2018 m. rugsėjo 24 d. 10:28 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Parodos

Parodos

Klaipėdoje paminėtas Sąjūdžio 30-metis

(1)

Klaipėdoje, prie paminklo „Arka“ sekmadienį atidaryta lauko paroda ir surengta šventinė sueiga, skirta Sąjūdžio 30-mečiui paminėti.

Sąjūdžio iniciatyvinė grupė Klaipėdoje buvo įkurta 1988 metų liepos 6-ąją. Liepos 8-ąją įvyko pirmasis jos susirinkimas, o liepos 10 d. pirmą kartą viešai suplazdėjo Lietuvos trispalvė -  ją senamiesčio gatvėmis nešė žurnalistas Rytas Staselis.

"Tądien buvo taip pat saulėta, tik vėjo nebuvo, - prisiminė sekmadienį R. Staselis vėl laikydamas rankose trispalvę Klaipėdoje. - Dabar stovėdamas su vėliava prie Biržos tilto keletą kartų išgirdau žodį "atsiprašau" ir pats neretai tai pasakau. Kol galime ištarti šį žodį - esame žmonės", - kalbėjo R. Staselis.

Prisiminimais apie pirmuosius Sąjūdžio žingsnius Klaipėdoje šventinėje sueigoje pasidalino ir viena iš jo narių Laima Šliogerienė. "Atsimenu, kaip pirmą kartą į gatvę išėjome su mažytėmis trispalvėmis į "Anties" koncertą. Baimės nebuvo, kažką buvome peržengę savyje. Tėvynės meilė ir patriotizmas tada buvo labai stiprus", - sakė L. Šliogerienė.

"Sąjūdis - buvo dainuojanti revoliucija", - pažymėjo šventinės sueigos vedėjas, taip pat buvęs sąjūdietis Algirdas Grublys, pakviesdamas į sceną liaudiškos muzikos kapelą "Pamariškiai", kad ne tik kalbomis, bet ir muzika bei dainomis jubiliejinė sukaktis būtų pažymėta.

Pirmasis persitvarkymo sąjūdžio Klaipėdoje tarybos pirmininkas Arūnas Acus, savo kalboje akcentavo keletą svarbių dalykų, kuriuos, teigė supratęs per pastarąjį trisdešimtmetį: "Pirmas dalykas, kurį supratau, yra tai, jog liberalizmas - tai veidrodinis komunizmo atspindys: be moralės, be religijos, be vertybių. Kitas dalykas, kurį supratau: ten kur atomai - ten tuštuma. Individualizmas - yra labai blogai, turime burtis. Trečias dalykas, kurį supratau yra tai, jog paukščiai skraido ne todėl, kad turi sparnus, o todėl, kad yra laisvi. Tauta - laisva, kai ji to nori", - sakė A. Acus.

Vytautas Čepas, pirmasis Klaipėdos Tarybos pirmininkas atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje, paprieštaravo, jog visos idėjos prasideda nuo vieno žmogaus ir Sąjūdis Klaipėdoje prasidėjo nuo vienos vėliavos. "Gyvenimas - nuotykis, kuris mums pakliuvo. Turime juo džiaugtis. Mes padarėme tą darbą, manau, kad padarėme vidutiniškai", - kalbėjo V. Čepas.

Dionyzas Varkalis, Kalvystės muziejaus vadovas, aktyvus visuomenininkas nekalbėjo apie praeitį, tačiau išreiškė susirūpinimą Lietuvos dabartimi ir ateitimi. "Sąjūdį sukėlė masės. Šiandien tos masės nėra, nes žmonės nepasitiki valdžia.Seime įsikūrė jomarkas. Įstatymai jame parduodami už pinigus. Ar mes suteikėme tokią teisę savo išrinktiesiems?", - klausė buvęs sąjūdietis.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys ir muziejininkas Saulius Karalius susirinkusiesiems pristatė kilnojamąją parodą  „Sąjūdžiui – 30. Klaipėda 1988–1990 m.“, kurią visą mėnesį bus galima apžiūrėti prie paminklo "Arka". Ją sudaro dešimt stendų, kuriuose  pristatomi svarbiausi Sąjūdžio įvykiai Klaipėdoje.

Po šventinės sueigos Klaipėdos sąjūdiečiai rinkosi Lėlių teatro kiemelyje, Vežėjų gatvėje, kur rinkosi ir prieš 30-metį. Čia vyko susitikimas-diskusija „Sąjūdžio žingsniai“.

Nuotraukų galerija

 

© Jurgos Petronytės nuotr.

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Jurgos Petronytės nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Liūdna

2018-07-09   14:25

IP: 46.249.187.55

Nulis komentarų daug pasako. O juk buvo toooks subruzdimas. Dabar - mandagi tyla. Tai geriau, nei burbeklių išsakoma tiesa apie to sąjūdžio rezultatą. Žmonės nusivylę valdžių viražais. Tauta liko už borto, o apsukruoliams sekasi puikiai. Sieloje tuštuma, štai koks rezultatas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Parodos

Paroda lankytojų lauks iki spalio 13 d. Klaipėdos galerija didžiuojasi galėdama pristatyti...

Tarptautinės emalio meno laboratorijos "Pamario ženklai" parodos atidarymas nuotrauka, foto

Rugsėjo 17 d., 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje...

Į Klaipėdą atvyksta JAV ambasados paroda nuotrauka, foto

Klaipėdos apygardos teismo vitrinoje pradedama eksponuoti fotografės Virginijos Olišauskaitės-Norkuvienės 20 senolių portretų...

Portretinių fotografijų paroda "Šimtmetį menantys vingiai" nuotrauka, foto

Rugsėjo 13 d., ketvirtadienį, 17.30 val., Naujojoje Klaipėdos galerijoje (Herkaus Manto g....

Naujojoje Klaipėdos galerijoje - paroda „Krantas“ nuotrauka, foto

Šiandien namų ieško: Marsas nuotrauka, foto

Šiandien namų ieško, Marsas yra didelis, aktyvus, žaismingas ir labai švelnus šuo. Jo mėgstamiausias žaislas...

Remonto darbai Tilžės žiede: važiuojame kitaip nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybė informuoja, kad dėl vyksiančių darbų nuo rugsėjo 24 d....

Žmonai - peiliu į krūtinę nuotrauka, foto

Kriminalai, Policijos departamentas informuoja apie kruviną smurtą šeimoje.

Lietuvoje - perkūnija ir kruša nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmadienį Lietuvoje daug kur lis, galima perkūnija ir kruša, įspėja Hidrometeorologijos tarnyba.

Šiandien namų ieško, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...