2019 m. gegužės 25 d. 12:40 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

Skulptorius A. Bosas: "Marmurą glostau kaip moters krūtinę"

2010-10-22, 00:01

Ivona ŽIEMYTĖ

Skulptorius A. Bosas: "Marmurą glostau kaip moters krūtinę" nuotrauka, foto

"Mūsų skulptūrų parkas irgi galėtų kasmet plėstis iki greitkelio, jeigu nebūtume tokie skeptikai"

Kažkas taikliai pasakė, jog genialumas turi šalutinių poveikių. Klaipėdietis skulptorius Algirdas Bosas - vienintelis Lietuvoje, istorinės asmenybės vardą užrašęs ant skulptūros nugaros, sovietinės imperijos laikais savo kūryba peržengęs visus tabu. Jis ir šiandie savo kūryba įprasmina istorines tautos vertybes.

Dingstis susitikti - Šveicarijoje atidengtas jūsų sukurtas bareljefas lietuvių ir šveicarų mokslininkui, filosofijos mokslų daktarui, Lietuvių katalikų mokslo akademijos nariui, literatūros istorikui, publicistui, visuomenės veikėjui, Lietuvos telegramų agentūros, dabartinės Eltos, steigėjui Juozui Eretui-Jakaičiui. Kuo jus sujaudino šio žmogaus likimas, kurio atminimą įamžinote jo 110-ųjų metinių proga?

Įdomiausia, kad jo likimą ir viso gyvenimo veiklą nulėmė lietuvis Mikelis Ašmys, jaunas Klaipėdos krašto patriotas. Mikelį anksti pakirto ispaniškas gripas, ir prieš mirtį pasikvietęs studijų draugą išsakė atgimstančios Lietuvos perspektyvas bei paprašė už jį padirbėti Lietuvos labui. Jakaitis prisiekė ir tesėjo su kaupu: išmoko lietuvių kalbą, vedė lietuvaitę, ir išties daug nuveikė mūsų kultūrai. Bareljefą man pasiūlė daryti menininkas Petras Repšys.

Šiuo metu kuriate auksines monetas - skirtas pirmajai Konstitucijai Europoje, svarbiausiems Lietuvos istoriniams įvykiams bei asmenybėms.

Manau, ta kolekcija sudomins numizmatus. Kol kas nukaldintos tik šešios monetos. Sukūriau monetų projektus Lietuvos tūkstantmečio paminėjimui, Žalgiro mūšiui, Mindaugo karūnavimui, Baltijos keliui. Galvoju sukurti monetą prezidentui A. M. Brazauskui, Lietuvos krikštui, M. K. Čiurlioniui, kitoms mūsų istorijai reikšmingoms asmenybėms.

Vidurio Lietuvoje, Kėdainiuose, pastatėte Jonušo Radvilo skulptūrą su Lietuvos iždo skrynia. Vėl pasirinkote be galo įdomią asmenybę.

Jis 1650 metais sudarė taikos sutartį su švedais, tuo daugybei metų sustabdęs rusų invaziją į Lietuvą, neteko karaliaus malonės, lenkai jo atsižadėjo. Kazokai jau buvo užėmę, degino Vilnių su keturiais tūkstančiais karių, sudegino Žaliąjį tiltą. Radvila su persprogusia iždo skrynia pasitraukė į Kėdainius. Iš kitos skulptūros pusės padariau sužeisto švedo veidą su ašarėle, jo galvos skylėje susirenka rasos lašai ir ten gali pamerkti gėlę.

Radvilo skulptūros dalis primena įstabųjį "Bokštą" Klaipėdos senamiestyje, prie kurio jauni žmonės skiria pasimatymus.

Bokšto drakonas simbolizuoja visa griaužiantį laiką, o pats bokštas pastatytas toje vietoje, kur kadaise stovėjo namas. Jame gyveno kartų kartos, mylėjosi, gimdė vaikus, o karo metais jis virto griuvėsiais. Tą bokštą, laimėjęs konkursą, stačiau dešimtį metų, kaip bažnyčią, nes vienas po kito mirė Sovietų Sąjungos diktatoriai, ir man buvo pasakyta, kad bokšto nebus. Jo vietoje galėjo atsirasti Jūratės ir Kastyčio skulptūra arba varlės su baseinėliu. Man siūlė padaryti poros metrų skulptūrą - kaip skelbimų lentą ar pašto dėžutę. Šiame bokšte yra pavaizduotos autentiškos gyvenimo scenos, mano autoportretas ir mano mylimos moters, kuriai balandis atneša laišką. Norėjau įamžinti anuometį Vykdomojo komiteto pirmininką Alfonsą Žalį, užmaskavęs kokia didiko kepure, bet apie tai išgirdęs, jis susiėmė už galvos, tad į tą vietą įdėjau santūrų poetą J. Baltrušaitį, ir kaipsyk buvo jo 100-osios gimimo metinės. Dabar ta skulptūra gerai matosi iš visų pusių, iš aukštai. Tačiau jos dalį nuplėšė vandalai.

A. Boso sukurta kunigaikščio J. Radvilos skulptūra puošia Kėdainius.

Kaip čia yra, jog kai kurių skulptūrų nepastebi, praeini prošal, lyg jos nebūtų, o ties kitomis stabteli, gėriesi, net pasikalbi, nes atrodo, tarsi būtų gyvos?

Mano skulptūrų yra prie Santuokų rūmų, ligoninėje, universitete. Skulptūrai reikia savitos formos, ne anemiškos; jeigu darai angelą, tai tokį, kokio bažnyčioje nepamatysi nei ant antkapio. Yra daugybė būdų, kaip padaryti skulptūrą neįdomią, o kad padarytum gerą, reikia, kad kažkas vedžiotų tavo ranką. Ir dar - turėti gerą kritiką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

Kas valdo pasaulį: nuo absurdo teorijų iki tiesos nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sąmokslo teorijos (pavyzdžiui, apie kino studijoje filmuotą išsilaipinimą mėnulyje arba Lietuvą užvaldžiusį...

Botanikos sode - jautri paroda nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos universiteto Botanikos sode eksponuojamos jautrios fotografijos, kuriose užfiksuotos negalią turinčių žmonių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...