2018 m. kovo 23 d. 20:35 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Paklausykime, ką kalba kanklės?

(1)

Paklausykime, ką kalba kanklės? nuotrauka, foto

© Asociatyvi "Fotolia" nuotr.

„Ar kada nors įsiklausėte į koncertinių kanklių kalbą? Taip taip! Jos iš tikrųjų kalba! Kalba melodingai, švelniai, linksmai ir nerūpestingai, mąsliai ir giliai... Jos išreiškia netikėčiausias mintis ir emocijas, kurias stygomis ir instrumento vibravimu perteikia atlikėjas,“ – teigia  kanklininkė Aistė Bružaitė. Ji mėgaujasi kiekvienu prakalbintų kanklių garsu. Nevengia eksperimentų ir iššūkių, atlieka skirtingų stilių muziką, scenoje pasirodo su įvairiausiais scenos kolegomis. Kovo 15 d., ketvirtadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės I a. fojė kartu su A. Bružaite muzikuos jos kolegė Jolita Matkiene (kanklės) bei Agne Stančikaite (sopranas).

A. Bružaite mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos meno aspirantūros studijas. Pernai, apgynus meno projektą, jai suteiktas meno daktaro laipsnis. Aktyvią koncertinę veiklą kanklininkė puikiai derina su pedagoginiu darbu Vilniaus B. Dvariono muzikos mokykloje, bei  LMTA Liaudies instrumentų katedroje, kuriai šiuo metu vadovauja. A. Bružaitė – daugkartinė  respublikinių ir tarptautinių daugiastygių liaudies muzikos instrumentų konkursų laureatė, tarptautinių festivalių Lietuvoje bei užsienyje (Latvija, Estija, Rusija, Indija, JAV, Azerbaidžanas, Ukraina, Baltarusija, Vokietija) dalyvė.

Plėsdama kanklių muzikos galimybes, Aistė dalyvauja įvairiuose projektuose kartu su klasikinės muzikos ansambliais ir orkestrais, nevengia iššūkių ir naujovių. Ji atliko nemažai naujų lietuvių kompozitorių kūrinių, kurių gimimą pati inicijavo,  parengė programų kartu su choru „Jauna muzika“, atliko solo kūrinius su Lietuvos nacionaliniu, Sankt Peterburgo valstybinės kapelos,  Pskovo (Rusija) simfoniniais orkestrais.

Kanklės atnešė Aistei tarptautinį pripažinimą. Pasak atlikėjos, užsieniečiai „į kankles žiūri kaip į kokį pasaulio stebuklą. Juos domina viskas, kas yra autentiška. Žmones žavi išskirtinis kanklių skambesys. Labai egzotiškai kanklės skamba kitur, tačiau mes patys to nesugebame išgirsti, įvertinti ir išnaudoti,“

„Paskutiniais dešimtmečiais netrūksta rimtų meninių pareiškimų, liudijančių, jog koncertinės kanklės ne tik gali skambėti greta klasikinių instrumentų, bet ir yra pakankamai „subrendusios“ bei turtingos įspūdingiems soliniams koncertams. Maloniai stebina faktas, kad ant scenos matome vis daugiau muzikantų, gebančių pademonstruoti itin aukštą atlikimo lygį“, – rašė Jurgita Vaičikaitė apie pernai gruodį vykusį A. Bružaitės meno doktorantūros projekto kūrybinės dalies gynimą. „Koncerto iniciatorei pavyko ne tik pademonstruoti savo, kaip atlikėjos, profesionalumą, bet ir įrodyti, jog kanklės – itin plačias atlikimo galimybes turintis instrumentas – šiuolaikinės muzikos kontekstuose įgauna naują statusą.“

Kartu su kanklininkėmis A. Bružaite ir J. Matkiene koncertuosianti dainininkė Agne Stančikaite taip pat yra S. Šimkaus konservatorijos ir LMTA auklėtinė, praėjusiį pavasarį debiutavusi Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje. Ji ten jau atliko  Miuzetės ir Mimi vaidmenis G. Puccini‘o operoje „La Bohème. taip pat yra paruošusi Siuzanos partiją iš W. A. Mozarto operoje „Figaro vedybos“. Praėjusį savaitgalį Agnė sudalyvavo naujausioje LNOBT premjeroje – Gintaro Sodeikos operoje „Post futurum“, kurioje dainavo Jono Basanavičiaus žmonos Gabrielės Eleonoros partiją.

Koncerte „Ką kalba kanklės?“ turėsite galimybę išgirsti lietuvių (Broniaus Budriūno, Galinos Savinienės, Vaidos Striaupaitės-Beinarienės)  ir užsienio autorių (Matti Kontio, Vincenzo Bellini‘o, Isaaco Albenizo, Bernardo Andreso, Valerijaus Kiktos, Richardo Strausso, Claude‘o Debussy, Steve‘o Reicho) kūrinius, transkribuotus koncertinėms kanklėms, jų duetui bei sopranui. Tikime, būsite maloniai nustebinti ir jaukiai praleisite vakarą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-03-08   10:11

IP: 86.100.158.163

Aiste, naujų sumanymų ir sėkmės juos įgyvendinant! Tu - ne tik S.Šimkaus konservatorijos pasididžiavimas, bet ir visos Lietuvos!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

Lietuvos televizijos žiūrovai ir speciali septynių narių komisija nusprendė: Lietuvai atstovauti didžiausiame...

Lietuva į „Euroviziją“ siunčia Ievą Zasimauskaitę nuotrauka, foto

Vasario 16-ąją, minint valstybės atkūrimo šimtmetį, tūkstančiai klaipėdiečių būrėsi į Marijono Mikutavičiaus...

Marijonas Mikutavičius sveikino energingu koncertu nuotrauka, foto

Maždaug prieš dešimtmetį kelią atgal į muzikos klausytojų širdis ėmė skintis vinilinės...

Vinilinių plokštelių sugrįžimas privertė klausytis muzikos nuotrauka, foto

Galima dejuoti, kad vasara baigėsi, o jos ir nebuvo, galima skųstis, kad...

Greičiūnų vasaros kiemelyje skambėjo I. Kalmano operetės nuotrauka, foto

Tyrimas dėl nusiaubto D. Didžiūnaitytės ir kitų mirusiųjų kolumbariumo: žala siekia 3 150 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Šią savaitę Vilniaus apskrities policija ėmėsi tyrimo dėl Sudervės kapinių kolumbariumo, kurio...

Varžtas blyne - ne pažeidimas? nuotrauka, foto

Sociumas, Valgydama parduotuvės "IKI" gamybos žemaičių blynus, klaipėdietė nustėro - vos neatsikando į...

„Vakarų ekspresas“. 1993 03 23-26 nuotrauka, foto

VE-25, 1993-iųjų kovas buvo visai ne toks, kokį mes šiandien matome už lango....

Atsistatydina Neringos vicemeras Dovydas Mikelis nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų...

Sociumas, Paskelbta prieš 1 val.

VE-25, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...