacijos 1941-1945 metais - skaudi, neužgyjanti žaizda...

Sausio 20-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, pažįstamas ar kolega švenčia gimtadienį,...

Startavo naktinis žygis „Klaipėdos sukilėlių keliais“ nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pektadienio vakarą startavo tradicinis naktinis pėsčiųjų žygis „Klaipėdos sukilimo dalyvių takais“.

Į Klaipėdą atvyksta A lygos čempionai nuotrauka, foto

Sportas, Sausio 20 dieną (šeštadienį) nuo 17.30 val. senojoje Klaipėdos "Neptūno" sporto salėje...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...