2019 m. sausio 23 d. 21:39 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

M. Pitrėnas: "Diriguoji, vadinasi, mąstai"

Kokia jūsų pasaulėjauta?

Aš realistas. Ilgainiui išmokau būti romantiku - gyvenimas privertė, - juokiasi. - Apskritai stengiuosi viską priimti taip, kaip yra, nepulti į euforiją arba neviltį.

Kaip iš realisto pozicijų vertintumėte kitą šių dienų aktualiją - masinę emigraciją?

Man sunku prognozuoti ar komentuoti. Esu už tai, kad asmeniui būtų suteikta laisvė rinktis - ji ir yra suteikta, todėl žmonės apsigyvena ten, kur jaučiasi komfortabiliau, uždirba daugiau, arba užsitikrina tiek viena, tiek kita... Asmeniškai aš šiuo atžvilgiu esu konservatyvus: man patinka būti ir jaustis Lietuvoje ir lietuviu. Bet aš labai daug dirbu svetur: galbūt todėl, kad savam krašte ne visada būsi tuo, kuo nori būti. Labai teisingai rašoma Evangelijoje: Kristui prikaišiodavo, neva kas gero gali būti iš tavęs, dailidės sūnaus, kol paaiškėjo, kad jis - daugiau nei žmogus. Lietuvoje visi žino, kaip brendau, kaip mokiausi, prisimena mane dar vaiką. Tokiomis aplinkybėmis labai sunku priimti mane kaip mokytoją.

Tarptautinėje karjeroje galioja kitokie dėsniai?

Mane neramina vienas veiksnys, kuris labai gajus šiuolaikinėje muzikos industrijoje - sąmoningai šitaip ją vadinu. Neliteratūriškai kalbant, viskas "popsėja". Pramoginis atspalvis veržiasi į akademinę muziką ir į vadinamąjį rimtąjį meną. Skirstymas, aišku, sąlyginis - man ir geras R'n'B stilius yra rimtas; aš ir pats kuriu "popsą", taigi nespjaunu į jokį šulinį. Bet kai pamatau ribų išplovimą, žanrų samplaiką, kai operos dainininkai renkami pagal grožį, tai mane, kaip specialistą, trikdo. Į operos meną žengia režisierių kultas: atlikėją renkasi nebe dirigentas, nebe muzikantai, o režisieriai, kuriems reikia standartinių kūno matmenų ir gražaus "look'o". Šie dalykai verčia galvoti apie tai, kur viskas vieną dieną gali atsidurti... O gal viskas ir gerai, tiesiog aš kažko nesuprantu.

Kokių artėjančių darbų laukiate kaip iššūkių?

Iššūkiai dirigento laukia kiekvieną savaitę. Būna, ateini į tą patį orkestrą, su kuriuo dirbi penketą šešetą metų, vieną dieną atsipalaiduoji, ir jie pradeda lipti tau ant galvos. Taigi kiekvieną dieną turi būti lyderis, turi skleisti neginčytinas tiesas, net jeigu jomis ir netiki - svarbu, kad tikėtų muzikantai. Tai sunkus, šizofreniškas darbas.

Įdomių projektų laukia ne vienas. Latvijos operoje diriguosiu retai statomą Piotro Čaikovskio operą "Mazepa", Varšuvos didžiajame teatre - labai retai statomą Igorio Stravinskio operą "Lakštingala", Sankt Galeno teatre Šveicarijoje - Richardo Štrauso "Salomėją". Tai dideli gražūs darbai, o ir šalia jų būna daug kasdienių įvykių, kurie tikrina mane kaip profesionalą.

Ar regite save ir kaip pedagogą?

Pedagoginiu darbu užsiimu nuo 2007-ųjų: Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje dėstau dirigavimą, bendrauju su studentais, nors, deja, ne visada jiems randu tiek laiko, kiek reikėtų. Man labai patinka ši sfera - tai savęs tikrinimas, ar dar jauti pulsą, ar jau patraukei nuo jo pirštą. Reikėtų klausti jų, bet, manau, surasti bendrą kalbą pavyksta. Dirigavimas yra mąstymas. Taigi skatinu žmones mąstyti, ne tik dėlioti rankas.

Kaip jums atrodo, ar Lietuvos kultūros politikoje menininko, kaip mąstančio žmogaus, įvaizdis yra pakankamai stiprus?

Bėda ta, kad menininkai mąsto kiek skirtingai nei funkcionieriai, nuo kurių yra priklausomi. Tie mąstymo skirtumai, ko gero, ir sukelia visas nesantaikas. Vargu ar kada nors jie bus tapatūs ar bent panašūs, bet įsiklausymo ne visada yra tiek, kiek norėtųsi. Vieni turi interesą kurti ir apsirūpinti, kiti - paskirstyti pinigus. Suderinti šias kryptis šiais laikais yra didis menas. Ir ne tik Lietuvoje. Vokietijoje girdėjau tokį pasakymą, esą jos ateitis - praeityje: viskas, kas buvo idealizuojama, jau yra įvykę, didingų laikų nebelaukiama. Visa tai perkeltina ir į meną: finansavimas karpomas, menininkų mažėja, išsilavinimo kokybė blunka - vyksta globalinis lėtas diminuendo. Nebėra gylio, nebelieka analizės, viską norima aprėpti kuo plačiau. Toks tas kontroversiškas margas pasaulis. Kas tenka mąstančiam žmogui? Jis sugeba išlaikyti pusiausvyrą ir padaryti šiokią tokią nuolaidą savo idealams, drauge išlikdamas sąžiningas jiems ir sau bei jautrus aplinkai, kas pasitaiko vis rečiau. Todėl žmonės mąstantys, jautrūs visąlaik bus ryškūs, matomi. Ir išgyvens: čia taikliai skamba geras angliškas žodis "survive" - išlikti, išbūti.

Kaip šiame kontekste suskamba festivalio "Permainų muzika" idėja?

Tokio pobūdžio renginiai man yra labai patrauklūs. Tačiau norėtųsi, kad juos įvertintų publika. Neabejoju, kad net nepratę lankytis tokiuose renginiuose žmonės neliktų nepatenkinti, atėję į vieną ar kitą koncertą. Tačiau muzikavimo-klausytojo tradicija mūsų šalyje tik formuojasi.

Sovietmečiu rengta daug koncertų, bet egzistavo ir prievolė juos lankyti, organizuoti bilietų pirkimai įmonėms. O labiausiai mėgstama buvo, tarkime, operetė. Pasikeitus santvarkai, visa ši kultūra lėtai transformuojasi į patrauklesnę formą. Be to, nesant prievolės, reikia išmokti sąmoningai priimti muziką, kas nėra paprasta.

Festivalio pavadinimas gražus vien tuo, kad yra kilęs iš muzikos kūrinio pavadinimo. Tad jis - nedirbtinis, natūralus, užduodantis gražią spalvą renginiui, kuris, mano galva, yra unikalus, nes tokią organizaciją ir idėjos sankaupą, regis, esu matęs tik čia. Apskritai Klaipėdoje ir jos Koncertų salėje yra taip jauku ir europietiška, kad atvažiuoju tarsi į užsienį, - šypsosi.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiavaikė klaipėdiečių šeima tik kelias dienas pasidžiaugė žinia, kad jų naujas namas...

„Neptūnas“ nugalėjo Slovėnijos čempionus nuotrauka, foto

Sportas, Vyrų krepšinio klubų Čempionų lygos 12-ojo turo rungtynėse D grupėje trečiadienį...

Mūsų laisvūnams - dvylika medalių nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate, kuriame varžėsi per 200 įvairių Lietuvos miestų...

Mirė garsus menininkas Jonas Mekas nuotrauka, foto

In Memoriam, Savo namuose Niujorke trečiadienio rytą mirė žinomas lietuvių kilmės menininkas, filmų kūrėjas...

Sportas, Paskelbta prieš 54 min.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...