2020 m. liepos 6 d. 01:13 val., pirmadienis

Kultūros naujienos

Rytas ant mėlyno kranto

Paroda

Klaipėdos galerijoje veikia Ryto Jurgelio tapybos darbų paroda "Mėlynas krantas", kurią A. Mončio fondo pirmininkas, parodos kuratorius Rolandas Rastauskas pavadino "absoliučia džiugesio tapyba".

"Tos drobės nėra "iškentėtos", o kasdienis tikro tapytojo darbas, ir man patinka jo "spalvų politika", - kalbėjo Rastauskas per parodos atidarymą. - Turiu galvoje jo tiesumą, vidinį gaivumą ir švarą, savito regėjimo priešpriešą tam, kas naujajame mene tampa "pagrindine linija". Dailininkas įrodė, kaip galima išlikti savimi ir kalbėtis su pasauliu, gyvenant tokioje atkampioje teritorijoje ir nesijausti "paraščių gyventoju". Jurgelio sąmonės žemėlapiai išveda į subtilias lietuviškojo abstrakcionizmo teritorijas: patirdami malonų A. Petrulio, D. Kasčiūnaitės ar J. Bagdonavičiūtės linijos ir tono atpažinimo jausmą, sykiu negalime nesistebėti dailininko ištikimybe savajam koloristiniam kodui. Naujausiuose Ryto darbuose ypatingai stiprus meditacinis pradas, kurio mažosiomis "dvasios sodybėlėmis" tampa vienas seniausių ir stipriausių geometrinių simbolių - kvadratas. Stebėtojų akyse drobė virsta įstabaus žaidimo "klasėmis" lauku, mįslinga topografine dėlione".

Šnekučiavomės apie tai, jog kitas dailininkas sukuria ką nors "kukurūzų lauke" ir giriasi, kad jo darbus matė Amerika, antro darbai šmėsteli kokioje nežinomoje galerijoje Paryžiaus pakrašty, ir jis praneša nustebinęs pasaulio menų sostinę. Nesvarbu, kur gyventum, ir ar tau atsiveria viešos parodų rūmų erdvės, - svarbu, ar menininkas turi argumentų kurti, ar turi ką pasakyti. Apmaudu, jog Ryto Jurgelio gyvenamoji aplinka nykoka, nes Palangoje žmonės mieliau perka kičinius paveikslus, pardavinėjamus "ant akmenų". Pats Rytas pasidžiaugė "nesėdėjęs ant dviejų kėdžių", tai yra, atsidėjęs vien tapybai. Jam įdomi tokia plastika, spalvinė struktūra, emocinis kūrinio poveikis ir kūrybos procesas bei ritualas - kasdien grįžti iš dirbtuvės mėlynu jūros krantu. Nors jau kuris laikas dailininkas įniko "dėliot kvadratėlius", tikina, jog prisimerkus drobėje gali atpažinti realų Palangos kraštovaizdį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Triukšmas iš „Auskos“ neliko be atsako – pradėtas ikiteisminis tyrimas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Iki rytmečio visą savaitgalį vykęs renginys su muzika poilsio namuose „Auska“ ir...

Kaip iš Lietuvos teritorijos "dingo" 830 tūkst. gyventojų (1) nuotrauka, foto

SE, Daugiau nei šimtas metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Ką pakeitė šis...

Nuo Dekanidzių vairuotojo iki Holivudo turtuolius žudžiusio monstro – pirmojo mirties bausme JAV nuteisto lietuvio istorija nuotrauka, foto

Kriminalai, Gabus būgnininkas, vaizdajuosčių, akvariumų prekeivis, limuzinų nuomotojas, „Vilniaus brigados“ vadeivų Boriso...

Kosminiai LRT vadovų atlyginimai šokiravo visuomenę nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija paskelbė administracijos darbuotojų atlyginimus, o jie...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...