2019 m. gegužės 25 d. 15:51 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

Skulptorius A. Bosas: "Marmurą glostau kaip moters krūtinę"

2010-10-22, 00:01

Ivona ŽIEMYTĖ

Skulptorius A. Bosas: "Marmurą glostau kaip moters krūtinę" nuotrauka, foto

Gūdžiu sovietmečiu Skulptūrų parke atsirado neįprasta jūsų skulptūra Martynui Mažvydui.

Niekada naujas daiktas nebūna populiarus. Tai dabar niekas tavęs nelygina su lygintuvu... Tuomet užteko vienam partiniam valdininkui pasakyti, kad ne vietoje stovi, ir dar išsižergęs, skulptūros nenorėjo statyti alėjos pradžioje. Nei pavadinti "Mažvydu" negalėjau, tik sukurti neva interpretaciją Mažvydo kūrybos tema. Tais laikais mane puolė kritikai dėl ideologinių dalykų, dabar jų priešiškumo neužsitraukiu. Nedarau skulptūrų iš mėsos, Kristaus iš pūvančių žuvų, nes tai tik dėmesio troškimas. Bet Juodkrantėje iš nendrių, kurias paskui sudegina, darau.

Skulptorius Leonas Strioga sakė, kad vos tik pradėjo suprasti, kas yra toji skulptūra, o jau laikas mirti.

Jeigu žinočiau, tai būčiau numiręs; dar stengiuosi ją perprasti. Kol fantazija neišdžius. Skulptūrai reikia laiko, galimybių, sąlygų ir pasitikrinti save. Ji suteikia kitas dimensijas, leidžia pažvelgti anapus žėrinčio horizonto.

Kiekvieną žiemą dalyvaujate Latvijoje, Jelgavoje rengiamame ledo skulptūrų konkurse, jau tris kartus laimėjote pirmąją vietą. Kuo keri ledas?

Jau turiu kvietimą į dvyliktąjį konkursą, ledas užsakytas ir bus atvežtas iš Laplandijos. Šių metų tema - "Mano religija, mano gyvenimas".Vienais metais kūrėme meilės tema, tai su Kęstučiu Musteikiu sukūrėme "Paukščių taką", toje skulptūroje vaizdavome vyrą, moterį, kūdikį, jausmą, pasklindantį žvaigždynuose. Vaikas, patrynęs lango stiklą, įžvelgia dėmėje kitą pasaulį. O ledo gabale žaižaruoja saulė ir spalvos, o jeigu jam suteiki dar kažkokią formą - tikras stebuklas. Juk ledas yra perregimas. Kad tik saulė šviestų... Juk, būdavo, dirbam per lietų, nakčiai skulptūrą pridengiame, kad neišakytų kaip bato aulas. Nakvojame palapinėje - švedai, australai, zelandiečiai ir kinai. Kiekvienas simpoziumas praturtina patirtimi, kiekvieną detalę išbaigi nuo A iki Z.

Jūsų skulptūroje lietuviškumą atseksi iš tautos didžiavyrių veido bruožų. O kaip dar galėtų prasiveržti nacionaliniai ypatumai?

Šostakovičius su Brodskiu vienas kito nemėgo, bet buvo panašūs; klasiką suskaldę, vėl naujai sudėdavo ją iš gabalų. Nemėgstu saloninio meno, kuris galėtų būti gražus, bet tiktų pastatyti nebent Žiemos sode... Jeigu atsiversi tarptautinę skulptūros enciklopediją, ten nerasi nė vieno lietuvio skulptūros. Jeigu M. K. Čiurlionį pasaulis žinojo nuo caro laikų, mūsų nežino.

Jūsų skulptūros puošia net vieną Pietų Korėjos pakrantę.

Ten yra tarptautinės bienalės metu sukurtų skulptūrų. Korėjiečiai turi išlavintą skonį, jie tokie imlūs pasauliui, naujovėms, karta per du metus sukviečia moderniausius kūrėjus ir įvertina jų darbus. Nori nenori, tas skulptūras mato dešimtys tūkstančių žmonių, skulptūrų dydis - iki dešimties metrų. Tokią skulptūrą kaip "Raktas į dangų" čia daryčiau pusantrų metų, o ten padariau per pusantro mėnesio. Mūsų Skulptūrų parkas irgi galėtų kasmet plėstis iki greitkelio, jeigu nebūtume tokie skeptikai.

Mudu abu sutariame, kad Rimanto Sakalausko Kretingos bažnyčiai sukurti altoriai verti nacionalinės premijos. Nustebau, kai paklaustas apie misiją, sakė, jog jo amatas - toks pat, kaip batsiuvio ar duonos kepėjos.

Jis per tikėjimą, dvasinį gilumą iškilo, atrado sakralų, tyrą krikščionybės pasaulį. Jo tikėjimas iš tiesų gilus, prasmingas. Nuo instituto laikų jį pažįstu, kai buvo toks, kaip visi. Paskui surado savo nišą, nebesiblaško. Jį sunku net ištempti pasišnekėti.

Manau, kad yra ta skulptoriaus misija, bet jeigu jam valgyti nereikėtų, tai pusės darbų nepadarytų.

Kokią šventvagystę padarėte dėl duonos kąsnio?

Leniną iš gipso. Artėjo mano sūnaus penktasis gimtadienis, o pinigų neturėjau nė kapeikos, o juk anksčiau, pasiskolinęs penkis rublius, galėjai gyventi savaitę. Šovė šlapimas į galvą, pasisiūliau vaikų darželio vedėjai iš gipso nulipdyti gipsinį Lenino bareljefą, o už jį paprašiau gaublio. Pamačiau milžinišką žydrą gaublį per langą, ir buvau sužavėtas. Jį ir gavau. Tai buvo geras biznis, vaikučiai laimingi dainavo dainas apie revoliucijos vadą... Staliną būtinai reikėjo lipdyti su žvaigždutėmis ir "guzikais", kitaip meno komisija nepriims.

Žalioje jaunystėje ėmiau iš jūsų interviu. Berods parašiau, kad "kalate skulptūras iš gipso"... Kokia medžiaga jums lengviausiai paklūsta kaip kurtizanė?

Lengviausia minkyti molį, o paskui jau aišku, kaip padaryti iš granito. Medžiaga yra diktatorė. Turi išmanyti bronzos galimybes. Iš jos galiu padaryti kiaurą nosiaryklę, plauką arba kasytę. O su granitu sunkiau. Labai daug skulptūrų padariau iš marmuro, tai labai subtili medžiaga, ji pasiduoda, o proceso pabaigoje nuglostai jį, kaip moters krūtinę, iki žvilgesio... Mačiau Korėjoje beprotišką kinų darbą - gervę iš granito, stovinčią ant siūlo plonumo kojyčių.

Ar turite idėją, kuri jus neramina visą gyvenimą, bet aplinkybės verčia vis atidėti jos įkūnijimą?

Turiu tokią, bet jei atliksiu išpažintį, niekada jos ir nepadarysiu. Dabar žūtbūt turiu per mėnesį "pagimdyti" po vieną monetą. Tai atima daug kraujo. Tave nuolat kažkas kursto, judina. Žiūrėkit, V. Pinkevičius kasdien ateina į studiją, ją išsiplauna, įsispiria į šlepetes ir tapo - gali ir lašėti ant galvos, dangus griūti... Jis dirba kaip milžinas savo bažnyčioje... Žvėriškai laiko atima konkursai.

Turite kokių įkyrių darbinių įpročių?

Aš eskizuoju ir raižau atsiklaupęs. Tai man padeda.

Koks dar pradėtas darbas jums šiandien svarbus?

Kuriu seriją medalių - Klaipėdos garbės piliečiams portretų. Jie nusipelnė būti įamžinti. Vienas išugdė olimpinius čempionus, kiti geriausiai Europoje šoka, Tiškus - architektas numeris vienas, Jonas Tatoris - puikus menotyrininkas, Radžvilas mums padovanojo Anikę. Garbės piliečių yra trylika. Padariau dar tik septynis medalius. Atsirado tik vienas žmogus, kuris parėmė šį projektą. Ketinu surengti šių darbų parodą ir padovanoti juos Mažosios Lietuvos istorijos muziejui.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nuomonės, "Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Slengių bažnyčioje – naujausias Lietuvos varpas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Savo gyvenimo istoriją kuriame patys, tačiau ji susiklosto iš daugelio mus supančių...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

Nuomonės, Paskelbta prieš 50 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...