2019 m. gegužės 21 d. 14:30 val., antradienis

Kultūros naujienos

"Neamžinas net dievų pasaulis"

(2)

2011-05-13, 00:01

Ivona ŽIEMYTĖ

"Neamžinas net dievų pasaulis" nuotrauka, foto

Ar mūsų gyslomis tebesruvena senojo tikėjimo dvasia, ar mes dar galime pasikliauti senaisiais lietuvių dievais ar bent jau juos gerbti? Apie tai kalbamės su Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto dekanu, profesoriumi dr. Rimantu Balsiu.

Į dienos šviesą ištraukiami vis nauji pagoniški lietuvių dievai. Išgirdau apie Mėnulio deivę Lela Menelia, saugančią naktį ir matuojančią laiką.

1835 metų Teodoro Narbuto raštuose "Lietuvos istorija" yra daug sufalsifikuotų dievybių, ir viena jų yra Lela Menelia. Taip vadino deivę Laimą. Visi romantikai, ir Simonas Daukantas, turėjo šventą ir kilnų tikslą - parodyti, kad mūsų mitologija labai turtinga. Jeigu kokios dievybės nerado, nesibodėdami ją sukūrė pagal antikinį pavyzdį. T. Narbutas iškasė tokių vilkduobių, į kurias įpuola nepatyręs skaitovas. Internete išrandama nauja dievų veislė. Narbutas teigia, kad rėmėsi kokia kronika, rankraščiu, bet visas jo palikimas yra dingęs po jo mirties.

Tai klastotojai nusipelnė pasmerkimo?

Jie praturtino mitologiją. XIX a. pradžioje Europoje imta domėtis praeitimi, istorija, herojų paieška, atgijo antikiniai mitai. Jaunystėje aš į Narbutą žiūrėjau kritiškai, kam reikėjo kurti šitų blėnių, bet aiškėja pozityvusis pradas, nes jo sukurti dievai ir deivės turėjo pakankamai rimtą kontekstą. Dėl deivės Mildos daugybė iečių sulaužyta, ir mane kviečia paskaitų skaityti, inicijuoju šventę netoli Sedos, kur yra piliakalnis ir išlikęs deivės Mildos slėnis. Sutvarkėme šaltinį ir taką, svajojame ir stabą pastatyti. Tai tam tikra kūryba. Kažkas tvyrojo ore, tik mes daugelio dalykų nespėjome užfiksuoti.

Dievai keičia savo pavidalus, funkcijas, kai nebedieviška tampa jų kuruojama veikla. XIII amžiuje minimas Televelis, greičiausiai tai rašybos klaida, ir jis yra Kalvelis, nukalęs ir užmetęs ant dangaus skliauto saulę. Kūrėjas, dovanojęs mums šviesulius, buvo reikšmingas tuo metu, kai žmonija pradėjo išgauti metalą. Bet kai visi sužinojo, kaip išgauti ir apdirbti metalą, Kalvelis virto tik dievų pasiuntiniu.

Iš šimtų dievybių kurios yra tikros?

Pagonybė iš kitų religijų išsiskiria, kad yra panteizmas - daug dievų ir deivių. XIII amžiuje rašytiniuose šaltiniuose paminėti trys dievai - Perkūnas, Patulas ir Patrimpas. Valstybę kurti tuo metu buvo įmanoma tik religiniu pagrindu. Išleidžiamas teisynas iš trylikos punktų, kur numatyta vidaus ir užsienio politika: jeigu kiti garbins mūsų dievus, ir mes juos gerbsim, jeigu ne - juos deginsime ugnimi ir daužysime kuokomis. Net šeimos santykiai buvo persmelkti religine dvasia. Dėl to buvo toks vieningumas ir Herkaus Manto sukilimo metu, net ir tragiškas prūsų tautos likimas, mano galva, didžia dalimi galėjo būti nulemtas religijos. Vienas pirmųjų teisyne paminėtų punktų sako, kad niekas neturi teisės į kraštą įvesti kitą dievą. Ir kitas: po mirties mes džiaugsimės, turėsime daug maisto, šiltų drabužių, visko būsim pertekę. XVI a., kai Lietuvoje jau buvo žemaičiai apkrikštyti, nebėra centrinių šventviečių, viešų švenčių, aukojimų ir ritualų. Religija persikelia į kiemą, uždarą mažą bendruomenę, čia atliekamos apeigos, todėl atsiranda krūvos dievų. Randame bent dešimt ugnies, keturias - kiaulių, tris - avių dievybes.

Kaip ir žemaičių tarmės; kas penkiolika kilometrų - vis skirtingos.

Neužmirškime, kad kai kurie dievai galėjo būti paminėti kaip eufemizmai, slapyvardžiai, nes juos užrašinėjo kitą religiją išpažįstantys, kalbos nemokėję svetimtaučiai. Jie galėjo būti sąmoningai apgaunami, pasakant bet kokį žodį, kurį J. Lasickis įdėjo į savo veikalą. Taip atsirado dievas Hauri rari, Gondu ir Pizius.

Moteriškos dievybės neskubėjo rastis.

Prūsiškame panteone nuo XVI a. pradžios minimi Kurkas, Patrimpas, Matrimpas, Patulas. 1530 metų Sūduvių knygelėje išvardinta 14 prūsų dievų - nuo Ūkopirmo, gyvenančio debesyse, iki mitinių personažų žeminukų.

Moteriškos dievybės atsiranda tik XVI a. pabaigoje. Pretorijaus veikale "Prūsijos įdomybės" randame Laimą, Giltinę, Magylą ir laumes. Yra išlikusios šešios Medeinos ar Kiškių dievo šventvietės.

Iki krikščionybės įvedimo turėjome tik vyriškus dievus. Nors Gimbutienė laikėsi kitokios pozicijos, esą Europoje buvo laikotarpis, kai dominavo tik moteriškos dievybės, jos versiją griauna pastarieji archeologiniai atradimai. Rasta moteriško pavidalo amuletų iš gintaro, molio, kaulo. Amulete pabrėžti sėdmenys, krūtys, pilvas, tai yra motinos gimdyvės, galbūt ir deivės, suteikiančios gyvybę, požymiai. Bet vyriškų amuletų daugiau.

Žymos: rimantas balsys

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2011-05-20   19:57

IP: 78.61.52.26

Kur buvo pamineta dievybė Matrimpas?

Luotinykas

2011-05-12   21:21

IP: 86.100.99.213

13 a. šaltiniuose neminimi Perkūnas, Patulas, ir Patrimpas – šie yra aprašyti Grunau tik XVI. 13 a. lietuviškuose šaltiniuose minimi ne trys, o keturi dievai: Andojas, Perkūnas, Teliavelis ir Žvarūna.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

"Neptūnas": pusfinalis ir trenerio intriga nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Neptūnas" trečiadienį nuo 18.50 val. "Švyturio" arenoje kils į Lietuvos krepšinio...

„Ambersail 2“ plaukia į Klaipėdą nuotrauka, foto

Klaipėda, Lietuvai atstovaujanti „Ambersail 2“ sekmadienį pirmą kartą istorijoje atplauks į Klaipėdos uostą.

Ant gamyklos stogo vietą rado bitės nuotrauka, foto

Klaipėda, Bitės keliamos vis arčiau žmonių. Miestuose daugėja žaliųjų plotų, o kartu -...

Smiltynėje bus naikinami miško kenkėjai nuotrauka, foto

Klaipėda, Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija pranešė, kad gegužės 23-iąją, ketvirtadienį, didžiuliame...

Sportas, Paskelbta prieš 29 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...