2019 m. vasario 16 d. 14:23 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

M. K. Čiurlionio studijų savaitėje gilintasi ir į genijaus likimą

Tradicinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio studijų savaitėje Druskininkuose šįmet daug dėmesio skirta ir iki šiol beveik netyrinėtam garsiausio lietuvių dailininko ir kompozitoriaus ligos ir gyvenimo pabaigos laikotarpiui.

Lietuvos muzikų rėmimo fondo surengtoje tarptautinėje konferencijoje "M. K. Čiurlionis ir pasaulis" skaitytų pranešimų autoriai ne kartą akcentavo, kad sunki ir slegianti buitis, dėl jos girdėti artimiausių žmonių priekaištai ir savigrauža sužlugdė ne vieną pasaulio genijų. Tarp jų minimi psichikos ligomis sirgę kompozitorius Robertas Šumanas (Robert Schumann), filosofas Frydrichas Nyčė (Friedrich Nietsche), rašytojas Fiodoras Dostojevskis ir kt.

Meno terapijos užsiėmimus depresija sergantiems žmonėms Druskininkuose rengiantis dailininkas Alfonsas Šuliauskas pabrėžė, jog kai kurie M. K. Čiurlionio likimo aspektai, nulėmę trumpą gyvenimo trukmę (36 metus - ELTA), iki šiol labai mažai tyrinėti, nors nuo genijaus mirties jau praėjo šimtmetis. "Buitis, dėl kurios jam (Čiurlioniui - ELTA) priekaištavo artimiausi žmonės, buvo tarsi peiliai į jautrią menininko širdį. (...) Mažos tautos turi savybę pasauliui parodyti savo didžiuosius pernelyg išdailintus, be jokių dėmelių, gyvenimo dramų, sudėtingos ligos", - pažymi Čiurlionio miestu vadinamuose Druskininkuose 65 metus gyvenantis A. Šuliauskas.

M. K. Čiurlionio gydymo Pustelninkų (dabartinėje Lenkijoje) psichiatrijos ligoninėje laikotarpiu besidomintis filosofas, dramaturgas Arvydas Juozaitis sako, kad jautraus menininko kūrybinį gyvenimą labai paveikė to meto (XX a. pradžios) gydymo ir ligoninės personalo elgesio su pacientais metodai.

"Ligoninėje Čiurlioniui draudė tapyti pastele, neleido groti. Tada tik atsirado tas psichiatrijos mokslas. Kas leido spręsti žmogaus būvio klausimą, kokios atsakomybės ėmėsi tie gydytojai? Tai buvo eksperimentas su gyvo genijaus kūnu, jie (gydytojai - ELTA) eksperimentavo griežtai, nieko nepaisydami", - teigė A. Juozaitis, parašęs pjesę "Juodoji saulė", kurioje interpretuoja M. K. Čiurlionio gyvenimą ligoninėje paskutiniais mėnesiais.

"Dabar esu susitelkęs į istorinių asmenybių gyvenimus, jų likimų logikos aiškinimą - kiek asmeninės patologijos lėmė, kiek lėmė meilė, kuri ypatingai stipri jėga. Tą darau su beveik visa Lietuvos istorija - pradedant Mindaugu baigiant kokiu Antanu Sniečkum. Čiurlionio likimas mane kankina gal dvidešimt metų - kas jame paslaptingiausia ir kas prieinamiausia, nes tik apie 20 nuošimčių žinome apie Čiurlionio gyvenimą. Kiek man žinoma, Čiurlionio ligos studija nėra atlikta, nors, pavyzdžiui, apie F. Nyčės genialumą ir ligą yra daug tyrinėta", - teigė filosofas.

Mokslininkus, menotyrininkus iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Norvegijos, Italijos sukvietusi M. K. Čiurlionio studijų savaitė Druskininkuose baigėsi rugpjūčio 5 dieną. Ji vyko 10-ojo festivalio "Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu" programoje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Chuliganai - prieš Klaipėdos rajono opozicijos kandidatę nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vasario 16 dienos išvakarėse Gargžduose sugadinti kandidatės į rajono merus Rasos Petrauskienės...

Eglė Jackaitė: "Gyvenimas pilnas galimybių ir naujų iššūkių!" nuotrauka, foto

Kultūra, Vos užėjusi į kavinę ji paprašo: "Norėčiau ko nors užkąsti, tik nesaldžiai....

Daina Bosas išdavė, kiek išleido skiepų bylai nuotrauka, foto

Klaipėda, Beveik keturis metus besitęsęs ir Lietuvoje garsiai nuskambėjęs teismų procesas Dainai...

Valstybės vėliava, herbas ir himnas – kodėl jie tokie? nuotrauka, foto

Lietuva, Vėliavos, herbai, himnai turi ne tik politinę, bet ir teisinę reikšmę, ...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 29 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...