2018 m. balandžio 26 d. 06:53 val., ketvirtadienis

Kultūros naujienos

"Muzikinis rugpjūtis pajūryje" pasitinka didžiąją premjerą

2011-08-26, 00:01

Nijolė JAČĖNIENĖ

"Muzikinis rugpjūtis pajūryje" pasitinka didžiąją premjerą nuotrauka, foto

Dž. Pučinio vienaveiksmėje operoje "Sesuo Andželika" sesers Dženoviefos partiją atliks solistė J. Butkytė (kairėje), o sesers Andželikos - L. Ramelienė.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kūrybinis kolektyvas bene vienintelis iš valstybinių muzikinių teatrų trupių vasarą ne atostogauja, o intensyviai dirba. Artėja "Muzikinio rugpjūčio pajūryje" renginių kulminacija - Dž. Pučinio vienaveiksmių operų "Sesuo Andželika" ir "Džanis Skikis" premjera.

Dž. Pučinio diptiko "Sesuo Andželika" ir "Džanis Skikis" premjera bus rodoma du vakarus iš eilės - rugpjūčio 27 ir 28 dienomis 19 val.

Režisierė Yana Ross, baigusi dramos režisūros studijas Jeilio universitete, gyvenanti Niujorke ir statanti spektaklius įvairiose šalyse, šiuo pastatymu debiutuos operos režisūroje.

Spaudos konferencijoje, kurioje buvo pristatomas teatro festivalis, ji sakė, kad Klaipėdoje sutiko unikalų kolektyvą: "Muzikinis teatras - tai ne operos ar dramos teatras, jame kuriantys žmonės turi plačiausią profesinio meistriškumo diapazoną. Jie išmano operą, operetę, miuziklą, ir mes gana greitai radome bendrą kalbą ir ėmėmės kartu siekti rezultato."

Režisierė teigė reikalaujanti visiško atsidavimo. "Repeticijoje kiekvienas turi jaustis visateisiu spektaklio kūrėju, būti atsakingas už rezultatą, dalintis ir lauro vainikais, ir supuvusiais pomidorais!" - pusiau juokais, pusiau rimtai sakė ji.

Režisierės komandoje - scenografas Marijus Jacovskis, videodailininkė Eglė Eigirdaitė, kurie taip pat pirmą kartą kuria pastatymą Klaipėdos muzikiniame teatre. Išvysime dailininkės Jolantos Rimkutės, žiūrovams jau gerai pažįstamos iš "Paryžiaus katedros", "Šikšnosparnio", "Vienos kraujo", "Baliaus Savojoje", "Veronikos" ir kitų spektaklių, sukurtus kostiumus, o prie dirigento pulto - teatro vyriausiąjį dirigentą Dainių Pavilionį. Jis šioje premjeroje debiutuos operų muzikos vadovo amplua.

Kokia atlikėjų sudėtis pasirodys "Andželikoje" pirmąjį vakarą, dar nežinoma. Pagrindinius vaidmenis rengia solistės Loreta Karkauskaitė, Loreta Ramelienė, Aistė Širvinskaitė (Andželika), Aurelija Dovydaitienė, Dalia Kužmarskytė (teta kunigaikštienė), Rita Petrauskaitė, Judita Butkytė (sesuo Dženoviefa), Valerija Balsytė, Aistė Širvinskaitė (sesuo Dolčina), dalyvauja berniukų choras "Gintarėlis" (meno vadovas Juozas Kubilius, chormeisterė Žydrė Sinkevičiūtė), teatro choro moterų grupė (vyr. chormeisteris Vladimiras Konstantinovas).

Tačiau kas atliks pagrindinį Skikio vaidmenį, jau yra numatyta - pirmąjį vakarą pamatysime svečią iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro, solistą Arūną Malikėną, antrąjį - Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistą Mindaugą Rojų. Ir, žinoma, gausų solistų būrį: Ritą Petrauskaitę, Juditą Butkytę (Laureta), Dalią Kužmarskytę, Aureliją Dovydaitienę (Dzita), Deivydą Norvilą, Tomą Pavilionį (Rinučis), Viačeslavą Tarasovą, Arūną Ramelį (Gerardas), Valeriją Balsytę, Svetlaną Urickają (Nela), Kęstutį Nevulį, Roką Spalinską (Betas di Sinjas), Artūrą Kozlovskį, Tadą Girininką (Simonas), Vytautą Bytautą, Gintautą Platūkį (Markas), Šarūną Juškevičių, Rolandą Einikį (notaras), Vytautą Bytautą, Valdą Kazlauską (daktaras), Arūną Jackų, Arūną Sipą (velionis Buozas Donatis) ir kitus.

Dž. Pučinis labai kruopščiai rinkdavosi operų siužetus. Jis dažnai konfliktuodavo su libretistais. Tačiau šį kartą bendradarbiavimas su Džovančinu Forcanu, rašiusiu pjeses bei libretus ir dirbusiu režisieriumi "La scala" bei "Reale" teatruose Romoje, buvo sėkmingas. Jis ir pasiūlė kompozitoriui "Sesers Andželikos" istoriją.

Operoje "Sesuo Andželika" pasakojama apie jauną mergaitę iš aristokratų šeimos, kuri, susilaukusi nesantuokinio kūdikio, surado prieglobstį katalikų bendruomenės reabilitaciniame centre. Po septynerių metų, per kuriuos ji visiškai nieko nežinojo apie sūnelio likimą, ją aplanko niekaip atleisti nesugebanti teta. Ji pasako, kad prieš dvejus metus berniukas mirė. Neįstengdama sutramdyti sielvarto, sesuo Andželika išgeria nuodų... Tai vienintelė kompozitoriaus opera, kurioje dainuoja vien moterys.

Kompozitorius buvo įpratęs nešiotis su savimi kišeninį Dantės Aligjerio "Dieviškosios komedijos" leidinuką, kurį skaitinėdavo dažnai keliaudamas, todėl, matyt, neatsitiktinai kitoje diptiko operoje, "Džanyje Skikyje", panaudota ten aprašyta istorija.

Velionis Buozas Donatis visus pinigus paliko vienuolynui. Turto netekę giminaičiai sutinka priimti Skikio siūlomą pagalbą. Apsukrusis Džanis Skikis apsimeta neseniai mirusiu turtuoliu ir padiktuoja notarui naują testamentą, pagal kurį Donačio giminaičiams paliekama viskas, ko jie nori, tačiau dabar čia atsiranda trys svarbiausi punktai, minintys "ištikimiausią ir mylimiausią bičiulį Džanį Skikį", pagal kuriuos jam atitenka geriausias Toskanos mulas, namas ir malūnai. Apstulbę giminaičiai nieko nebegali padaryti.

Pirmoji Dž. Pučinio vienaveiksmių operų premjera įvyko Niujorko "Metropolitan" operoje 1918 m. gruodžio 14 d. Pirmasis spektaklis Europoje buvo pastatytas "Constanzi" teatre Romoje, 1919 m. sausio 11 d. premjeroje dalyvavo karalius ir karalienė.

"Seserį Andželiką" pats kompozitorius vertino kaip geriausią savo triptiko ("Apsiaustas", "Sesuo Andželika", "Džanis Skikis") operą, tačiau publika ją nors ir sutiko šiltai, bet vertino santūriai. Tuo metu "Džanis Skikis" iš karto įgijo milžinišką pasisekimą - buvo vadinamas komiškos operos šedevru, brangakmeniu. Netrukus didžiojo italų maestro Dž. Pučinio operas galės įvertinti ir Klaipėdos žiūrovai.

Tradicinio XIV tarptautinio operos ir simfoninės muzikos festivalio "Muzikinis rugpjūtis pajūryje" metu žiūrovai šiemet iš viso pamatė šešiolika klasikinės simfoninės ir kamerinės muzikos koncertų, šokio spektaklio "Meilės uostas", H. Perselio operos "Didonė ir Enėjas" premjeras.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Balandžio 26-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Lietuvos ledo ritulininkai nugalėjo japonus nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ arenoje vykstančio pasaulio ledo ritulio čempionato I diviziono B grupės...

Apie nuovargį galvojusi klaipėdietė darė milžinišką klaidą nuotrauka, foto

Sveikata, Apie sunkią kraujo ligos pradžią 2004 m. klaipėdietė Olga Žulienė (49...

Alaus dėžes kilnojusios darbuotojos incidentas atvėrė „Grūstės“ žaizdas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sunkias dėžes kėlusios ir skausmo „surakintos“ klaipėdietės, dirbusios „Grūstės“ prekybos centre, incidentas...

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...