2018 m. balandžio 24 d. 06:02 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Parodos

Parodos

Supažindino su Ernsto Vilhelmo Berbomo istorija

2017-11-24, 18:56

Tadas RUVELIS

Supažindino su Ernsto Vilhelmo Berbomo istorija nuotrauka, foto

PARODA. "Eglės" seniūnaitijos bendruomenės iniciatyva miestiečiai buvo supažindinti su Ernsto Vilhelmo Berbomo istorija.

Ketvirtadienį miesto gyventojai Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institute turėjo galimybę susipažinti su Mažosios Lietuvos veikėjo, etnografo Ernsto Vilhelmo Berbomo istorija, kurio vardu pavadintas ruožas nuo Herkaus Manto iki Kretingos gatvės.

Įspūdinga asmenybė

"Eglės" seniūnaitijos bendruomenės ir jos pirmininkės Virginijos Jurgilevičienės iniciatyva į Klaipėdos universiteto Mažąją aulą atvyko Kintų Vydūno kultūros centro atstovai, kurie svečiams papasakojo apie E. V. Berbomą ir jo sąsajas su Lietuva.

Prieš tai į parodą atvykę dalyviai galėjo patys pasiskaityti apie XVIII a. pabaigoje gimusį E. V. Berbomą ir jo nuveiktus darbus. Plačiau apie Kuršmarių vėtrungių "tėvą" papasakojo kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė.

"Jis pats išmoko lietuvių kalbą, kad puikiai galėtų valdyti žvejus. Jis žinojo, kad tik per kalbą yra išsaugoma tauta ir kultūra. Berbomas yra pavyzdys, nes, būdamas užsienietis, mylėjo kraštą, kuriame gyveno. Kiti sako, kad jo ūgis, tvirtybė yra paveldėti iš lietuvių", - sakė Kintų Vydūno kultūros centro direktorė.

Pasak jos, pati Berbomo giminė kildinama iš Nyderlandų. Ernstas Vilhelmas mokėsi Komercijos akademijoje Hamburge (Vokietija). Jis buvo išsilavinęs, domėjosi matematika, astronomija ir palaikė ryšius su mokslo draugijomis. Etnografas netgi rašė dienoraščius, eiles, mėgo tapyti ir paliko gražių peizažų bei akvarelių.

Įdomu tai, kad E. V. Berbomas gimė kovo 11-ąją. Kasmet šią dieną lietuviai mini šalies Nepriklausomybės atkūrimą. Beje, Berbomo giminės atstovai yra palaidoti Klaipėdos kapinėse, kur dabar yra Skulptūrų parkas.

Gera nuotaika

Vilhelmo Berbomo gatvė ilgą laiką buvo vadinama Įgulos gatve, tačiau prieš keletą metų buvo nuspręsta grąžinti istorinį šios gatvės pavadinimą.

Pasak "Eglės" seniūnaitijos bendruomenės pirmininkės V. Jurgilevičienės, naujasis gatvės pavadinimas vis dar tenkina ne visus vietos gyventojus, tačiau stengiamasi požiūrį pakeisti.

"Vieni žmonės prie naujo gatvės pavadinimo priprato, o kiti - ne. Apie Berbomą visko internete nerasi. Sužinojus, kad Kintų muziejus apie jį yra surinkęs daug medžiagos, kilo mintis supažindinti žmones su Berbomo istorija", - sakė renginio iniciatorė.

Ilgametė E. V. Berbomo g. gyventoja Paula džiaugėsi, kad turėjo galimybę apie etnografą sužinoti daugiau.

"Kai mūsų gatvę pervadino iš Įgulos į Berbomo, pradėjau internete domėtis. Esu labai patenkinta, kokią gavau informaciją renginyje. Tokių renginių reikia daugiau. Būtinai savo balkone pastatysiu vėtrungę. Labai domiuosi istorija, todėl papildoma informacija padarė mane turtingesnę", - sakė ji.

Kiti E. V. Berbomo gatvės gyventojai dabar galės atsakyti į dažnai girdimus klausimus.

"Prieš persikeldami gyventi į šią gatvę sužinojome, kad Berbomas buvo etnografas. Pasirodo, tai kur kas įdomesnė asmenybė. Dabar tikrai turėsime ką papasakoti draugams. Žmonės nustemba išgirdę gatvės pavadinimą ir klausia, kas jis toks" - po renginio įspūdžiais dalijosi Vaida ir Aleksandras.

Renginyje E. V. Berbomo g. gyventojams buvo pasiūlyta kitąmet savo namus papuošti vėtrungėmis - taip gatvė kovo 11-ąją atrodytų išskirtinė. Daugelį toks pasiūlymas sudomino. Po renginio svečiai buvo vaišinami kava ir užkandžiais.

Negalėję atvykti į oficialią parodos dalį nusiminti neturėtų, nes parodą Klaipėdos universiteto Mažojoje auloje dar galima aplankyti iki gruodžio 5 d.

Beje, "Eglės" seniūnaitijos bendruomenė yra numačiusi šios programos tęstinumą - išvyką į Kintus. Padedant Vydūno kultūros centro darbuotojoms bus aplankytas V. Berbomo ir jo žmonos kapas šalia Muižės dvarvietės. Ekskursija nemokama.

Visi, norintys daugiau sužinoti ne tik kaip apie Kuršių marių vėtrungių pradininką, bet ir poliglotą, lietuviškų padavimų žinovą E. V. Berbomą, į ekskursiją, kuri vyks gruodžio 9 d., užsiregistruoti gali paskambinę telefonu: 8 46 414115.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Parodos

2018 m. kovo 28 d., 17.30 val. prekybos ir pramogų centre Akropolis (Taikos pr....

Klaipėdoje - unikali paroda: „Laisvųjų testamentai” nuotrauka, foto

Klaipėdos "Akropolyje" veikia paroda Klaipėdos krašto prisijungimui prie Lietuvos 95-mečiui ir mūsų...

Kolekcininko parodoje - unikalūs eksponatai nuotrauka, foto

Klaipėdos pilies muziejuje atidaryta ilgai laukta istorinė dokumentinė ekspozicija "39/45", skirta Antrajam...

39/45: Mėmelio tragedija, Klaipėdos gimimas nuotrauka, foto

Sausio 15-oji ir vasario 16-oji – tai dvi ypač svarbios Didžiajai ir...

Istorinė paroda Klaipėdos „Akropolyje“ nuotrauka, foto

Balandžio 24-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Klaipėdiečiai perrašė LSKL istoriją - kausis didžiajame finale nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universiteto (KU) krepšininkai perrašė Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) istoriją -...

Baltų mitologijos parke – nauja skulptūra nuotrauka, foto

Kultūra, Baltų mitologijos parke, kurį Darbėnų seniūnijos Sausdravo kaime prieš septynerius metus pradėjo...

Platinamas įvažiavimas į Palangą sulaukia ir kritikos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos prieigos šiomis savaitėmis užgriozdintos traktoriais bei žemę kasančia technika, čia...

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Kultūra, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...