2018 m. balandžio 24 d. 06:03 val., antradienis

Kultūros naujienos

Sandėliuke atrasti seni bažnytiniai dokumentai

(4)

2010-07-20, 17:05

Ivona ŽIEMYTĖ, VE.lt

Sandėliuke atrasti seni bažnytiniai dokumentai nuotrauka, foto

VERTĖ. Nors kol kas specialistai nenustatė tikrosios radinių vertės, manoma, kad ji neįkainojama, nes mūsų krašto bažnytinių dokumentų nėra daug išlikę, o ir tie patys dažniausiai saugomi Vokietijoje.

© Klaido Permino nuotr.

Praėjusį sekmadienį Pagėgių rajono Piktupėnų kaime atrasti neįkainojamos istorinės bei archeologinės reikšmės bažnyčios dokumentai: krikštynų, jungtuvių, mirties registracijų knyga ir kiti.

"Jau prieš keletą metų iš Vokietijos buvome gavę informacijos, kad senosios Piktupėnų mokyklos sandėliuke 1944 metais, kai žmonės traukėsi puolant Raudonajai armijai, gali būti užkasti bažnyčios, pastatytos 1574 metais, dokumentai. Tai padarė vietos kantorius ir informavo savo pažįstamus", - sakė istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Vacys Vaivada.

Radinio reikšmė dar nenustatyta

Anot istoriko, po metų šią informaciją pakartojo išeivis Erwinas Witenbergas, šiuo metu gyvenantis Vokietijoje. Pernai specialistai buvo nuvažiavę patikrinti, ar tai tiesa, bet spėjamoje vietoje dokumentų nerado. Laimė, dabartiniai namo šeimininkai Asta Samoškienė ir Bartašių šeima suprato reikalo svarbą ir pasakė, kad jeigu netyčia jiems pavyktų paslėptus reliktus aptikti, jie informuos. Ir kaipsyk to paties sandėliuko, kuris buvo nesėkmingai patikrintas, kitame gale liepos 18 dienos pavakarę šeimininko sūnus ir dukters vyras aptiko tris užkastus ryšuliukus bei Piktupėnų bažnyčios altoriaus kryžių.

Kadangi restauruoti ir konservuoti stipriai puvėsių pažeisto radinio mūsų sąlygomis nebuvo įmanoma, vakar Klaipėdos kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio darbuotojai Laisvūnas Kavaliauskas ir Naglis Puteikis išvežė jį į Vilnių. Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre turėtų paaiškėti radinio vertė ir paslaptys.

"Mes bijojome dėžutes net atidaryti, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus popieriaus restauratorė Jolanta Mažeikaitė nedrįso įvertinti dokumentų būklės. Bet dabar radinys - patikimose rankose", - sakė V. Vaivada.

Anot jo, sunku pasakyti ir tai, kokio amžiaus tai dokumentai: galėtų būti bent jau nuo XIX amžiaus. Jeigu pasisektų juos iššifruoti, tai būtų iš tiesų didžiulės reikšmės radinys tos teritorijos ir bažnyčios istorijai. Tokių radinių pasitaiko labai retai, apskritai yra mažai išlikusių bažnytinių knygų; išlikę Klaipėdos, Šilutės, Rusnės bažnytinių dokumentų. Jie daugiausiai saugomi Vokietijoje.

"Ir kiekvienas dokumentas šiuo atveju yra labai svarbus, galintis mums sugrąžinti istoriją ir užlopyti daug atminties spragų", - sakė V. Vaivada, istorikų ir archeologų vardu paprašęs padėkoti dabartiniams namo šeimininkams ir visai Piktupėnų bendruomenei.

Viltys - dėžėje

"Sužinojome, kad viename ūkinių pastatų Piktupėnuose ar prieš karą, ar karo metais buvo užkastas bažnyčios archyvas. Ir pavyko jį rasti, ištraukti į dienos šviesą, - sakė Klaipėdos universiteto archeologijos mokslų daktaras Klaidas Perminas.

- Kasėme naudodamiesi naujausia archeologijos metodika, valėme sluoksnį po sluoksnio, radinys slypėjo maždaug metro gylyje. Viena dėžė lyg skardinė, o šalia gulėjo į krūvą sudėti popieriai. Jų būklė ypač prasta, abejojame, ar pavyks ką išsiaiškinti. Visos viltys - į popierius, kurie buvo dėžėje. Kai ištraukėme radinį - dėžę, knygų krūvą ir šone padėtą kryžių (greičiausiai altoriaus) neatidarėme nei dėžės, nei bandėme atskirti popieriaus lapus iš krūvos, kad nepakenktume. Tą darbą patikėjome restauratoriams.

Altoriaus kryžius yra 60 centimetrų ilgio, spalvoto metalo, pasidabruotas. Restauratoriai tiksliau pasakys. Istorinė ir archeologinė radinio vertė - neįkainojama, nes tokie dokumentai yra vienetiniai. Bažnytinių knygų kopijų paprastai nebūdavo.

Būna stebuklų, kai pasitelkus šiuolaikines technologijas atgaivinami panašūs dokumentai, įvairios medžiagos. Reikia tikėtis, restauratoriai nenuvils", - sakė archeologas.

Šiuo metu Prano Gudyno restauravimo centre Piktupėnuose surasti dokumentai tiriami rentgenu, po to paaiškės tolesnės restauravimo galimybės.

Nuotraukų galerija

 

 

 

 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jolanta Liutkutė-Mozūrienė

2011-01-07   13:40

IP: 78.63.82.166

Labai džiaugiuosi,kad šioje mokykloje,kuria aš baigiau prieš 28metus,ir buvome paskutine karta ,rastas toks neįkainojamas radinys.Kai buvome susitikime su savo klase 2008m.04.12d.tai buvo po 23metu,buvome nuvykę y ta mokykla su savo gerbiamu auklėtoju Liūliu,ji buvo neatpažįstamai pasikeitusi,bet labai gera buvo sugrįžti ten, y savo gimta vieta,kur baigėme aštuonmete.Ir tolau seksiu šią informaciją,labai įdomu,kad po šitiek metų kažkas atrasta-labai džiaugiuosi,sėkmės visiems,visur ir visada.

2010-07-23   00:47

IP: 195.182.74.107

Deja, peršvietus rentgenu, du mažieji pundeliai dokumentų yra visiškai susikristalizavę dėl pernelyg rūgštaus ar kitaip agresyvaus dirvožemio, kuriame jei pragulėjo nuo 1944 metų, todėl nėra jokių šansų juos perskaityti.
Viltis dar rusena dėl didžiosios cinkuotos dėžės (užrašai ant jos - lenkiški, kažkokie šaudmenys kadaise buvo laikyti) - gal joje kas nors bus išlikę perskaitomo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Balandžio 24-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Klaipėdiečiai perrašė LSKL istoriją - kausis didžiajame finale nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universiteto (KU) krepšininkai perrašė Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) istoriją -...

Baltų mitologijos parke – nauja skulptūra nuotrauka, foto

Kultūra, Baltų mitologijos parke, kurį Darbėnų seniūnijos Sausdravo kaime prieš septynerius metus pradėjo...

Platinamas įvažiavimas į Palangą sulaukia ir kritikos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos prieigos šiomis savaitėmis užgriozdintos traktoriais bei žemę kasančia technika, čia...

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Kultūra, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...