2018 m. kovo 20 d. 17:41 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Viktoras Paukštelis: "Baimė - geras jausmas, jei neišauga į monstrą"

(2)

"Jeigu grodamas per daug save kontroliuoji, nepalieki vietos Dievui. Tada yra tik tobulas atlikimas, o ne kūryba",- sakė pianistas Viktoras Paukštelis (Paryžius), prieš porą dienų Menų fakulteto koncertų salėje surengęs rečitalį.

Kodėl daugelį metų teikiate dvasinę labdarą, rengdamas Lietuvoje nemokamus koncertus?

Man taip pat yra dovana atvažiuoti į Lietuvą, nes kiekvienas susitikimas yra pasikeitimas energija su publika. Kiekvienas menininkas yra akistatoje su savo kuriamu menu, ir nesvarbu, ar tai labdaros, ar komercinis koncertas. Jis nori išreikšti save maksimaliai.

Šį pavasarį koncertavau Kauno filharmonijoje, Pabradėje, Visagine, Ignalinoje, Varėnoje, dar turėjau privatų koncertą, o paskutinis bus ateinantį sekmadienį Užutrakyje.

Kas įvyko per praėjusius metus?

Supratau daug dalykų, ir dar daugiau dalykų pakeičiau savo grojimo technikoje. Labai svarbu, kad pianistas savo emocijas išreikštų garsu maksimaliai, ir kad kuo mažiau jį varžytų judesiai, taip kaip akrobatą ar baleriną. Žinoma, sulig kiekvienais metais keičiasi žmogaus ambicijos, tikslai. Ir viskas, ką darai, atrodo daug paprasčiau.

Ar grojate savo brolio, kompozitoriaus Vytauto Paukštelio muziką?

Taip, Lietuvoje drauge su altininku teko groti brolio kūrinį žydiškais motyvais, kurio pavadinimas - "Dangus-vanduo". Aš manau, įvairių tautų muzikoje yra tam tikri saviti sąskambiai ir intonacijos, kuriuos atpažįsti.

Man patinka brolio muzika, jis dar labai jaunas žmogus, sparčiai tobulėja, aš manau, dar po gerų penkerių metų iš jo gali išaugti labai rimtas kompozitorius. Taip susiklostė, kad mes nepavydime, o papildome vienas kitą, išgyvename ir džiaugiamės, jeigu kuriam pavyksta. Gyvenu kitame Europos krašte, bet kai būnu Prancūzijoje, jaučiu jo palaikymą.

Sakoma, kad gimdamas vaikas yra staltiesė, ant kurios sužymėti siuvinio kontūrai. Vienas baigia piešinį su aklu stropumu, kitas jį išardo ir visiškai pakeičia. Kaip nutolote nuo močiutės, garsios pianistės Mariam Azbekovos, pamokų?

Šiaip gyvenime viską darau atvirkščiai, negu man sakoma. Tai yra mano pagrindinė yda, bet ir pranašumas, nes tai leidžia man eksperimentuoti ir atrasti. Visada, ką man sakydavo močiutė, dariau atvirkščiai, bet labai dažnai po metų grįždavau prie jos tiesų.

Aš manau, kad protingiausia mokytis iš svetimų klaidų, o aš, ne toks protingas, mokausi iš savųjų.

Šį pavasarį Vilniuje, Beatričės Grincevičiūtės muziejuje, surengėte savo tapybos parodą.

Tapau jau šešti metai. Šiaip savo parodoms pavadinimų neduodu, pasakysiu tik, kad drobėse buvo daug vienaragių, "atklydusių" iš garsiųjų Paryžiaus gobelenų, ir - nakties tema.

Kaip tapyba veikia muziką, o muzika - tapybą?

Tai labai priklauso nuo mūsų vaizduotės. Nenoriu būti banalus, bet sakoma, kad muzika - menas, kuris vyksta čia ir dabar, tapyba - menas, kuris sukuriamas. Aš manau, kad tada, kai žmogus žiūri į tapybos kūrinį, irgi jį sukuria, lygiai taip pat, kaip ir klausydamasis muzikos kūrinio. Būdamas muzikantas, puikiai "matau" kūrinį, kurį grosiu, aš jau turiu jį galvoje, ir bandau įgyvendinti tą viziją.

Kaip tik ir norėjau klausti, kaip muzikos kūrinys įgauna pavidalą. Dailininkas pradeda nuo eskizo, aktorius kala tekstą, ir, gavęs naują vaidmenį, sako besijaučiantis kaip iš kiaukuto ištraukta sraigė.

Manau, tai labiau panašu į rašytojo kūrybą, kuris turi idėją. Yra daugybė skirtingų būdų rašyti: vieni dėsto sugalvotą siužetą, kiti ant popieriaus skiaučių rašo po vieną sakinį, kitą, trečią, ir iš jų susilipdo vientisas kūrinys. Šiuolaikinė muzika irgi dažnai kuriama iš minimalių detalių. Ir, žinoma, yra muzikos kūrimo taisyklės. Mokomės įvairiose mokyklose, žinome, kaip muzika buvo kuriama prieš kelis šimtmečius. Turėdamas šių žinių gali sukurti keistą šiuolaikinį kūrinį.

Anot filosofų, genialumas - tai sąmonės praplėtimas be ribų, be kontrolės. Muzikoje tai turbūt neįmanoma, būtinas chirurgo tikslumas.

Kai groji - taip, visiška kontrolė, bet tuo pačiu metu reikia visiško sąmonės nebuvimo. Tai yra aukščiausias lygis. Yra toks pasakymas: jeigu per daug save kontroliuoji, nepalieki vietos Dievui. Tada nėra prasmės groti. Yra daug šiuolaikinių pianistų, kurie nepalieka to tarpelio atsitiktinumui, groja kaip robotai - labai tiksliai, švariai, nepraleidžia nė vienos natos. Viską sugroja, bet ten nebelieka vietos kūrybai, yra vien tobulas atlikimas.

Sakėte, su kiekvienais metais paprasčiau. Ar tebėra tas jaudulys išeinant į sceną. Kas tai: baimė suklupti, patirti fiasko ar subjaurinti muziką?

Yra, visada yra. Baimė - vienas pagrindinių gyvenimo variklių. Kodėl žmonijoje įvyko tokie postūmiai, atradimai, išradome daugybę nuostabių dalykų? Gal iš baimės būti tamsoje. Manau, baimė labai geras jausmas, jeigu ji valdoma ir neišauga į per didelį monstrą.

Prieš išeidamas į sceną turi būti atsipalaidavęs ir savimi pasitikintis. Savaime aišku, jausti, kad esi geriausias. Kita vertus, ta mažytė baimė širdyje suteikia galimybę pakilti. Garsus pianistas Arturas Rubinšteinas sakė: "Jeigu tavo širdyje nėra baimės virpesio, nėra prasmės groti."

Kai jūs skambinote, išgyvenau stiprią jausmų dramą, jutau pagyvenusi keliose epochose, turinti sielą. Tačiau klausytoja už nugaros įkyriai kosėjo, nosį šnypštė, vaistų popieriukus šiugždeno. Ar dažnai pasitaiko tokių ekscesų?

Būna, kad žmonės keistai elgiasi. Kartą žmogus per mano koncertą patyrė širdies priepuolį. Grojau su kvintetu, ir staiga vidury lėtos muzikos žmogus nukrito nuo kėdės. Tai buvo įtempta situacija, bet kai jį išnešė, grojom toliau.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vege

2014-01-16   04:13

IP: 78.60.244.153

Įdomus interviu.

2013-05-17   15:08

IP: 82.135.141.78

Jei ne žurnalistė Ivona Žiemytė, retas klaipėdietis sužinotų, kokio masto mega žvaigždė lankėsi mūsų mieste. Gaila, kad KU Menų fakultetas, maloniai suteikdamas galimybę TOKIAM atlikėjui skambinti fortepionu, nepasirūpino nei renginio vedėju, nei tinkama reklama. Galima pamanyti, kad esame tiesiog išpaikinti tokio lygio koncertais. Deja, mielieji, nesame. Ir dar-kada mes išmoksime pagarbos menui, pagarbos kuriančiam žmogui. Norėjosi skradžiai žemę prasmegti, kai salėje, kur skambėjo visas sielos kerteles užgaunanti muzika, šnarėjo popierėliai ir net skambėjo mobilūs telefonai. Nekalbu apie nuolatinį kosėjimą, krenkštimą, validolio čiulpimą. Man gėda už savo miestiečius, už nedėmesį ir nepagarbą atlikėjui. Ačiū Jums, miela Ivona, kad savo interviu, sušvelninote padėtį. Jūs, kaip visada, žavi.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

Lietuvos televizijos žiūrovai ir speciali septynių narių komisija nusprendė: Lietuvai atstovauti didžiausiame...

Lietuva į „Euroviziją“ siunčia Ievą Zasimauskaitę nuotrauka, foto

Vasario 16-ąją, minint valstybės atkūrimo šimtmetį, tūkstančiai klaipėdiečių būrėsi į Marijono Mikutavičiaus...

Marijonas Mikutavičius sveikino energingu koncertu nuotrauka, foto

Maždaug prieš dešimtmetį kelią atgal į muzikos klausytojų širdis ėmė skintis vinilinės...

Vinilinių plokštelių sugrįžimas privertė klausytis muzikos nuotrauka, foto

Galima dejuoti, kad vasara baigėsi, o jos ir nebuvo, galima skųstis, kad...

Greičiūnų vasaros kiemelyje skambėjo I. Kalmano operetės nuotrauka, foto

Nužudyta 4 vaikų mama. Valstybės skundas atmestas nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apygardos teismas šiandien atmetė Lietuvos Respublikos, atstovaujamos Policijos departamento prie Lietuvos...

Kiaulės Nugara - sekluma, sala, galbūt pusiasalis nuotrauka, foto

Jūra, Net senyvo amžiaus klaipėdiečiai gana mažai žino apie Kiaulės Nugaros salą, nors...

Kuršių mariose - pavojingos properšos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras įspėja, kad vyraujant...

Studijomis Klaipėdoje domisi Ukrainos atstovai nuotrauka, foto

Švietimas, Klaipėdoje – Ukrainos Prezidento administracijos Humanitarinės politikos departamento direktoriaus Jurijaus Rubano vizitas....

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...