2017 m. lapkričio 20 d. 03:49 val., pirmadienis

Kultūros naujienos

"Parbėg laivelio" jomarke - autentiški amatai, muzika ir vaišės

Festivalis

Vakar Klaipėdoje prasidėjo ir visą savaitgalį vyks šeštasis tradicinis tarptautinis folkloro festivalis "Parbėg laivelis", kuriame miestelėnai ir svečiai turės progos iš arti susipažinti su Lietuvos, Belgijos, Graikijos, Italijos, Slovakijos, Ukrainos ir Lenkijos etnokultūra: tradicine muzika, šokiais, dainomis, žaidimais, amatais ir kulinariniu paveldu.

Pirmoji festivalio diena šiemet sutapo su Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Valstybinei šventei buvo dedikuoti trys festivalio renginiai - folkloro teatro "Aitvaras" spektaklis pagal lietuvių liaudies dainas, žaidimus ir P. Širvio poeziją Etnokultūros centro kiemelyje, šventinė dainų popietė su V. Povilioniene ir folkloro ansambliu "Vilnelė" iš Vilniaus Klaipėdos piliavietėje bei šventinė vakaronė Laikrodžių muziejaus kiemelyje.

Oficialią festivalio pradžią tradiciškai paskelbė Danės upėje pasirodę senoviniai laivai, kuriuose susibūrę folkloristai tarsi festivalio himną dainavo dainą "Parbėg laivelis".

Festivalio centru šiemet tapo "Meridiano" aikštė. Čia visas keturias festivalio dienas, liepos 6, 7, 8, 9 nuo ryto iki vakaro šurmuliuos Klaipėdos jomarkas, festivalio dalyviai nuolat koncertuos.

Vakarais čia vyks pagrindiniai koncertai-vakaronės, kuriuose drauge su Lietuvos ir užsienio folkloro kolektyvais linksmintis galės visi norintys.

Festivaliui tik įsibėgėjant apsilankėme tradicinių amatų mugėje. Klaipėdos jomarke šį savaitgalį bus galima ne tik įsigyti įvairių originalių dirbinių iš molio, odos, lino, medžio, vytelių, bet ir patiems pabandyti išsižiesti molio puodynę, nusiausti juostą ar išsidrožti medžio klumpes.

Puodžius Jonas Grunda iš Palangos savo miestelyje amato nedemonstruoja ir savo dirbiniais neprekiauja. "Paprastam puodžiui Palangoje prekybos vieta per brangiai kainuoja", - nusiskundžia. Festivalyje "Parbėg laivelis" amatininkas dalyvauja jau trečią kartą. Atvažiuoja į Klaipėdą ir jomarkus, skirtus kruizinių laivų keleiviams.

"Rodydamas į savo dirbinius puodžius sakė, kad skiriamasis jų bruožas - apvalumas. "Kampuoti dirbiniai rankomis lipdyti. O tikrasis puodžiaus amatas - žiesti arba, kaip Merkinėje sako, sukti puodus. Žiesti - greičiau", - šypsosi Jonas, parduodąs jomarko lankytojams puodynėles bei dėžutes, o už 5 litus leidžiantis patiems prisėsti prie ratelio ir pamokinantis nusižiesti sau puodelį.

Jono Grundos puodų žiedimo ratelis patobulintas, sukamas elektrinio motoriuko. O festivalio "Parbėg laivelis" svečias iš Slovakijos Romanas Petrikovičius nepabūgo atsivežti autentišką, patį seniausią puodų žiedimo ratelį, minama koja. "Šis aparatas skirtas tokioms šventėms, kad žmonės pamatytų iš ko kilo puodžiaus amatas. Prekybai dirbinius darau su moderniu elektriniu rateliu", - sakė slovakas.

Vietiniai puodžiai sakė, kad Lietuvoje jau mažai kas turi koja minamą ratelį ir beveik niekas nedirba pagal senąją technologiją.

Kita viešnia iš Slovakijos Liubica Druskova jomarko lankytojams demonstravo Lietuvoje nematytą siūlų rišimo amatą. Viešnia sakė iš mamos išmokusi ir ištobulinusi amatą tiek, kad be didelių pastangų ant mažyčių staklelių aplink adatėles sukdama siūlus nuriša įstabius ažūrinius angelus, augalinius motyvus.

Svečiai iš Lenkijos Klaipėdos jomarke demonstravo originalius stiklo dirbinius ir tradicinį siuvinėjimą

Dar vieno slovako Verio Liubomiro amatas - medžio drožyba niekuo nesiskiria nuo lietuviško medžio skaptavimo. Gal tik medžio dirbinių motyvai kiek kitokie - ne susirūpinę rūpintojėliai, o šokyje apsikabinusios porelės, vaikas su mama.

Kaimynai lenkai iš Gdansko demonstravo stiklo dirbinius, tradicinį siuvinėjimą kryželiu bei odinius dirbinius skirtus arklininkams - balnus, kelnes.

Slovakai ir lenkai - pirmieji svečiai, jau pirmąją dieną pasirodę Klaipėdos jomarke. Prie jų turėtų prisijungti ir italai, žadantys pristatyti net tris tradicinius savo kulinarinio paveldo patiekalus.

Atsigaivinti po pietietiškų vaišių, bei kaitrios saulės ponas Vytautas Zubavičius iš Pasvalio siūlo naminiu alumi.

Iš tėvo bei vyresnio brolio aludarystrės tradiciją perėmusio Vytauto gaminamas medaus bei apynio alus ir gira įvertinti Lietuvos kulinarinio paveldo ženklu.

Jei į jomarką pavėluosite, pagal tradiciją ponas Vytautas pasiūlys tris rožytes - t.y. tris alaus stiklines išgerti. "Po to jau teks atsipūsti", - juokauja aludaris, tačiau tikina, kad per visą mielą dieną galima net 6 naminio alaus bokalus išgerti. "Po šešto jau bus sunkoka, pasidaro žmogus lyg guminis", - aiškino ponas Vytautas.

"O nepadauginus medaus alus aistras pažadina, nes į jį dedama medaus ir tokių žolelių, kurios "viagrą" atstoja", - intrigavo aludaris, mirktelėdamas akį ir pridurdamas, jog pats neparagavęs kitiems alaus neparduoda.

Festivalio "Parbėg laivelis" programa

Liepos 7 d., penktadienis

9 val. Klaipėdos jomarkas. Tradiciniai amatai, nacionalinės virtuvės, koncertai, žaidimai Meridiano aikštėje.

11 val. Kūrybinės dirbtuvės Etnokultūros centre (Vežėjų g. 4). Tradicinis dainavimas, tradicinis muzikavimas.

17 val. Eitynės - koncertas. Lietuvininkų a. - Herkaus Manto g. - Meridiano a.

18 val. Bičiulystės koncertas. Meridiano a.

21 val. Festivalio klubas Etnokultūros centro kieme.

Liepos 8 diena, šeštadienis

9 val. Klaipėdos jomarkas. Tradiciniai amatai, nacionalinės virtuvės, koncertai, žaidimai Meridiano aikštėje.

11 val. Kūrybinės dirbtuvės Etnokultūros centre: tautinis kostiumas.

20 val. Folkšokas po "Arka" prie Biržos tilto.

Liepos 9 d., sekmadienis

9 val. Klaipėdos jomarkas. Tradiciniai amatai, nacionalinės virtuvės Meridiano aikštėje.

10 val. Vaikų diena jomarke, Meridiano aikštėje.

15 val. Pabaigos koncertas Meridiano aikštėje.

Jurga PETRONYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Lapkričio 20-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, pažįstamas ar kolega švenčia gimtadienį,...

Įspėja dėl stipraus vėjo ir gausaus lietaus nuotrauka, foto

Klaipėda, Dėl naktį Klaipėdoje prognozuojamo gausaus lietaus ir stipraus vėjo, Klaipėdos miesto savivaldybė...

Klaipėdą vėl skandina lietus nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiams dar neatsigavus po savaitės pradžioje miestą skandinusios stichijos, sekmadienį po gausaus...

Viešoje vietoje apiplėštas berniukas nuotrauka, foto

Kriminalai, Lapkričio 18 d., apie 16:30 val., Klaipėdoje, Herkaus Manto g., viešojoje vietoje,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...