2019 m. kovo 20 d. 05:00 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

"Menas - prabangi investicija"

(8)

"Menas - prabangi investicija" nuotrauka, foto

Nekilnojamojo turto kainų burbulas sprogo, sumaištis pasaulio bankuose, akcijų biržose ir infliacija stabdo nuo investicijų į akcijas ir obligacijas. Todėl nenuostabu, kad verslininkai vis labiau domisi investavimu į meno kūrinius.

Meno rinka yra mažiausiai jautri makroekonominiams bei politiniams pokyčiams, seniausių Europos aukciono namų "Sothebie" ir "Christie" istorija liudija dar ir tai, kad šios rinkos praktiškai nepaliečia infliacija.

Prieš savaitę Palangoje vykusioje vadovų konferencijoje "Lūžio taškas" skaitytas Meno rinkos agentūros direktorės Simonos Makselienės pranešimas "Investavimas į meną: galimybės ir perspektyvos" sulaukė didžiulio verslininkų susidomėjimo, klausimų ir diskusijų.

Pranešėja papasakojo meno rinkos atsiradimo istoriją, pristatė šiandienines pasaulio ir Lietuvos meno rinkos tendencijas, pateikė daug įdomių faktų ir detalių.

Pasaulio meno rinkoje iki šiol dominuoja ir brangiausiai parduodami ją suformavusių impresionistų kūriniai, tačiau 2007 m. ėmė kilti nauji meno rinkos akcentai. Stipriai iškilo naujos meno rinkos: Rusija, Indija, Kinija, Jungtiniai Arabų Emyratai. Ypatingas dėmesys pradėtas skirti jaunų 30-35 metų amžiaus talentų medžioklei. Menininkų TOP-10 pirmosios vietos karalių Pablo Piccaso į antrąją vietą nustūmė Andy Warhol, o trečioje vietoje atsirado Francis Bacon.

Iš 35 pasaulio menininkų, kurių vienas darbas kainuoja daugiau kaip 1 mln. dolerių - 15 yra kinai. O kiek yra lietuvių?

Pasak Meno rinkos agentūros vadovės, pasauliniuose aukcionuose galima rasti litvakų ir Prano Domšaičio (1880-1965 m.) kūrinių. Pastarasis faktas nėra paslaptis Klaipėdoje veikiančios Prano Domšaičio galerijos vedėjai menotyrininkei Kristinai Jokubavičienei.

Investuojant į meną - mados kriterijai neegzistuoja. Pasak A. Baroti, Klaipėdoje verta paieškoti ankstyvųjų maestro Algirdo Taurinsko tapybos kūrinių

"Prano Domšaičio kūryba yra vertinama todėl, kad joje susijungia Vokietijos ir Pietų Afrikos Respublikos modernaus meno kryptys. Seku, kokie P. Domšaičio kūriniai parduodami pasaulio aukcionuose, tačiau kol kas nemačiau tokio, kokį būtų verta pirkti norint papildyti mūsų galerijoje eksponuojamą neįkainojamos vertės 665 kūrinių nuolatinę šio dailininko parodą. Aukcionuose parduodami tų pačių laikotarpių ir tomis pačiomis technikomis atlikti P. Domšaičio kūriniai, kokių analogus mes turime. Muziejus galbūt svarstytų galimybę įsigyti P. Domšaičio darbų iš prieškarinio laikotarpio, kurį dailininkas praleido Vokietijoje", - kalbėjo K. Jokubavičienė.

Menotyrininkė sakė nežinanti, kokias sumas meno pirkėjai kloja už P. Domšaičio paveikslus pasaulyje, tačiau tikino, jog Vilniuje esančioje Mažojoje galerijoje parduodamų P. Domšaičio 3 kūrinių kainos svyruoja nuo 3 iki 10 tūkstančių litų.

Internete pavyko aptikti naujausią informaciją, jog šių metų rugsėjo 9 d. Londone vykusiame aukcione trys P. Domšaičio kūriniai įvertinti: "Sunbathers" ("Besikaitinantys saulėje") - 'a33,500 75, "Figures in an African landscape" ("Figūros Afrikos kraštovaizdyje") - 'a33,200 76, "Horse and rider" ("Arklys ir raitelis") 'a3900.

Tiesa, pasaulio aukcionuose Mažojoje Lietuvoje gimęs ir Lietuvos pilietybę turėjęs dailininkas P. Domšaitis dažniausiai pristatomas kaip Pietų Afrikos Respublikos menininkas.

Kada Klaipėdos menininkų kūriniai atsiras pasaulio ir neseniai pradėtuose organizuoti Lietuvos meno aukcionuose, kokios meno rinkos tendencijos Klaipėdoje, paprašėme pakomentuoti Baroti galerijos direktorę Andželiką Baroti.

Ar egzistuoja Klaipėdoje meno rinka? Kokia ji?

Klaipėdoje meno rinka egzistuoja vien todėl, kad yra meno galerijos. Kitas klausimas, ar yra poreikis menui? Lyginant su Vilniumi mūsų mieste jis žymiai mažesnis. Dailininkai sostinėje pastaruoju metu labai atsigavę. Jų darbai turi poreikį. Klaipėdoje ryškaus pokyčio meno rinkoje nejuntame.

Žinoma, meno kūrinys - ne auksinė grandinėlė ar sabalo kailiniai, kuriais gali bet kas pasipuošti. Įsigyti vertingą meno kūrinį reikia tam tikro išprusimo. Nesakau, kad Klaipėdoje verslininkai yra mažesnio rango ar mažiau išprusę. Jų čia tiesiog mažiau. Nėra diplomatinio korpuso, užsieniečių.

P. DOMŠAIČIO pastelė "Jauna mergaitė" - vienas iš šiuo metu aukcionuose siūlomų P. Domšaičio kūrinių

Vis dėlto reikia pasakyti, kad anksčiau mūsų biuruose kabėdavo kalendoriai ar šiaip kokie plakatėliai, o dabar jau atsiranda meno kūrinių.

Ar yra Klaipėdoje sąmoningų investuotojų, kurie perka meno kūrinius ne namams, biurams papuošti, o tikėdamiesi grąžos?

Tai žinomi mūsų kolekcininkai Edmundas Kolakauskas, Bronius Gražys. Jie turi labai rimtas kolekcijas. Iš tiesų, net ir kolekcininkai renka meno kūrinius ne todėl, kad tikisi iš to padaryti verslą, o daugiau iš meilės menui. Investicijos į meną įdomumas yra įsigyti pigiai meno kūrinį, kurio vertė ateityje išaugs, ir tuo kūriniu džiaugsiesi pats ir galbūt ateities kartos. Tai ir dvasinis, ir materialinis investavimas. Prieš dešimt metų Jono Švažo paveikslai kainavo keletą tūkstančių, o dabar - kelias dešimtis ir net šimtus tūkstančių.

Kaip yra nustatoma meno vertė?

Į galeriją meno kūrinius atiduodantys menininkai mums patys pasako kainą. O jų kainą formuoja daugelis dalykų. Svarbiausias - autoriaus vardas. Kuo dailininkas geriau žinomas, kuo daugiau pasaulinių galerijų, muziejų yra eksponuoti jo darbai - tuo kaina didesnė.

Galerijos tikslas surasti, įžvelgti žvaigždę kuo anksčiau, kol dar tas menininkas nėra labai žinomas, ir pradėti bendradarbiauti su juo.

Visgi dauguma Baroti galerijos autorių yra žinomi menininkai?

Šiandien žinomi. Tada, kai galerija pradėjo savo veiklą, jie nebuvo žinomi ir mes juos atradome anksti. Ir šiandien tęsiame jaunų perspektyvių menininkų paieškas.

Jeigu į jus kreiptųsi klientas patarimo, į kokių uostamiesčio menininkų kūrinius rekomenduotumėte investuoti?

Siūlyčiau paieškoti ankstyvųjų Algirdo Taurinsko darbų, galima investuoti į Liudviko Natalevičiaus kūrybą. Virginijaus Viningas, Rytis Martinionis Vilniuje būtų labai garsūs menininkai.

Kokiais kriterijais žmonės vadovaujasi įsigydami meno kūrinius?

Man atrodo, kad televizija, spauda, pradėjusi aiškinti apie investavimą į meną, padarė žmonėms įtaką. Vis daugiau žmonių pirkdami kūrinį teiraujasi, kas jo autorius, ar jis žinomas ir pan. Vis dėlto sau perkamas kūrinys pirmiausia turi patikti, turi atnešti džiaugsmą, nes menas turi labai stiprų poveikį.

Mene yra visko, net ir kičo turi būti (tik ne galerijose). Vienu laikotarpiu žmogui reikia gintarėlių ir katinėlių, kitu - jis jau gali žiūrėti Švažą. Tie patys mūsų verslininkai, kuriems prieš 15 metų modernus menas dar atrodė siaubai baubai, nuolat lankęsi mūsų organizuojamose parodose, pavažinėję po pasaulį, jau dabar man komentuoja Katino kūrybą. Menas yra pajaučiamas.

Kokia minimali pinigų suma reikalinga norint įsigyti meno kūrinį?

Kalbant apie tapybą, minimali gero kūrinio kaina - 1 tūkst. litų.

O maksimali?

20, 50 tūkst. litų. Žinau, kad Dovilės Norkutės darbai studijoje Vilniuje kainuoja 50 tūkst. litų, o Sigito Staniūno - net iki 100 tūkst. litų. Kiek pigiau kainuoja, tačiau taip pat labai madinga, Arūno Žilio tapyba.

Šie autoriai dabar yra madingi ir jų kūryba turi paklausą, tačiau ar šios paveikslų kainos atitinka jų realią meninę vertę?

Taip, tokia tapyba yra paklausi, nes ji dera, papuošia prabangius, gražius šiuolaikinius interjerus, kuriuos ne taip seniai naujieji lietuviai susikūrė.

Tuo tarpu kalbant apie investicijas į meną mados kriterijaus nėra. Kolekcininkai vertina pirmiausia jau laiko patikrintą, į meno knygas, dailės istoriją įtrauktą lietuvių dailės klasikų kūrybą. Paradoksas, tačiau mūsų klasikų kūrinius kol kas galima įsigyti pigiau nei interjerinį, gražų meną, kurio vertė dar nėra patikrinta laiko. Tendencijos panašios kaip ir su nekilnojamojo turto kainomis. Muilo burbulas gali sprogti.

Ir vis dėlto lietuvių dailininkų kūrybos kainos dar nepasiekė Vakarų Europos šalių kainų. Pas mus pradinė suma 1 tūkst. litų, o kitose šalyse apie 1 tūkst. eurų. Menas yra prabangos prekė. Pažvelkime į praeitį, mūsų dvaruose didžiausios prabangos rodiklis buvo meno kūriniai, kuriais didikai labiausiai didžiavosi.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2010-05-02   07:35

ZINOVUI.... atneskite man J.Švažo metriniu paveiksla as sumokesiu 5000Lt. ir dar 5000 duosiu uz sunku daba!

Kirkilas

2010-05-02   07:35

Va pas E.Kolakauska buvo S.Staniuno darbu pardavimas.... na cirkas keliaujantis, kitaip sakant. Susirinko garbingi ir zinomi Klaipedos verslininkai, net zurnaliste is palangos dienrascio su fotografu atvyko.
Verslininkai vaiksto, akimis varto..... aikcioja, motery alpsta is neregeto grozio.... ir Staniuno pasakojimu, kaip jis Brazilijos dziunglese gyveno.
Net nupirko 3 ar 4 darbus po kokia 20-30 000 Lt.
Tokio CIRKO dar nebuvau mates... bet man idomiausia ka galvoja E.Kolakauskas.... kaip jis gelbes savo reputacija tokiom sumom apmoves verslininkus? Juk jo rekomendacijom galima sakyti buvo isigyti Staniuno darbai.....

Zinovas

2010-05-02   07:35

Sigito Staniuno darbai profesiniu poziuriu tikra biednyste, jo skonis stipriai slubuoja. Tai trečios eilės dailininkas. Staniuno darbu kainos, jei tikrai tokios kaip kalbama (kuo didziai abejoju) yra PIARo pasekme, jo darbai investicijoms netinka.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

"Neringos komunalininko" koncesija baigiasi birželį nuotrauka, foto

Neringa, Naujienos iš Neringos iki Klaipėdos atkeliauja šiek tiek pakitusios. Miesto meras Darius...

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Kilusį ginčą dėl didžiausio vienu metu leidžiamo laikyti atliekų kiekio laimėjo Klaipėdos...

Jaunajai kartai - sunkiaatlečių treniruotės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos centre verda gyvenimas - čia nuolat stovyklauja įvairių Lietuvos...

"Gintaro" plaukikams - per 30 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro auklėtiniai skynė pergales Rygoje (Latvija), Alytuje ir Klaipėdoje...

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...