2019 m. kovo 20 d. 21:58 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

M. Pitrėnas: "Diriguoji, vadinasi, mąstai"

Klaipėdos koncertų salėje kitą trečiadienį tradiciniu šiuolaikinės muzikos festivaliu "Permainų muzika" startuoja naujasis renginių sezonas. Pirmąjį koncertą, pavadintą "Skambantis horizontas", diriguos maestro Modestas Pitrėnas - laukiamas svečias tiek tėvynės, tiek solidžias muzikines tradicijas puoselėjančių Vakarų Europos šalių koncertų salėse bei teatruose.

Festivalio atidaryme Kauno miesto simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas pasirodys su Klaipėdos kameriniu orkestru, vadovaujamu Mindaugo Bačkaus. Koncerte dalyvaus ir mušamųjų instrumentų virtuozas Pavelas Giunteris bei fleitininkas Vytenis Giknius. Programoje skambės šiuolaikinių autorių Ramintos Šerkšnytės, Mindaugo Urbaičio, Loretos Narvilaitės, Igorio Stravinskio, Emmanuelio Sejourne'o kūriniai. Juos maestro su kolektyvu šiomis dienomis repetuoja uostamiestyje.

"Įspūdžiai atvykus į Klaipėdą visada vienareikšmiškai geri. Labai myliu šį miestą nuo pat intensyvesnės savo kūrybinės veiklos pradžios. Pažintis su juo įvyko per Muzikinį teatrą, kuriame dirigavau keletą veikalų. Buvau čia neretas svečias ir nuo to laiko jaučiu sentimentus uostamiesčiui, turinčiam ypatingą aurą: menišką, jaukią, natūralią, nesumeluotą. Tai visada skatina rimčiau apgalvoti pasiūlymus čia padirbėti. Man gera čia būti", - sako M. Pitrėnas.

Kokia buvo artėjančio jūsų koncerto Klaipėdos koncertų salėje priešistorė?

Iniciatyva brendo ilgai. Su Klaipėdos kameriniu orkestru muzikuoju antrą kartą. Ilgametės mūsų pažinties su kompozitore Loreta Narvilaite (Klaipėdos koncertų salės direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai. - Aut. past.) dėka, derinant planus pavyko parinkti laiką šiam koncertui. Beje, gerokai iš anksto - dėl pasirodymo sutarėme net prieš metus. Smagu, kad pavyko išsaugoti šį terminą. Atsižvelgiant į mano nemenką užimtumą, dirbant Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, tai ne visada paprasta.

Esate ir vienas iš koncerto programos sudarytojų.

Taip. Žinoma, ją išbaigė orkestro vadovybė, bet ir pats pateikiau pasiūlymų. Su M. Bačkumi pasidžiaugėme, kad išėjo nuosaikiai šiuolaikiška programa: joje skambės neeksperimentiniai šiuolaikinių kompozitorių kūriniai, taigi ne tokia muzika, kuri atitolina nuo atlikėjų klausytoją, ir po koncerto jis išeina dorai nesupratęs, ką išgirdo. Būsimo koncerto muzika - išraiškinga, emocinga, ekspresyvi. Tai kategorijos, kurios leidžia patirti salės ir scenos kontaktą. Džiaugiuosi, kad tokia energetiškai pakrauta programa suskambės pirmajame festivalio koncerte.

Gal šiuolaikinė muzika, kuri dabar klausytoją atbaido, turi pagulėti stalčiuje ir sulaukti savo valandos, kai jos skambesys bus suprantamas visiems?

Galbūt - kai žmonėse kas nors negrįžtamai pasikeis. Man rodos, muzika labiau skirta išreikšti jausmų bei emocijų sferą. Tad, kol žmogus įgalus jausti, jį visąlaik labiau jaudins muzika, kuri turi emociją, krūvį, melodiją. Beje, melodija yra sąlyginis dalykas, jos sampratą galima plėsti - ji gali būti ritminė, struktūrinė... Bet mane ir, manau, daugelį menkai paliečia muzika, plėtojanti grynai logines prasmes. Bandžiau ją suprasti, bet įsitikinau, kad man ji tolima. Ir, manau, svetima natūraliam muzikos suvokimui. Ją gali priimti muzikos žinovas, kuris supranta, kaip muzika konstruojama, kokia jos vidinė sandara. Paprastam klausytojui tokie gana abstraktūs išvedžiojimai ar analitiniai pjūviai nėra įdomūs - jį labiau traukia charizma, ekspresija, tai, kas muzikoje yra gyva, kas paliečia tavo praeitį, dabartį, kas projektuoja tavo ateitį.

Kiek repeticijų su Klaipėdos kameriniu orkestru turėsite iki koncerto?

Orkestras repetuoja nuo rugsėjo pradžios - galima sakyti, visą krepšinio čempionato laikotarpį. Tik šiandien (su M. Pitrėnu kalbėtasi šios savaitės trečiadienį. - Aut. past.) mes pradėjome bendrus susitikimus, kurie vyks apie savaitę. Lyg ir pakanka.

Kaip šiuo atveju yra su meno kūrinio brandinimu?

Jeigu tik būtų tokia galimybė... Taip, atidėjus į šalį surepetuotą kūrinį ir vėl prie jo grįžus, jis suskamba kitaip. Bet šiandien tai didelė prabanga, kuri pasitaiko retai. Kai viskas taip greitai keičiasi, net profesionaliausi Europos orkestrai rengia programas per dvi tris dienas. Milžiniški tempai, milžiniškas koncertų skaičius - muzikos industrijos smagratis taip įsisuko, jog man baisu, kad jis taps nevaldomas ir pradės leisti nekokybės purslus.

Jūsų sezonas - jau visas suplanuotas?

Absoliučiai. Neturiu nė vienos laisvos savaitės. Tiesa, jis ypatingas tuo, kad turiu keletą laisvų savaitgalių. Tai didelė dovana. Kurią, tiesa, pats sau pasidovanojau.

Stebite krepšinio batalijas?

Stebiu, bet noriu pabrėžti, kad atsiriboju nuo tos psichozės, kuri vyksta. Taip, aš žiūriu kiekvienas rungtynes, sergu, domiuosi, žinau statistiką, bet visa tai darau su šiokiu tokiu atstumu, suvokdamas, kad tai - žaidimas. Jis juk taip ir vadinasi, ar ne? Tačiau kažkodėl daugelis priima jį kaip asmeninį įvykį, kaip kažką svarbesnio nei jie patys. Man rodos, tai dėl nevisavertiškumo komplekso, kai žmonės, neturintys įvykių asmeninėje erdvėje, siekia susitapatinti su laiminčia komanda. Kažkoks bejėgiškumo požymis.

Kodėl taip įvyksta?

Sunku pasakyti - gal tai ypač ryšku, nes sportinių ar kitokių įvykių mūsų krašte nėra daug. Todėl bet kas svaresnio sužiba ir yra sureikšminama. Isterija man yra atgrasi, bet iš tiesų ji turi daug pliusų: man patinka tautos vienijimasis krepšinio dėka, kitos teigiamos aistringo domėjimosi apraiškos. Apskritai mūsų žmonės kupini nevilties, ir, matyt, griebiasi pozityvo kaip šiaudo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

A. Rusteika: Jie vėl ateina mūsų išgelbėti nuotrauka, foto

Nuomonės, Ateina gelbėtojai ir vėl išnyksta, atėjo konservatoriai visiems laikams – išgelbėjo nuo...

Sportas, Paskelbta prieš 57 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...