2018 m. sausio 17 d. 13:24 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Parodos

Parodos

Baroti galerijoje - PENKETO dalyvių paroda „Tapyba“

Baroti galerijoje  - PENKETO dalyvių paroda „Tapyba“ nuotrauka, foto

Melancholija 1, medis, aliejus.

© M.Skudutis

2017 lapkričio 17 d. (penktadienį) 17 val. Baroti galerijoje (Aikštoji g. 1 /Didžioji vandens g. 2,Klaipėda) atidaroma garsiojo PENKETO dalyvių paroda „Tapyba“.

KETURI IŠ PENKETO

Neseniai Vilniuje, spalio mėnesį „Titaniko“ parodų salėse buvo eksponuota Broniaus Gražio, Henriko Natalevičiaus, Mindaugo Skudučio ir Raimundo Sližio kūryba. Paroda buvo pavadinta „TAPYBA“ , tiesiogine šio žodžio prasme norint žiūrovams pasakyti, kad tapybos mene pagrindinis dalykas buvo ir yra pati tapyba.

Parodos BAROTI galerijoje autoriai tie patys. Tai garsiojo PENKETO nariai, neformalios grupės dalyviai, kurie 1977 metų lapkritį Sovietų Sąjungoje paradais ir saliutais švenčiant „didžiojo spalio“ šešiasdešimtmetį ir džiaugiantis ką tik priimta TSRS konstitucija, Dailės fondo salone buvusioje Petro Cvirkos gatvėje (dabar Pamėnkalnio) atidarė bendrakursių parodą. Vyrukai buvo organizuoti, energingi, jų parodos kas treji metai salone vyko iki 1986 m. (1983 m. – Šiauliuose), sukeldamos ir kritikų, ir visuomenės dėmesį.

Kuo jie nusipelnė?

Optimizmu nudažytam „brandaus socializmo“ gyvenimui jie priešpastatė aštrų groteską, karčios ironijos persunktus vaizdus, destrukciją, maišaties ir sarkazmo kupiną tapybą. Jaunuosius dailininkus traukė keisto, į fragmentus suskilusio pasaulio vaizdai, jų kūriniuose netrūko siurrealistinių vizijų, fantasmagorijų sumaišties, erotikos ir absurdo scenų. Akys matė aplinkos banalumą ir gyvenimo monotonijos ženklus, lydimus nuolatinio deficito, visuomeninio gyvenimo rutinos. Penketas į „brandaus socializmo“ ideologines klišes paprastai reaguodavo pasišaipymais ir ironija, kurią bene geriausiai perteikė autoriaus prierašas Sližio paveiksle su nutapytais varliagyviais: „Ačiū partijai ir vyriausybei, kad suteikė galimybę paišyti tokius paveikslus“ (1979).

Baroti galerijoje eksponuojama kolekcija yra kitoniška, nei rodyta „Titanike“ (ten atsispindėjo 1976-1987 metų kūryba). Gerokai mažesnė, kuklesnė ir subtilesnė. Tai pastarųjų metų (su keliomis išimtimis) paveikslai, kai jau nuslūgo jaunystės įkarštis, pritilo ekspresyvus emocijų balsas, o vietoje jų atsirado pusiausvyra, ramesnis santykis su aplinka, noras išbandyti visas spalvos galias. Pasikeitė ir motyvai – daugiau miesto, daugiau gamtos, daugiau žemės ir dangaus. Praėjus 40 metų nuo pirmosios PENKETO parodos, natūralu, kad reikia ilgiau pamąstyti, nebeskubėti. Pasimatymai su Klaipėdoje rodoma TAPYBA todėl kažkiek yra su sentimento doze.

Bet ar tai kliudo geriems paveikslams atsirasti?

Viktoras Liutkus

Paroda Baroti galerijoje veiks iki gruodžio 6 d.

Žymos: baroti galerija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Parodos

Sausio 15-oji ir vasario 16-oji – tai dvi ypač svarbios Didžiajai ir...

Istorinė paroda Klaipėdos „Akropolyje“ nuotrauka, foto

"Žinau, kad nesu teatro režisierė. Drama - ne man, tačiau pramoginių renginių...

Erdvės, kuriose kūrybiškai nardoma nuotrauka, foto

Šeštadienio vakarą Teatro aikštėje, skambant advento giesmėms, nušvito taip laukta unikali lėlių...

Istorinės Jeruzalės paroda klaipėdiečiams atėmė žadą nuotrauka, foto

Gruodžio 8 d. Prano Domšaičio galerijoje atidaroma paroda „Lietuvos didieji“, kurioje...

Sofija Kanaverskytė pristato Lietuvos didžiųjų portretus nuotrauka, foto

Klaipėdos veteranai pergales skina ir už tūkstančių kilometrų nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos lengvosios atletikos veteranai dar turi parako - sugeba skinti laurus bei...

Klaipėdos baseinas duris atvers jau pavasarį nuotrauka, foto

Klaipėda, Naujo, modernaus, 50 m ilgio baseino su sveikatingumo centru statybos Klaipėdoje turėtų...

Atgimė viltis įamžinti istorinį buriuotoją nuotrauka, foto

Klaipėda, Mieste vėl atsinaujino viltis Buriuotojų krantinėje pastatyti atminimo knechtą pirmajam lietuviui buriuotojui,...

Grąžintas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Po beveik šimtmečio Lietuvos Nepriklausomybės Aktas grįžo į Lietuvą. Trečiadienį Vokietija dokumentą...

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...