2019 m. vasario 20 d. 12:35 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

Zanavykas su Klaipėdos vėjų nugairintu veidu

(10)

Zanavykas su Klaipėdos vėjų nugairintu veidu nuotrauka, foto

LAUREATAS. Bernardas Aleknavičius buvo pirmasis vos nepriklausomybę atgavusios Lietuvos garbingiausios žurnalistinės Vinco Kudirkos premijos laureatas 1990 m.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

2012 m. kovą klaipėdiečiui žurnalistui, kraštotyrininkui, fotografui Bernardui Aleknavičiui buvo įteikta Lietuvos Respublikos vyriausybės kultūros ir meno premija už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui.

Puikiai įvaldžiusiam plunksną ELTA korespondentui Bernardui Aleknavičiui buvo per ankšti sovietinių spaudos dirvonų formatai. Apie karvių primilžius ar prikultas grūdų tonas jam buvo nuobodu rašyti. Apsisprendė fotografuoti.

Na, ir kas, kad vėlgi buvo "formatai" - karvių melžėjos, kiaulių šėrėjos, mechanizatoriai ar melioratoriai. Maurodamas po kolūkių išmaltus vieškelius, o kartais labai tvarkingus asfaltuotus kelius, jis dairėsi kaimo šviesuolių, beje, jų rasdavosi ir tarp melžėjų bei traktorininkų, su kuriais bendraudamas atsigaivindavo. O grįžęs namo neskubėdavo ir dabar neskuba sėsti rašyti. Bet kai to imdavosi, jo skrebinama plunksna darydavo stebuklus. Laikraščių redaktoriams, kuriems rūpėdavo ne tik apie partiją ir jos planus dainuoti, su malonumu čiupdavo tuos rašinius, kuriais taip džiaugdavosi skaitytojai.

Pažinčių ratas

Kad ir kur Bernardą nunešdavo redakcijos užduotys, jas atlikęs, visada turėdavo ką aplankyti. Ir tai būdavo neeilinės asmenybės. Kartą, begrįžtant iš Žemaitijos glūdumos, B. Aleknavičius vairuotojui davė komandą: "Užsukam į Kadagynę." Tai kaimelis Kretingos pašonėje. Jame šviesaus atminimo prelatas Bronius Burneikis buvo išsirausęs duobę, kurioje liedavo varpus Kretingos bažnyčiai, o tikinčiųjų pastangomis atgavus jų rinktomis lėšomis pastatytą Marijos Taikos Karalienės bažnyčią, ir šiai.

Prelatą aptikome paišiną, suodiną, bet laimingą - išlietas varpas nesuskilo. Kartu su dvasiškiu grįžome į Klaipėdą ir jau klebonijoje skaičiavome kunigo įvaldytus amatus: statybininkas, finansininkas, vairuotojas, šachmatininkas (būtent už Klaipėdos bažnyčios statybą kalėjiman pasodintas, jis susirašinėdamas su kitais šachmatininkais lošdavo partijas; belošdamas su vienu partneriu iš Vokietijos, kaupė žinias, kaip varpus lieti), žvejys, jau neskaitant visų dvasininko priedermių išmanyti ir psichologiją, ir filosofiją, ir literatūrą, nesikratyti ir ūkiškų darbų.

Kai dar mažai kas Lietuvoje žinojo apie Orvidų sodybą, Bernardas joje buvo dažnas svečias, prisijaukinęs vėliau pranciškonu tapusį Vilių.

Kai Telšiuose pradėjo veikti kunigų seminarija, jis turbūt pirmasis iš Lietuvos žurnalistų skubėjo įamžinti dėstytojus, klierikus ir pastato įmantrybes.

Kur bevyktų fotografuodavo medines bažnytėles, pakelių kryžius, iš kurių vėliau gimė fotoalbumai. Ir nuolat užsukdavo pas žmones, kurie jam buvo įdomūs: tai pas šviesaus atminimo vėliau Pasaulio teisuole pripažintą Julytę iš Beržoro (netoli Platelių), tai pas Motiejaus Valančiaus muziejaus prižiūrėtoją, tai pas Bitėnų kaimo šviesuolius, sergstinčius spaustuvininko Martyno Jankaus atminimą. Visur - savas pažįstamų ratas. Ir Bernardas niekada apie žmogų nepuldavo rašyti, pabendravęs kartą. Archyvus kaupdavo metų metais. Ir tik tuomet, kai žmogų pažindavo visapusiškai, išdrįsdavo sėsti rašyti.

Mažoji Lietuva

Kai daugeliui spaudos amatininkų Mažoji Lietuva tebuvo kažkoks istorinis miražas, Bernardas Aleknavičius, pats būdamas zanavykas, jau į faktus buvo įklimpęs taip giliai, kad dar sovietmečiu turėjo didelę dar Anapilin neiškeliavusių mažlietuvių portretų kolekciją, o drauge ir jų likimų aprašymų. Kadangi lietuvininkų šeimos patirdavo nuoskaudų, negandų ne tik nuo vokiečių, sovietų, bet ir didlietuvių, jie būdavo (o ir dabar palikuonims to nestinga) labai atsargūs, vertindami sutiktą žmogų.

Ir tu privalai užsitarnauti jų pasitikėjimą, kad mažlietuvis lietuvininkas ar jo palikuonis pradėtų bendrauti su tavimi atvira siela. B. Aleknavičius šią privilegiją užsitarnavo. Kruopelė po kruopelės rinko mažlietuvių iš tėvų, senelių, o kartais ir protėvių girdėtas istorijas apie Vydūną, Ievą Simonaitytę, Martyną Jankų, Adomą Braką, Johaną Zembrickį, Jurgį Zauerveiną, kitus. Na, ir, žinoma, lietuvių tautos pasididžiavimą - Martyną Mažvydą, Kristijoną Donelaitį.

Surinkta medžiaga, ikonografija atgulė į gausias knygas ir fotoalbumus. Oi, kaip jie pravers ateities istorikams, kultūrologams, sociologams ir netgi politologams.

Nerealizuotas pedagogo talentas

Mums, studijavusiems žurnalistiką Vilniaus universitete, dėstytojai nuolat kartodavo, kad jie mūsų rašyti tikrai neišmokys. Tik galį nukreipti, iš ko ir kaip mokytis. O Bernardas daugeliui pradedančiųjų, tarp jų ir man, buvo pats puikiausias dėstytojas praktikoje. Ne, jis niekados nepamokslaudavo.

Bet imdavo ir nusistebėdavo žurnalistais, kurie, užuot nukulniavę kelis šimtus metrų patys pasižiūrėti objekto, skambina telefonais. Važiuodamas į kokį įdomesnį objektą ar susiruošęs aplankyti šviesuolį kurio nors kaimo glūdumoje, žurnalistikos atžalyno pasiteiraudavo, ar jiems nebūtų įdomu kartu važiuoti?

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Indrė Šidlauskienė iš ŽŪM prisiteisė per 30 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Euras, Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) antradienį iš dalies patenkino pernai sausį iš...

Policija prašo pagalbos. Gal atpažįstate šiuos asmenis? nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-11, apie 23 val., Klaipėdoje, Laukininkų g., buvo sugadinta kavinės lauko terasa.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 25 min.

Euras, Paskelbta prieš 34 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...