2018 m. lapkričio 17 d. 04:10 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Parodos

Parodos

Menininkų žvilgsnis į Klaipėdą iš paukščio skrydžio

Menininkų žvilgsnis į Klaipėdą iš paukščio skrydžio nuotrauka, foto

ĮSPŪDIS. "Vienoje drobėje įamžinau savo pirmąjį įspūdį, kurį paliko man Lietuvos pajūris leidžiantis lėktuvui Palangos oro uoste: tai jūra, smėlio paplūdimys ir pušynas. Kitame paveiksle - dangus, kurį stebėjau skrisdama pro lėktuvo langą. Dangus su debesų atplaišomis, kartkartėmis išnyrančiais žemės lopinėliais, su erdvės begalybės pojūčiu", - pristatė savo kūrinius viešnia iš Indijos sostinės Delio Premila Singh.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Šiandien 18.30 val. uostamiesčio Baroti galerijoje atidaroma tarptautinio tapybos plenero, skirto pirmojo Lietuvos civilinių oro linijų skrydžio 80-mečiui, paroda. Žinomi Lietuvos menininkai ir svečiai iš Indijos bei Irano, dalyvavę plenere, savo kūriniuose pažvelgė į Lietuvą iš paukščio skrydžio.

"1938 m. rugsėjo 5 d. iš Kauno oro uosto į Klaipėdą ir Palangą išskrido pirmasis keleivinis lėktuvas - šešiavietis "Percival Q-6". Taigi šiais metais sukanka 80 metų nuo pirmojo Lietuvoje civilinio skrydžio. Man atrodo, kad tai svarbus faktas, nuo kurio prasidėjo nepriklausomos Lietuvos civilinė aviacija. Lietuvoje pradėjo dirbti pirmoji oro susisiekimo bendrovė "Lietuvos oro linijos". Nors pirmieji skrydžiai buvo labai brangūs, tačiau per tris mėnesius maršrutu Kaunas-Klaipėda-Palanga du lėktuvai "Percival Q-6" įvykdė apie 200 skrydžių. Man keista, kad niekas nemini šios reikšmingos sukakties. Tad nusprendžiau jai paskirti tarptautinį tapybos plenerą ir parodyti savo gimtąjį miestą Klaipėdą iš paukščio skrydžio", - sakė plenero iniciatorius, tapytojas Audrius Gražys.

Į plenerą Klaipėdoje A. Gražys atsivežė būrį žinomų Lietuvos kūrėjų: tapytojus Bronių Gražį, Liną Liandzbergį, Miglę Kosinskaitę, Aušrą Kleizaitę, plenero partneris klaipėdietis keramikas Isroildžon Baroti šiame plenere taip pat tapė. Videomenininkas Henrikas Gulbinas, fiksavęs įsimintiniausius plenero momentus, parodos atidaryme pristatys dokumentinį filmą. Išskirtiniai yra ir šio plenero svečiai - tapytojos Premila Singh ir Bhavani Gs iš Indijos, fotografas Alireza Jamshidi ir tapytojas bei instaliacijų autorius Pooyan Hashemi iš Irano.

Plenero pradžioje visi menininkai apžiūrėjo Klaipėdą iš aukščiausių miesto pastatų, skrido parasparniais, Klaipėdos verslininkų dėka dalyviai skrodė Kuršių marias greitaeigiu kateriu bei kilo oro balionu. Menininkai kūrė jaukiose Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto patalpose. Plenero metu sukurtų darbų parodą Baroti galerijoje (Aukštoji g. 3) apžiūrėti galima bus iki liepos 27 d.

UPĖ."Mano žvilgsnį į Klaipėdą iš viršaus sustabdė upė. Danė ar Dangė? Nuo danų ar nuo dangaus? Man atrodo, kad upė yra miesto struktūrą formuojantis organizmas. Man atrodo, kad Dangė lėmė Klaipėdos miesto atsiradimą", - sakė Linas Liandzbergis. Egidijaus Jankausko nuotr.

KŪRYBINIS SKRYDIS. "Labai graži plenero idėja, ji tinka ir atkurtos Lietuvos valstybės 100-mečiui, ir civilinės aviacijos 80-mečiui, ir meninei kūrybai įprasminti, nes kūryba - tai skrydis. O pleneras - tai nuostabus, beprotiškas kūrybinis skrydis su kolegomis", - sakė Aušra Kleizaitė. Egidijaus Jankausko nuotr.

LITUANICA. "Šis pleneras apie skrydį. Mes sužinojome, jog 1938 m. įvyko pirmasis keleivinis skrydis Lietuvoje. Lietuvos žmonėms tai - šventė. Aš žiūriu plačiau. Man skrydis - tai tam tikra žmogaus ambicijų išraiška. Gyvenimas po skrydžio jau niekada nebus toks, koks buvo prieš jį. Koks to skrydžio poveikis ateities kartoms, ar skrydis ateityje bus naudojamas geriems, o gal blogiems tikslams pasiekti? Pleneras dedikuotas pirmajam Lietuvos civilinės aviacijos skrydžiui, tačiau inspiracija mano kūriniams tapo garsiausias nepriklausomos Lietuvos skrydis, kurį 1933 m. atliko Steponas Darius ir Stasys Girėnas, kurie eksperimentiniu lėktuvu "Lituanica" perskrido per Atlantą iš JAV. Pasirinkau savo paveikslams oranžinę spalvą, nes būtent tokios buvo "Lituanicos" lėktuvo spalvos. Mano kūriniuose skleidžiasi skirtingi oranžinės spalvos atspalviai", - sakė tapytojas iš Irano Pooyan Hashemi. Egidijaus Jankausko nuotr.

IŠŠŪKIS. "Pradžioje buvo svajonė", - taip pavadinau vieną paveikslą. Gana abstrakti skrydžio tema nėra mano kūrybos subjektas. Aš esu figūratyvistė, tapau figūras, veidus, portretus. Tad pažvelgti į kūrybą kitu kampu man yra iššūkis, bet plenerai visada yra tam tikras iššūkis, nes reikia dirbti tarp daug žmonių, veikiamai kolegų darbų ir mąstymo. Smagu, kad pleneras pirmą kartą vyksta Klaipėdoje, iki šiol vis Palangoje būdavo. Nors ten labai smagu, bet jau viskas "išeksploatuota", Klaipėdoje - įdomiau", - džiaugėsi tapytoja Miglė Kosinskaitė. Egidijaus Jankausko nuotr.

TARP INDIJOS IR KLAIPĖDOS. "Plenero metu sukūriau du paveikslus. Pirmajame pakilau virš savo namų Indijoje, gimtajame Korgo regione. Prisiminiau savo vaikystę, kai skaičiuodavome lėktuvus, praskrendančius virš galvos, nes jie būdavo labai reti. Kitame paveiksle - Klaipėda. Nuostabus miestas. Man paliko įspūdį naktinės Klaipėdos šviesos ir atmosfera. Tad ją ir pabandžiau perteikti savo kūrinyje", - sakė dailininkė iš Indijos Bhavani Gs. Egidijaus Jankausko nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Parodos

Praėjusį penktadienį Ievos Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje atidaryta Antano Stanevičiaus fotografijos parodos...

Atidaryta paroda „Armėnija Ararato akyse“ nuotrauka, foto

"Juk mes kiekvieną rytą keldamiesi privalome save tarsi kokią dėlionę lipdyti iš...

Kai visi šaukiami, tačiau ne visi išrinkti nuotrauka, foto

Paroda lankytojų lauks iki spalio 13 d. Klaipėdos galerija didžiuojasi galėdama pristatyti...

Tarptautinės emalio meno laboratorijos "Pamario ženklai" parodos atidarymas nuotrauka, foto

Rugsėjo 17 d., 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje...

Į Klaipėdą atvyksta JAV ambasados paroda nuotrauka, foto

Raimondas Bružas susilaukė trečiosios atžalos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Žurnalistą Rimą Bružą, keliaujantį Antano Poškos keliu, besidriekiančiu nuo Baltijos iki...

Gyventojams elektra brangs 15 proc., dujos – 20 proc. nuotrauka, foto

Lietuva, Aiškėja, kad kitąmet elektra bus brangiausia per penkerius metus – gyventojai...

Kam prieiga prie Smeltalės upės užtverta, o kam ne? nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija tapo arbitre kilus konfliktui tarp Smeltės gyvenamojo kvartalo...

Streikas įgauna pagreitį, bet mokinius žada užimti nuotrauka, foto

Švietimas, Mokytojų streikas Klaipėdoje įgauna pagreitį - vakar pamokų nevedė didžioji dalis Vytauto...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Jūra, Paskelbta prieš 12 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...