2019 m. kovo 19 d. 11:54 val., antradienis

Kultūros naujienos

Nidoje dailininkai stato šimtmečio tiltą

2013-06-27, 18:29

Anatolijus LAPINSKAS

Nidoje dailininkai stato šimtmečio tiltą nuotrauka, foto

BURĖS. Romualdas Kunca "Burės išplaukia".

Prieš šimtą metų, XX amžiaus pradžioje, Nidoje klestėjo vokiečių dailininkų ekspresionistų meno grupės Brücke (vok. tiltas) veikla. Jos nariai siekė "izoliuotis" nuo visuomenės ir todėl atsirado tuometinės Vokietijos imperijos pakraštyje - Nidoje. Jie tarėsi savo menu tiesiantys tiltą tarp praeities ir ateities. Kuršių Neriją iš viso yra vaizdavę daugiau kaip du šimtai vokiečių dailininkų, šimtais skaičiuojami ir jų nutapyti šios tematikos paveikslai.

Beveik visą praėjusio amžiaus pirmąją pusę iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos Nidoje istoriniame Hermano Blodės viešbutyje rinkdavosi vokiečių dailininkai ekspresionistai Maxas Pechsteinas, Karlas Schmidt-Rotlufas, Ernstas Mollenhaueris, impresionistas Lovis Corinthas.

Antrasis pasaulinis karas ir jo sukelti vėjai pervertė visą šių vietų praeitį, dėl istorinių aplinkybių pasikeitė dauguma šių vietų gyventojų. Buvo užmirštas ir "tapytojų rojus" ant Kuršių marių kranto.

Tiltą atgaivino

Tik 1995 metais jauno dailininko Sauliaus Kruopio iniciatyva buvo prisiminta ekspresionistinė Brücke karta. Tais metais į atkuriamąjį Brücke tradicijų plenerą susirinko 15 Lietuvos dailininkų, o nuo 1996-ųjų Nidos plenerai tapo tarptautiniai. Tokiu būdu atgaivintų plenerų dalyviai atradę vieną tilto atramą XX amžiaus pradžioje, panašų tiltą nutiesė ir į šias dienas.

TAKELIS. Bronislava Lapinskienė "Takelis prie jūros".

Anot žinomos menotyrininkės Nijolės Tumėnienės, iš plenero kūrinių galima sudaryti puikią parodą ir ją vežti bet kur. Šie pranašiški žodžiai tapo kūnu: nuo pirmojo plenero parodos iki pačios naujausios, birželio 11 d. atidarytos sostinės "Arkos" galerijoje, jų skaičius jau pasiekė jubiliejinį dydį - 150. Vien nuo 2008 m. pavasario iki šių dienų Nidos menininkų asociacija "Tiltas" surengė 58 parodas daugelyje miestų Lietuvoje ir užsienyje.

Nidos plenerų kolekcijoje sukaupta per 700 darbų. Dabar veikiančioje "Arkos" parodoje, kaip ir bet kurioje kitoje, gausiai atstovaujami ir plenerų svečiai užsieniečiai dailininkai iš įvairių pasaulio šalių

Draugiški ryšiai

Beje, su pastaraisiais pietiniais Nidos kaimynais jau nuo pat pirmųjų plenerų užsimezgė itin draugiški ryšiai. Lietuvių ir rusų dailininkus suvienijo nuoširdus domėjimasis permaininga šio krašto istorija, profesionalus požiūris į šiuolaikinę tapybą, plenerų metu vyksta ekskursijos į Kaliningradą. Nidos plenerai tapo bene aktyviausia bendradarbiavimo su kaimyninės srities menininkais forma.

Dabar veikiančioje "Arkos" galerijos parodoje vaizduojama ne tik Nida, bet ir Juodkrantė, dalis ekspozicijos skirta žymiam tapytojui Romualdui Kuncai (1935-2011) atminti.

Sugulė į knygą

R. Kuncos atminimui skirta R. Kruopio sudaryta solidi knyga "Nida Art". Nidos tapybos kolekcija". Čia rasime įvairių straipsnių bei apžvalgų.

NAMELIS. Saulius Kruopis "Knaufo namelis".

Žinoma, didžiausias knygos nuopelnas - per 1000 paveikslų nuotraukų, pradedant šimtmečio senumo vokiečių dailininkų darbais, senoviniais atvirukais ir baigiant dabartiniuose pleneruose sukurtais darbais, taip pat plenerų kasdienybės nuotraukomis - iš viso per 100 dailininkų darbų.

Vertinga knygos dalis "Nidos tapybos drobės keliauja po pasaulį", kur apžvelgiama parodinė Nidos menininkų asociacijos veikla.

Žymos: nida, dailininkai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Lietuvos bankų pelnas pernai augo 40 proc. nuotrauka, foto

Ūkis, Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai praėjusiais metais uždirbo 357,9 mln. eurų grynojo neaudituoto pelno...

Jūros dovana nustebino ir gintaro rinkėjus nuotrauka, foto

Klaipėda, Praėjusį sekmadienį jūra buvo dosni - tie, kam pasisekė, galėjo prisirinkti ne...

Ieškote darbo? Laisvos vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Ūkis, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Vasarą JAV dirbęs studentas: per 3 mėnesius parsivežiau tiek, kiek Lietuvoje uždirbčiau per metus nuotrauka, foto

Užsienio ūkis, Kasmet pagal jaunimo darbo ir kelionių programas (angl. Work and Travel...

Ūkis, Paskelbta prieš 42 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 53 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Užsienio ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...