2019 m. birželio 18 d. 07:37 val., antradienis

Kultūros naujienos

Prisiminimai apie teatro legendą dar gyvi

Prisiminimai apie teatro legendą dar gyvi nuotrauka, foto

PRISTATĖ. Knygos sudarytojui Svajūnui Sabaliauskui talkino aktorė Olita Dautartaitė.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės bibliotekoje pristatant žurnalisto, rašytojo Svajūno Sabaliausko iš aktorių, režisierių, filosofų, aktorės gimtojo kaimo žmonių pasakojimų sudarytą 300 puslapių knygą "Rūta Staliliūnaitė: Aš esu Barbora!" su kompaktine plokštele, buvo pasakyta, jog ši moteris prigimtimi, stotu, erudicija ir inteligencija ir buvo karalienė.

Kelyje užtrukus vilniečiams svečiams knygos idėjos autoriui S. Sabaliauskui ir aktorei Olitai Dautartaitei, auditoriją apšildė klaipėdiečiai aktorė Virginija Kochanskytė ir režisierius Valentinas Masalskis. Jiems abiem teko garbė vaidinti su viena iškiliausių Lietuvos aktorių. Visi sutartinai stebėjosi, kad buvo pasigirdę nuomonių, jog knyga išėjo per anksti, ir sakė, kad greit gali nebelikti kam ją prisiminti.

"Rūta nepakentė intrigų, nepagarbos žmogui, menui", - sakė V. Masalskis, prisiminęs, kaip jam teko dirbti drauge su Staliliūnaite, vaidinusia Kesoniją, kai jaunas aktorius prisimena nuoširdų jos palaikymą, supratingumą, įsijautimą į jo būseną.

"Rūta savo broliu vadino aktorių Praną Piauloką, o Svajūnas pirmiausia apie jį parašė prisiminimų knygą. Ji spinduliavo gėriu, grožiu, savo tiesa, atsakomybe, atsidavimu aktoriaus pašaukimui ir aukštajam scenos menui. Ko gero, tai pats trapiausias, žiauriausias ir gražiausias menas", - sakė O. Dautartaitė. Aktorė pažymėjo, jog žiūrėti nufilmuotą spektaklį yra tas pats, kas žiūrėti per stiklą, ir tik vyksmo metu žiūrovas ir aktorius susitinka viename lauke. Ji prisiminė, kaip Rūta mylėjo savo mamą, ir per atostogas nevažiuodavo į tolimas šalis, bet skubėjo pas žilagalvę motiną, į gimtąjį kaimą Radviliškio rajone, Pašušvį, kurio kapinėse dabar ir ilsisi. Beje, kol įvairiuose miestuose vyko knygos pristatymas, Pašušvio žmonės degino atminimo žvakutes.

"Rūta buvo kukli, tačiau žinojo savo vertę. Ji buvo Dievo paukštelis, scenoje skrajojo lengva it plunksnelė, švytėjo. Atvykusi dirbti į Kauną, Rūta suvaidino Jurgą "Baltaragio malūne". Ji ir vyresniems aktoriams pakraudavo sielą, savastį, duotybę, tai buvo jos moteriško žydėjimo laikas", - sakė O. Dautartaitė. Anot jos, kolegė patyrė ir skausmo, tačiau interviu niekada apie tai nepasakojo, sakydama, kad yra labiau žaizdotų žmonių - tremtinių, partizanų. R. Staliliūnaitė mėgo ir poezijos skaitymus, juos vadino "skambinimu likimui". Knygą lydinčioje kompaktinėje plokštelėje skamba R. Staliliūnaitės balsas. Kai kuriuos jos rašyto dienoraščio fragmentus išeidama aktorė prisakė spausdinti tik praėjus dešimčiai metų.

"Ji buvo pavyzdys žmogaus, kuris sąmoningai kūrė save, karjerą, gyvenimą, nevaidino to, kas jai buvo nepriimtina. Tai - ne emocijų, bet intelekto aktorė, įvaldžiusi meistrystę. Kad ir ką ji išgyveno, kai išeidavo į sceną, jos vaidmuo dėl to nenukentėdavo, net balso moduliacijos neišduodavo liūdesio. Aš manau, kad net iš viso spektaklio išėmus tik vieną Staliliūnaitės vaidmenį, tai būtų reiškinys, sukrečiantis įvykis ir gyvuotų atskirai", - sakė aktorė V. Kochanskytė. Ji pridūrė, kad Rūtai likimas buvo maloningas, jai teko dirbti su geriausiais aktoriais bei režisieriais, teko geriausi vaidmenys. Pasakotoja sakė, jog "Rūtos Staliliūnaitės vaidyba buvo subtili, niuansuota ir pripildyta gyvybės.

Knyga, "Obuolio" spaustuvės išleista 2000 egz. tiražu, su poetų eilėmis ir Vytauto V. Landsbergio alegorija, iš karto buvo parduota, vos pasirodžiusi knygynuose, rengiamas dar vienas jos leidimas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Darbėniškis Kazys Maksvytis stažuosis NBA? nuotrauka, foto

Sportas, Prieš kelias savaites Klaipėdos "Neptūno" ekipą į Lietuvos krepšinio lygos (LKL) bronzinių...

Buvęs prezidentas mirė per teismo posėdį nuotrauka, foto

Pasaulis, Pirmadienį Kaire mirė buvęs Egipto prezidentas Mohamedas Mursis. Kaip pranešė leidinys „Al-Shorouk“,...

Grįžimas iš Nidos tradiciškai - ilgesnis nuotrauka, foto

Klaipėda, Savaitgalį Neringoje vykusios šventės "Benai, plaukiam į Nidą" gerbėjams teko apsišarvuoti kantrybe,...

Šventojoje Jonines švęs dvi dienas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prie didžiausio vandens telkinio - prie jūros - Jonines švęsti -...

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasaulis, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...